Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W autobusach i tramwajach KZK GOP zapłacisz kartą!

DN
Na razie to pilotaż, ale i tak to wielki przełom: zwykła karta wystarczy, by zapłacić za bilet. Nie tylko kartą ŚKUP, telefonem lub papierowym biletem zapłacimy za podróż autobusem lub tramwajem KZK GOP.

Kartą zapłacimy dziś niemal wszędzie. Nawet za mandat policjantom. Nawet za pietruszkę na targu na placu Miarki. W taksówce, foodtrucku, niektórych urzędach; za metro w Londynie i autobus w Jaworznie - i to od ponad roku. Jest jednak instytucja, która kartom opiera się mocno: to KZK GOP. Do tej pory kartą bankomatową w autobusie i tramwaju nie można było płacić na Górnym Śląsku i w Zagłębiu. Ale to się ma zmienić jeszcze tej jesieni. Wystarczy karta, by zapłacić za przejazd.

Na razie to pilotaż i obejmuje tylko jedna linię autobusową - 297 w Katowicach i jedną tramwajową - 14 z Mysłowic do Katowic. Jeszcze tej jesieni, czyli w 2018, w pojazdach na tych liniach zostaną zamontowane specjalne automaty biletowe. Kupimy w nich bilet po prostu przykładając kartę bankomatową, która ma funkcję płatności zbliżeniowych. Nie musicie sprawdzać - taką funkcję ma większość kart bankomatowych, wydawanych przez banki w Polsce.

- Na razie to pilotaż, będziemy obserwować, jak system zadziała - mówi Anna Koteras, rzeczniczka KZK GOP.

KZK GOP stosowna umowę podpisał z Mennicą Polską.

Stworzony przez Mennicę Polską Open Payment System jest już w miastach w Polsce, w naszym regionie np. w Jaworznie. Pojawi się w kolejnych w kraju. Pierwsze z nich to Bydgoszcz, która w kwietniu 2018 podpisała umowę na wdrożenie tego jednolitego systemu poboru opłat w transporcie miejskim. W ramach programu pilotażowego Open Payment System pojawi się również w Gdańsku oraz na terenie Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego.

- Umowa pomiędzy Mennicą Polską S.A oraz Miastem Bydgoszcz zakłada wyposażenie wszystkich pojazdów bydgoskiej komunikacji w nowoczesne automaty biletowe, które poszerzą dotychczasową sieć dystrybucji biletów – mówi Grzegorz Zambrzycki, prezes Mennicy Polskiej S.A.

Jak zapłacić kartą za bilet w autobusie/tramwaju KZK GOP

- Sposób działania innowacyjnego OPS można opisać hasłem - „wybierz, zbliż i jedź”. Wybór biletu na ekranie inteligentnego terminala znajdującego się na pokładzie pojazdu komunikacji miejskiej a następnie przyłożenie zbliżeniowej karty płatniczej do czytnika, równoznaczne jest z nabyciem i skasowaniem biletu i uzyskaniem uprawnienia do przejazdu. Istotną nowością OPS jest nadanie zbliżeniowym kartom bankowym podwójnej funkcji - pełnią one jednocześnie rolę środka płatniczego oraz identyfikatora płatności w przypadku kontroli. Analogicznie za przejazd będzie można zapłacić smartfonem, obsługującym technologię HCE lub NFC – mówi Jacek Sieński, dyrektor Działu Handlowego Płatności Elektronicznych Mennicy Polskiej.

Za bilety w automatach OPS w liniach 297 i 14 zapłacimy tyle, ile za bilety elektroniczne czy wirtualne, a więc nieco mniej, niż za tradycyjne, papierowe. Za bilet jednorazowy - 20 groszy mniej.

Zakup biletu w elektronicznej formie trwa ułamki sekund, a bezpieczeństwo każdej transakcji zgodne jest ze standardami organizacji płatniczych VISA i Mastercard, co daje jego użytkownikom, czyli pasażerom komunikacji miejskiej, gwarancję najwyżej jakości i bezpieczeństwa. Zbliżeniowa karta płatnicza w pełni zastępuje tradycyjny bilet papierowy. W obliczu rosnącej popularności płatności zbliżeniowych w Polsce, system wykorzystujący tę technologię to trafna odpowiedź na trendy rynkowe.

Umowa z Miastem Gdańsk przewiduje z kolei instalację 23 biletomatów pokładowych w 15 autobusach kursujących pomiędzy Lotniskiem im. Lecha Wałęsy a centrum miasta. Takie rozwiązanie eliminuje również konieczność posiadania dedykowanej karty miejskiej. Zakup biletu elektronicznego za pomocą karty zbliżeniowej na wybranej linii będzie możliwy już w październiku.

Natomiast w ramach umowy zawartej pomiędzy Mennicą Polską a KZK GOP nowoczesne automaty biletowe, pozwalające na zakup z użyciem zbliżeniowej karty płatniczej, pojawią się w 28 pojazdach (autobusach linii 297 i tramwajach linii 14). Równolegle do prowadzonego pilotażu, bez zmian funkcjonować będzie system ŚKUP.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto