Po parku pomników oprowadziła nas Monika Żywot Po parku pomników oprowadziła nas Monika Żywot

Po parku pomników oprowadziła nas Monika Żywot (© Fot. Agnieszka Widera)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

W XIX-wiecznym folwarku Ballestremów przy ul. Zajęczej prace toczą się pełną parą. Zrujnowane obiekty gospodarcze znów odzyskują blask, by już niedługo stać się... Muzeum PRL-u. W starych wozowniach i późniejszych garażach (po wojnie mieścił się tu PGR) Fundacja Minionej Epoki chce ustawić eksponaty.

- Interesuje nas okres od 22 lipca 1944 roku, czyli ogłoszenia manifestu lipcowego, po koniec roku 1989 - mówi Monika Żywot, prezes Fundacji. - Nie chce-my jednak epatować polityką, a przypomnieć, a tym którzy nie mogą pamiętać, bo są za młodzi, przybliżyć, jak się kiedyś żyło. Nie chodzi o kultywowanie epoki. Jej miejsce jest właśnie w muzeum - podkreśla. W muzeum będzie można zobaczyć, jak wyglądała przyzakładowa stołówka czy mieszkanie przeciętnej polskiej rodziny. Nie zabraknie gabinetu pierwszego sekretarza i izby ówczesnej propagandy. Osobny dział poświęcony zostanie motoryzacji. Na odwiedzających czekają już jednoślady - od motorynek, "komara" przez romety po junaki. Prawdziwą gwiazdą jest skuter osa. Samochodową ozdobą kolekcji są zabytkowy wóz strażacki na bazie stara 25 czy dostawczy Lublin. - Marzy nam się jeszcze jelcz, ten typowy "ogórek" - kontynuuje szefowa fundacji.

Na dziedzińcu wygospodarowano miejsce na park pomników. Na razie są trzy: pomnik przyjaźni polsko-radzieckiej, popiersie generała Świerczewskiego oraz pomnik czynu rewolucyjnego. Pierwszy z nich pochodzi ze Strzelec Opolskich, kolejne przyjechały z sąsiedniego Zabrza.

W muzeum będzie też sala wystaw zmiennych - pierwsza pt. "Zaczynamy od końca" poświęcona pierwszym wolnym wyborom w Polsce w 1989 roku powstaje dzięki współpracy z Archiwum Państwowym w Katowicach i katowickim odziałem Instytutu Pamięci Narodowej.

Otwarcie Muzeum PRL-u zaplanowano na 4 czerwca. Będzie atrakcją "Pikniku w starym stylu" organizowanego przez rudzki Urząd Miasta w ramach II Festiwalu Wspomnień.

- O PRL-u zapomnieć nie możemy, bo to część historii naszego kraju. Oprócz wynaturzeń, czasy te miały też swoje plusy. Trzeba pokazywać ich złożoność. To okres młodości wielu milionów Polaków, którzy w tym czasie się kształcili, kochali, budowali i nieraz ta "socjalistyczna Polska" była daleko od nich - podkreśla dr hab. Zygmunt Woźniczka, historyk z Uniwersytetu Śląskiego, członek honorowego komitetu muzeum.

Jedyna w Polsce Galeria Sztuki Socrealizmu działa w Muzeum Zamoyskich w Kozłówce (woj. lubelskie). Muzeum PRL-u powstaje też w dawnym kinie "Światowid" w Nowej Hucie.Wiadomości

Komentarze (1)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Monika z Bytomia (gość)

Wy chyba sobie jaja robicie?? A co z tym całym "hotelem"?? Też miał kusić, a nie straszyć.

Więcej na temat: