Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

w Rudzie Śląskiej będzie monitoring. Kamery pojawią się w Orzegowie i na Chebziu

Joanna Oreł
Polskapresse
Oko Wielkiego Brata będzie czuwało nad bezpieczeństwem w Rudzie Śląskiej. System monitoringu zostanie wprowadzony w kilku miejscach

Jeszcze w tym roku w siedzibie rudzkiej Straży Miejskiej ma powstać Centrum Monitorowania. Kamery pojawią się m.in. w Nowym Bytomiu, Orzegowie i na Chebziu. Na Oko Wielkiego Brata przeznaczono w budżecie na 2013 rok ok. 200 tys. zł.

Ruda Śląska jest na razie jednym z wyjątków na mapie śląskich miast, jeżeli chodzi o monitoring. Centrum Siemianowic Śląskich, czyli miasta, w którym mieszka o połowę mniej mieszkańców niż w Rudzie Śląskiej, jest stale monitorowane. Również sąsiedni Bytom (180 tys. mieszkańców) jest kontrolowany kamerami cyfrowymi i analogowymi.

U nas, poza planami, dotychczas nie podjęto konkretnych działań. Mieszkańcy są tym faktem oburzeni.

- Ruda nie jest najbezpieczniejsza i niestety dużo złodziejstwa panuje. Także monitoring musi być. Poprawi to stan bezpieczeństwa mieszkańców. Łatwiej będzie dorwać złodziei - np. aut - apeluje internauta jm55 na portalu rudaslaska.naszemiasto.pl i dodaje: - Poprzez szybki dostęp do DTŚ i A4 złodzieje są takim miastem zainteresowani, bo mają szybkie drogi do ucieczki. Nie zwlekać z monitoringem, bo to bardzo skuteczna prewencja
.
Jest na to szansa. W lutym tego roku prezydent Rudy Śląskiej, Grażyna Dziedzic powołała komisję przetargową, która ma doprowadzić do utworzenia systemu monitoringu w naszym mieście.

- W budżecie miasta na rok 2013 przewidziano na ten cel kwotę 200 tys. zł. Zgodnie z projektem umowy system ma zostać uruchomiony w ciągu 3 miesięcy od daty jej podpisania - zapowiada Piotr Janik, naczelnik Wydziału Inwestycji Urzędu Miasta w Rudzie Śląskiej.

Wprowadzenie systemu monitoringu w tym roku możliwe jest dzięki zmianie strategii. Dlaczego? Dotychczas planowano, by był to system własnej infrastruktury i kamer, równocześnie monitorujących większą część miasta.

- Obecnie wprowadzany system opierać się będzie na innych założeniach. Zmieniamy przede wszystkim priorytety jeżeli chodzi o cel obserwacji - w pierwszej kolejności monitorować będziemy zamiast ulic miejsca publiczne, w które zainwestujemy duże środki finansowe - zapowiada Piotr Janik.

Chodzi m.in. o plac zabaw w Parku Dworskim w Nowym Bytomiu, Centrum Inicjatyw Społecznych, które ma powstać w Orzegowie, ośrodek sportowo-rekreacyjny "Burloch" i plac zabaw na Chebziu.

Najważniejszym punktem planu będzie także stworzenie Centrum Monitorowania w siedzibie Straży Miejskiej. Wraz z tym władze miasta zapowiadają dalszą rozbudowę systemu, tak, by objął on większą część miasta.

Tutaj potrzeba kamery

W Rudzie Śląskiej jest kilka miejsc, które wymagają poprawy bezpieczeństwa.

Przy Powiatowym Urzędzie Pracy jest przejście podziemne. Mieszkańcy alarmują: - po zmroku aż strach tam zaglądać.

Podobne opinie dotyczą dworca kolejowego w Chebziu. W tym przypadku Adam Nowak, rzecznik prasowy UM wyjaśnia, że po przeprowadzeniu postępowania ofertowego została zawarta umowa z firmą na wykonanie monitoringu budynku dworca.

- Termin wykonania to 8 marca br. Termin ten może być krótszy (w zależności od okoliczności) - zapowiada Nowak
.
Wśród miejsc, gdzie przydałby się monitoring, mieszkańcy wymieniają również osiedle Kaufhaus oraz okolice placu Niepodległości na Goduli.

Czujecie się bezpieczni w swoim mieście? Gdzie potrzebne są kamery?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rudaslaska.naszemiasto.pl Nasze Miasto