W Katowicach ceny mieszkań w maju spadły o 3 procent W Katowicach ceny mieszkań w maju spadły o 3 procent

W Katowicach ceny mieszkań w maju spadły o 3 procent. (© fot. Marzena Bugała.)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

W maju znów spadły ceny mieszkań. Średnie ceny ofertowe zmalały w 14 z 18 wielkich miast Polski. Najbardziej stawki zeszły w dół w Białymstoku - o 4,3 proc. oraz Katowicach i Gorzowie Wielkopolskim - po 3 proc. Ceny w Bydgoszczy i Kielcach utrzymały się na poziomie z kwietnia. Niewielki wzrost zanotowała natomiast Łódź - o 0,4 proc. i Warszawa - 1,2 proc. Natomiast w porównaniu z czerwcem 2009 r. ceny polskich mieszkań spadły niewiele - zaledwie o 1 proc. Wówczas za metr kwadratowy na rynku pierwotnym żądano średnio 7,1 tys. złotych.

I choć niższe o kilka procent stawki nadal nie zachęcają do kupna, analitycy rynku nieruchomości uspokajają, że w miesiącach letnich ceny nadal będą spadać, a deweloperom i agencjom nieruchomości zagraża wyjątkowo bolesny sezon ogórkowy. - Wiele wskazuje na to, że letni marazm, wkraczający na wciąż tkwiący w zastoju rynek mieszkaniowy, doprowadzi do dalszego spadku cen ofertowych - czytamy w raporcie serwisu Oferty.net i analityków z Open Finance.

Potwierdzają to wyniki czerwcowe. Według analityków serwisu Tabelaofert.pl, w ciągu minionego miesiąca średnie ceny lokali w Krakowie i Warszawie spadły średnio o 1 proc. W pierwszym z miast z 7,6 do 7,5 tys. zł za m kw., w drugim - z niecałych 8,7 do 8,6 tys. zł za metr kw.

Za kupnem mieszkania w środku lata przemawiają też oferty kredytowe banków. Bo choć wakacje z reguły nie są dla banków okresem wytężonej pracy, jeśli chodzi o liczbę rozpatrywanych wniosków o przyznanie kredytu hipotecznego, a wiele z najciekawszych promocji kończy się w czerwcu, to w tym roku oferta kredytów jest bez porównania bogatsza niż przed rokiem. Nie bez znaczenia jest fakt, że poziom stóp procentowych w Polsce już od roku utrzymuje się na rekordowo niskim poziomie. A to bezpośrednio wpływa na kredyty hipoteczne. Według szacunków Open Finance, wysokość raty kredytu hipotecznego w złotych jest o 14 proc. niższa niż przed rokiem, na co składa się zarówno spadek stóp WIBOR obserwowany w tym okresie (z 4,5 do 3,85 proc.), jak i spadek przeciętnej marży (do 2,1 z 3,0 pkt proc.).

W Warszawie średnia cena ofertowa mieszkania w maju wynosiła 9196 zł za m kw., o 87 zł za m kw. więcej niż w kwietniu. W przypadku wciąż wysokich cen mieszkań alternatywą mogą wydawać się domy, tym bardziej, że jak wynika z przedstawionego w zeszłym tygodniu raportu Home Broker, ich kupno jest w wielu przypadkach bardziej opłacalne niż zakup mieszkania. Trzeba jednak pamiętać, że domy w Warszawie wciąż należą do najdroższych w Polsce. W granicach administracyjnych stolicy tylko nieliczne oferty są w cenach poniżej 400 tys. złotych.

Według analizy serwisu Oferty.net, średnia cena najmniejszych domów w Warszawie (do 100 m kw.) wynosi blisko milion złotych. Dom o powierzchni od 150 do 200 to wydatek większy o ponad 300 tys. zł. Na ceny zasadniczy wpływ ma lokalizacja. Podczas gdy 150-metrowy dom na Białołęce można nabyć za ok. 830 tys. zł to już cena podobnego na Mokotowie jest ponad dwa razy wyższa.

Alternatywą dla zakupu domu w samej Warszawie jest wyprowadzenie się poza miasto. Ceny domów w powiatach okołowarszawskich są niższe średnio o 15 procent.

Najwięcej ofert sprzedaży domów jest w Wawrze (ponad 18 proc.), w Wilanowie (10,1 proc.) oraz w Białołęce i na Mokotowie (9,6 proc.). Najmniej jest ich w Śródmieściu (0,7 proc.), Woli (1,3 proc.) i Pradze Płn. (1,7 proc.).
Wiadomości

Komentarze (2)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Grupa 10 mlodych ludzi (gość)

PODATEK KATASTRALNY -- to nic śmiesznego -- ostudzi gorące głowy, ale już będzie za późno! NIE BĘDZIE ZMIŁUJ! Komorowski to NIE pro-społecznie zorientowany Kaczyński! Każdy, kto coś ma wartościowego zapłaci; oczywiście Palikot, czy Miro zostaną z tego zwolnieni, jako zasłużeni! Post Scriptum: warto zobaczyć kreskówkę o Kandydacie: www.youtube.com/watch?v=7qbKCzTqKMk&feature=topvideos PRZEKARZ DALEJ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!