Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zniszczono mozaikę w Rudzie Śląskiej-Wirku. To jedno z ostatnich dzieł tego typu

Joanna Oreł
Mozaiki na hali w Orzegowie. Powstały wg projektu Stefana Suberlaka, 1965-1966. Usunięte prawdopodobnie w latach 1982-1984
Mozaiki na hali w Orzegowie. Powstały wg projektu Stefana Suberlaka, 1965-1966. Usunięte prawdopodobnie w latach 1982-1984 Adam Podgórski
Bez pytań, rozmów i cienia wątpliwości zniszczono zabytkową mozaikę na Wirku. Jedną z ostatnich tego typu w mieście

Około 30 lat temu z budynku hali sportowej w Orze-gowie usunięto mozaiki. Ich projektantem był Stefan Suberlak, zdobywca prestiżowych nagród na konkursach w Szwajcarii, Francji oraz Słowenii. Dziś o rudzkim śladzie grafika pamięta niewielu mieszkańców. Podobny los spotka, niestety, mozaikę, która przez kilkadziesiąt lat zdobiła siedzibę Domu Działkowca ROD "Tulipan" przy ul. Robotniczej na Wirku.

- Przesyłaliśmy w tej sprawie pisma i dokumentację m.in. do miejskiego konserwatora zabytków - mówi Adam Podgórski, Rudy Śląskiej, a zarazem prezes Rudzkiego Towarzystwa Przyjaciół Drzew, którego członkowie od dawna przejmowali się losami dzieła na budynku ROD. - Nie chcę nikogo winić, ale szkoda, że dzieło o takich walorach artystycznych i zabytkowych zostało zniszczone - dodaje.

Łukasz Urbańczyk, miejski konserwator zabytków w Rudzie Śląskiej tłumaczy, dlaczego mozaiki nie udało się uratować przed zniszczeniem.

- Miasto ma ograniczone możliwości obejmowania ochroną konserwatorską obiektów zlokalizowanych na jej terenie. Podstawową formą ochrony dostępną z poziomu miasta to ochrona wynikająca z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Jednak wadą tej formy ochrony jest jej niezwykle mała elastyczność - mówi Urbańczyk. - Procedura planistyczna jest długotrwała i niezależnie od wielkości obszaru przebiega tak samo, co oznacza, że nie ma możliwości szybkiego objęcia ochroną jakiegokolwiek obiektu. Ponadto sam budynek ROD Tulipan nie posiadał żadnych wartości historycznych, artystycznych czy naukowych i zapewne z tego powodu planiści dokonujący przeglądu obiektów na terenie całego miasta nie wskazali tego obiektu do objęcia ochroną konserwatorską - dodaje.

Nie pomogło nawet to, że mozaikę przy ul. Robotniczej skatalogowano w ramach Akcji Mozaika, którą zainicjowało Śląskie Centrum Dziedzictwa Kulturowego w Katowicach, zaś jej autorem był rudzianin Erwin Loreńczyk, który stworzył również m.in. rzeźbę górników przed Stacją Ratownictwa Górniczego KWK Pokój, czy stacje Drogi Krzyżowej w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bykowinie. A wszystko dlatego, że budynek ROD "Tulipan" groził zawaleniem z powodu szkód górniczych. Dlatego wyburzono go wraz z mozaiką.

- A wystarczyło przenieść ją np. do bielszowickiego Muzeum PRL-u - ubolewa Podgórski.

To nie jedyne dzieło tego typu, które zniszczono w naszym mieście. W latach 80. usunięto autorstwa mozaikę Stefana Suberlaka, która zdobiła budynek hali sportowej w Orzegowie.

Teraz, wraz ze zburzeniem dzieła przy ul. Robotniczej, w Rudzie Śląskiej zostało jeszcze jedno miejsce, gdzie możemy zobaczyć dzieło o podobnych walorach artystycznych. To Dom Kultury w Bielszowicach, gdzie ostały się zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne mozaiki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rudaslaska.naszemiasto.pl Nasze Miasto