Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

ZSO nr 4: Rekolekcje w rytmie rapu

Magdalena Mikrut-Majeranek
Magdalena Mikrut-Majeranek
Niecodzienne rekolekcje zorganizowano w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 4 oraz Gimnazjum nr 5 w Rudzie Śląskiej. W środę, 29 marca, szkołę odwiedził Mirosław „Kolah” Kolczyk, znany raper, który poprowadził zajęcia profilaktyczne dla młodzieży pod hasłem „Antymina”.

- Rzeszowski raper od lat zaangażowany jest w szerzenie profilaktyki uzależnień wśród młodzieży. Robi to w sposób, dzięki któremu łatwiej może dotrzeć do młodych odbiorców. Stąd pomysł, by zaprosić go także do nas – podkreśla ks. Karol Płonka, koordynator wydarzenia.

Dlaczego zdecydowano się na zorganizowanie takich niecodziennych rekolekcji? - Staram się szukać różnych pomysłów. Kilka takich profilaktycznych akcji mamy już za sobą - wyjaśnia ks. Płonka. - Akcje te są zdecydowane lepsze niż tradycyjne pogadanki. Dzięki nim mówimy językiem młodzieży, a dodatkowo muzyka jest świetnym kanałem komunikacji - dodaje.

Muzyka zbliża i pozwala przełamywać bariery. - Zależy mi na tym, by rekolekcje nie były tylko nudnym gadaniem, ale aby był to jakiś konkret. Goście, którzy nas odwiedzają to osoby po przejściach, które wyszły z uzależnienia, pokonały swoje problemy. Takie sytuacje mogą dotyczyć wszystkich, nie tylko wierzących. Nasi goście to osoby wierzące, jednak nikogo do niczego nie przymuszają, proponują jedynie spojrzenie na swoje życie z perspektywy wyższych wartości – tłumaczy ks. Płonka. – Widzimy, że przez te lata, małymi kroczkami, jakieś indywidualne sprawy się rozwiązują. Coraz więcej osób prosi mnie o indywidualne rozmowy, więc wierzę, że te zajęcia mają sens. Od czterech lat jeden dzień rekolekcji poświęcamy właśnie na takie spotkania – dodaje.

Raper Mirosław „Kolah” Kolczyk gości w Rudzie Śląskiej po raz kolejny. - Dziś realizujemy nasz artystyczny program profilaktyki uzależnień "Antymina" - mówi "Kolah". Uzależnienia to duży problem wśród młodzieży. - Tak, ale w naszym programie chodzi o profilaktykę. Program nazywa się "Antymina" i podczas spotkań z młodzieżą opowiadamy o tym, jakie zagrożenia czyhają na ludzi. Zanim człowiek wejdzie w etap uzależnienia, może trafić na tzw. minę, która może rozwalić mu życie. Stąd też nazwa projektu - wyjaśnia raper.

Podczas spotkania z młodzieżą "Kolah" przytacza prawdziwe historie ludzi, którzy zniszczyli sobie życie popadając w uzależnienia. - Opowiadamy o osobach, które nie mają już dziś szansy na to, żeby podjąć jakąkolwiek decyzję, ponieważ ich życie uległo destrukcji. Jedni już nie żyją, inni siedzą w więzieniu. Młodzież musi wyciągnąć wnioski z takiego postępowania - mówi Mirosław „Kolah” Kolczyk.

Płaszczyzną komunikacji z młodymi ludźmi jest muzyka: hip hop, rap. - Muzyka to świetne narzędzie, które pozwala nam skupić uwagę młodzieży. Nie chcemy nikogo pouczać, umoralniać. Chcemy przekazać młodzieży jedynie pewną wiedzę na temat uzależnień, żeby nie wpakowała się na "minę" - dodaje raper.

To już kolejne spotkanie rapera z młodzieżą. - Działam tak od wielu lat. Młodzi ludzie reagują bardzo różnie na nasze spotkania. Jedni się śmieją, inni płaczą. W poprzedniej szkole w Rudzie Śląskiej podczas akcji profilaktycznej zapanowała cisza. Dzieje się tak, ponieważ poruszamy dosyć smutne historie. Mówimy także o wartości życia oraz o perspektywach, które stoją przed każdym z młodych ludzi. Oni wcale nie muszą powielać negatywnych wzorców, nawet jeżeli mają problem w rodzinie. Powinni żyć własnym życiem, odkryć to, do czego są stworzeni i co będzie dawało im satysfakcję. Mogą pozwolić na to, żeby przeszłość przeminęła - precyzuje "Kohla".

Dlaczego raper angażuje się w podobne akcje profilaktyczne? - Mój przyjaciel powiedział kiedyś, że jeżeli człowiek mógłby zrobić coś dobrego w temacie uzależnień, ale tego nie uczyni, to jest to świństwo - odpowiada. - Sam zetknąłem się z tym problemem. Ten etap mam już za sobą. Podczas naszych akcji profilaktycznych chcemy pokazywać młodym ludziom, jak sprawy wyglądają "od kuchni", żeby mieli tego świadomość - dodaje.

Taka, oryginalna, forma rekolekcji przypadła do gustu uczniom. – To bardzo dobry pomysł na rekolekcje, naprawdę super - skomentowała Aleksandra Osadnik, uczennica klasy pierwszej. – Wcześniej słyszałyśmy od znajomych, że w poprzednich latach było fajnie. Im też bardzo się podobało. Jesteśmy ciekawe, jak to dzisiaj będzie. Teksty piosenek ma fajne, a jak wiemy muzyka może mieć duży wpływ na ludzi – dodała Nikola Brysz.

Środowe spotkanie nie było pierwszą wizytą raperów z pozytywnym przekazem w ZSO nr 4 przy ul. Orzegowskiej 25. W marcu ubiegłego roku szkołę „na moście” odwiedzili Bęsiu oraz DJ Yonas, czyli skład „RYMcerze”, realizujący projekt pod hasłem „Nie zmarnuj swojego życia”.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rudaslaska.naszemiasto.pl Nasze Miasto