Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dąbrowa Górnicza: Pałac Kultury Zagłębia ma już 66 lat. Zobaczcie, jak powstawał! To jedyny taki zabytkowy obiekt w Polsce.

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Muzuem Miejskie Sztygarka/arc. M. Gadaczek/ PKZ / PAS / M. Wesołowski
Dąbrowa Górnicza. Pałac Kultury Zagłębia ma już 66 lat. Dokładnie 11 stycznia 2024 roku będzie obchodził swoje kolejne urodziny. To jedyny taki "pałac" w Polsce, podlegający ochronie konserwatorskiej, o wyjątkowej wartości zabytkowej. Większy od niego jest jedynie Pałac Kultury i Nauki w Warszawie. Pałac Kultury Zagłębia został po raz pierwszy zaprezentowany mieszkańcom Zagłębia i całego regionu w 1958 roku.

Więcej zdjęć ZOBACZ TUTAJ

Choć początkowe projekty różniły się od ostatecznego (zaakceptowanego w 1952), to już w 1951 roku ruszyła budowa monumentalnego gmachu, która trwała 7 lat. Generalnym wykonawcą prac na budowie Pałacu Kultury Zagłębia było Zjednoczenie Budownictwa Miejskiego w Sosnowcu. Z ponad 4,7 tys. m kw. powierzchni 2 tys. m kw. to przestronne marmurowe hole, a sala teatralna na 850 miejsc z obrotową sceną była wówczas jedną z najnowocześniejszych w kraju. Kubatura budynku wynosi: 38 tys. metrów sześciennych, a powierzchnia użytkowa to 10 tys. 600 metrów kwadratowych.

Pierwszym administratorem został Wydział Kultury Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Katowicach, który na dyrektora powołał Karola Ścieżkę. Władze miasta zatwierdzające statut placówki w 1964 roku nadały jej nową nazwę Pałac Kultury Zagłębia. W 1992 roku nazwę tę zmieniono na jakiś czas na Dąbrowski Pałac Kultury. 22 listopada 1979 r. budynek jako Pałac Kultury Zagłębia został wpisany do Krajowego Rejestru Zabytków.

Pałac Kultury Zagłębia: koncerty, kino, kabaret, spotkania z olimpijczykami i klub dla narzeczonych

Działały tu: Amatorski Klub Filmowy „Zagłębie”, Teatr „Forum”, a także liczne kluby zainteresowań oraz zespoły muzyczne. W Pałacu Kultury od 1958 roku mieściła się także siedziba Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Hugona Kołłątaja - jednej z najstarszych placówek kulturalnych Zagłębia. Od 1960 roku w Pałacu Kultury Zagłębia funkcjonował jeden z najstarszych i najbardziej utytułowanych klubów filmowych w Polsce – Amatorski Klub Filmowy „Zagłębie”. Dyskusyjny Klub Filmowy gościł m.in. Gustawa Holoubka. Od października 2007 roku Pałac jest także siedzibą Kina Studyjnego Kadr.

W 1969 roku w salach dawnej kawiarni utworzono młodzieżowy Klub „Agora”. Był on organizatorem m.in. spotkań z ciekawymi ludźmi (olimpijczykami, działaczami społeczno-politycznymi, zespołami muzycznymi), bali dla samotnych i zakochanych czy tzw. wieczornic artystycznych, wieczorków muzycznych i występów kabaretowych. Ponadto odbywały się tu dyskoteki oraz zajęcia świetlicowe.

W 1972 roku , dzięki odpowiedniemu zagospodarowaniu sali gimnastycznej na parterze, powstał Klub „Przy Samowarze”. Skupiał on dorosłych w sekcji szachowej i brydżowej, a od września 1975 roku funkcjonował w nim także Klub Seniora.

W Pałacu funkcjonował także „Klub dla narzeczonych”, czyli powstały w porozumieniu z miejscowym Urzędem Stanu Cywilnego cykl wykładów psychologiczno-socjologicznych o małżeństwie i rodzinie, połączonych z kursami umiejętności praktycznych, na przykład przewijania i kąpania niemowląt.

Przez lata estrada Pałacu Kultury Zagłębia gościła wybitnych artystów z całej Polski. Zorganizowano tysiące spektakli teatralnych, koncertów, recitali, oper, operetek oraz wystaw malarskich i fotograficznych. Gościli tu aktorzy największych scen teatralnych z całej Polski. Na kartach kronik swoje wpisy pozostawili m.in.: Sławomir Mrożek, Tadeusz Różewicz, Wojciech Kilar, Krystyna Prońko, Anna Jantar, Krystyna Janda, Kalina Jędrusik, Czesław Niemen czy Hanka Bielicka. Wielokrotnie PKZ zamieniał się także w plan filmowy.

Ciekawostką jest też fakt, że naprzeciwko PKZ, po drugiej stronie dzisiejszej ul. Królowej Jadwigi, miał stanąć nowy ratusz miejski. Powstała nawet specjalna makieta, ale ostatecznie w latach 50. XX wieku zrezygnowano z tych planów.

Pałac Kultury Zagłębia doczekał się generalnego remontu

W latach 2011 – 2014 dąbrowski pałac został gruntownie wyremontowany i zmodernizowany, co było ogromnym wyzwaniem logistycznym, zważywszy chociażby na fakt, że trzeba było zachować i odtworzyć wszystkie detale oraz szczegóły architektoniczne tej wyjątkowej budowli. Dziś Pałac Kultury Zagłębia jest jedną z największych instytucji kulturalnych w województwie śląskim, w której odbywają się koncerty, spektakle, festiwale kultury, występy oraz słynny Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Michała Spisaka, promujący młodych, utalentowanych muzyków z całego świata.

W pałacowym Kinie Kadr można obejrzeć seanse, festiwale i przeglądy filmowe, a w Galerii Sztuki bezpłatne wystawy malarstwa, grafiki, rzeźby, fotografii. Pałac Kultury Zagłębia to również zajęcia edukacji artystycznej, w których udział brało już kilka pokoleń mieszkańców Zagłębia Dąbrowskiego, zdobywając wiedzę z zakresu teatru, tańca, muzyki, śpiewu, malarstwa i innych form artystycznych.

Wystawa dokumentująca historię Pałacu Kultury Zagłębia

W czwartek 11 grudnia o godzinie 17.00 w Pałacu Kultury Zagłębia zainaugurowana zostanie wystawa, poświęcona temu obiektowi. Wernisaż wystawy pod hasłem "Pałac w budowie" będzie okazją do wspomnień związanych z wznoszeniem dąbrowskiej instytucji kultury, jej działalności i remontu w latach 2011-2014. Wystawie towarzyszy katalog, w którym zebrana została cała dokumentacja dotycząca wystawy.

Pałac w budowie to wystawa planszowa, na którą składają się archiwalne zdjęcia i plany architektoniczne, uzupełnione tekstem przygotowanym przez Arkadiusza Rybaka - dyrektora Muzeum Miejskiego "Sztygarka" w Dąbrowie Górniczej. Zdjęcia wykorzystane do wystawy pochodzą z albumu Mariana Kuziora udostępnionego przez Macieja Gadaczka (Miejska Komisja Historyczna "Pokolenia"); ze zbiorów Muzeum Miejskiego "Sztygarka" w Dąbrowie Górniczej; archiwum Pałacu Kultury Zagłębia oraz ze zbiorów Archiwum Państwowego w Katowicach.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto