Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jedna z ulic w Halembie otrzyma nazwę Ewy i Andrzeja Blachów. Kim byli Ewa i Andrzej Blachowie?

Magdalena Łabędzka
Magdalena Łabędzka
Magdalena Łabędzka
Ewa i Andrzej Blachowie niemal całe życie opiekowali się dziećmi, pełni życiowego optymizmu zgodnie z zasadą, że „szklanka jest do połowy pełna, a nie pusta”. To motto znalazło się na tablicy ich pamięci, która umieszczona jest na budynku Rodzinnego Domu Dziecka przy ul. Leśnej. Teraz decyzją radnych jedna z nowych ulic będzie nosiła nazwę Ewy i Andrzeja Blachów.

Państwo Ewa i Andrzej Blachowie swoje życie poświęcili dzieciom pozbawionym rodziny naturalnej - dla nich przez 30 lat tworzyli ciepły, rodzinny dom. Był to pierwszy w Rudzie Śląskiej i jeden z pierwszych w kraju - Rodzinny Dom Dziecka.

W Rudzie Śląskiej – Halembie jedna z nowych ulic w rejonie ul. Mazurskiej będzie nosiła nazwę Ewy i Andrzeja Blachów. Taką decyzję podjęli radni podczas wczorajszej sesji Rady Miasta. Dewizą Państwa Blachów była służba dla dzieci oraz życiowy optymizm zgodnie z zasadą, że „szklanka jest do połowy pełna, a nie pusta”. To motto znalazło się na tablicy ich pamięci, która umieszczona jest na budynku Rodzinnego Domu Dziecka przy ul. Leśnej. Jej uroczystego odsłonięcia dokonała w 2014 roku prezydent miasta śp. Grażyna Dziedzic.

Ewa Blacha urodziła się 11 stycznia 1953 r. Okres szkolny to lata związane ze Szkołą Podstawową nr 24 w Rudzie Śląskiej – Halembie, z II Liceum Ogólnokształcącym im. G. Morcinka w Rudzie Śląskiej - Wirku, a następnie Instytutem Kształcenia Nauczycieli w Katowicach, gdzie uzyskała uprawnienia ogólnopedagogiczne dla kierowników i wychowawców świetlic szkolnych. Po jego ukończeniu podjęła w 1973 r. pracę w świetlicy szkolnej jako wychowawca świetlicy. W 1980 r. zrezygnowała z pracy pedagogicznej nauczyciela świetlicy i wraz z mężem Andrzejem Blachą podjęli decyzję o zmianie swojej drogi życiowej. Wychowując dwójkę swoich dzieci postanowili swoim ciepłem otoczyć innych. Ówczesny Wydział Oświaty i Wychowania Urzędu Miasta w Rudzie Śląskiej powierzył Ewie obowiązki kierownika Rodzinnego Domu Dziecka w Rudzie Śląskiej – Halembie. Formalnie „funkcję” tę pełniła do 2002 r., kiedy to rozpoczęła swoje zmagania z ciężką chorobą. Jej mąż przejął wtedy obowiązki kierownika. Wspólnie pokonywali trudności dnia codziennego, wspólnie cieszyli się z sukcesów swoich wychowanków.

Andrzej Blacha urodził się 26 marca 1940 r. w Rudzie Śląskiej. Ukończył Wyższą Szkołę Pedagogiczną w Opolu na Wydziale Matematyczno - Fizycznym, uzyskując tytuł magistra. Od 1964 r. do 1991 r. pracował jako nauczyciel w II Liceum Ogólnokształcącym im. G. Morcinka w Rudzie Śląskiej – Wirku, później w III Liceum Ogólnokształcącym w Rudzie Śląskiej – Kochłowicach. Od 2002 r. kierował Rodzinnym Domem Dziecka, a w 2004 r. został oficjalnie jego dyrektorem.

Andrzej Blacha zmarł w 2011 roku, z kolei Ewa Blacha w 2012 r. Odeszli wielcy ludzie, którzy wychowali nie tylko dwójkę swoich dzieci, ale prowadząc przez ponad 30 lat Rodzinny Dom Dziecka wychowali ich 36. Byli dla nich nie tylko kochającymi rodzicami, ale i wymagającymi opiekunami, a zaszczepione w nich miłość, wdzięczność i szacunek zaowocowały tym, iż każde z nich wyrosło na porządnych ludzi potrafiących radzić sobie w życiu codziennym, a także odpowiedzialnych za własną rodzinę. Nigdy problemów dnia codziennego nie nazywali uciążliwościami ponieważ uważali, że opieka i wychowanie dzieci to normalny tryb funkcjonowania każdej rodziny. Dewizą Państwa Blachów była służba dla dzieci oraz życiowy optymizm zgodnie z zasadą, że „szklanka jest do połowy pełna, a nie pusta”. Ta służba była sposobem na życie ponieważ, jak twierdziła Ewa Blacha, pomagając dzieciom pomagają sobie.

Przez ponad 30 lat Ewa i Andrzej Blachowie otrzymali wiele wyróżnień i nagród za miłość, za dobre serce, za osiągnięcia w pracy dydaktycznej i wychowawczej, także za inicjatywę w działaniu na rzecz dzieci i młodzieży, m.in.:

1986 – Ewa Blacha została najpopularniejszą mieszkanką Rudy Śląskiej,

1998 – państwo Blachowie otrzymali wyróżnienie „Bartkowe Serduszko” za miłość i dobro niesione dzieciom, które przyznało Towarzystwo Ochrony Praw i Godności Dziecka „Wyspa”,

1999 – zdobycie głównej nagrody w IV edycji Śląskich Godów w konkursie dla rodzin społecznych,

2007 – Prezydent Miasta przyznał Andrzejowi Blasze nagrodę za wyróżniające osiągnięcia w pracy dydaktycznej i wychowawczej oraz inicjatywę w działaniu na rzecz dzieci i młodzieży Miasta,

2008 – uhonorowanie Ewy Blachy przez Międzynarodową Kapitułę Orderu Uśmiechu tym odznaczeniem,

2011 – w styczniu Państwo Blachowie otrzymali odznaczenie Kamrat Rudzki,

2012 – Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, na wniosek Koalicji na Rzecz Rozwoju Pieczy Zastępczej za pośrednictwem Rzecznika Praw Dziecka, nadał Ewie Blasze Złoty Krzyż Zasługi,

29 listopada 2012 r. - Władze Samorządowe Miasta Ruda Śląska uhonorowały Ewę i Andrzeja Blachów, nadając im tytuł „Zasłużony dla Miasta Ruda Śląska”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Giganci zatruwają świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rudaslaska.naszemiasto.pl Nasze Miasto