Dodaj zdjęcie profilowe

avatardynamical

Ruda Śląska
Mieszkaniec dynamical

dynamical

Dodano 2016-10-28 22:15:02

Dla kogo pracują władze Rudy Śląskiej?

Postawa władz Rudy Śląskiej odnośnie budowy spalarni śmieci w Zabrzu jest skandaliczna. Czy naprawdę urzędnicy, którzy zostali wybrani, żeby reprezentować rudzian, nie mają nic do powiedzenia w sprawie tak ważnych inwestycji?

W trakcie spotkania z mieszkańcami, które odbyło 24.10.2016 w Szkole Podstawowej nr 36 w Rudzie Śląskiej władze miasta zarzuciły członków stowarzyszenia „Rudzianie Razem” brak działań przeciw budowie nieakceptowanych społecznie, szkodliwych dla zdrowia i życia ludzkiego inwestycji, które buduje się m.in. w Zabrzu.

Ale czy to rola mieszkańców?
„Rudzianie razem”, którzy od lat walczą o czyste powietrze w mieście, dziwią się takim zarzutom. W końcu po to wybierają władze miasta, by to one walczyły o ich interesy. - Logicznym jest, iż wybraliśmy naszych przedstawicieli, władze miasta, które transparentnie, bezinteresownie powinny dbać oraz pilnować interesów mieszkańców. Całą odpowiedzialność za powstającą w Zabrzu instalację zrzucono na stowarzyszenie „Rudzianie Razem”. Zastanawiające jest, co w kwestii przeciwdziałania powstaniu instalacji w Zabrzu zrobiły władze miasta? – ironizują przedstawiciele stowarzyszenia „Rudzianie Razem”.

Przypomnijmy, że planowana budowa spalarni w Rudzie Śląskiej to nie jedyna inwestycja. Fortum zaczęło budowę spalarni w ramach modernizacji elektrociepłowni w Zabrzu-Zaborzu. Będzie to największa instalacja w naszym województwie, która z pewnością wpłynie negatywnie na powietrze w sąsiadujących miastach.

Więcej informacji na stronie: http://www.spalarnia.slask.pl/

Mieszkaniec dynamical

dynamical

Dodano 2016-10-22 21:21:28

W Rudzie Śląskiej będą dwie spalarnie śmieci?

Taki scenariusz nakreśli radni na posiedzeniu Komisji Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Komisji Rozwoju i Zagospodarowania Przestrzennego w Urzędzie Marszałkowskim.

Spotkanie radnych Sejmiku Śląskiego i Zarządu Województwa z przedstawicielami 11 firm zainteresowanych budową spalarni w województwie śląskim odbyło się 19.10.2016 r. Przestawiona perspektywa jest przerażające. Jeśli planowane inwestycje dojdą do skutku, mieszkańcy województwa śląskiego będą narażeni na wdychanie skażonego powietrza. To bez wątpienia odbije się na ich zdrowiu. Niedonoszone ciąże, choroby kancerogenne, zaburzenia hormonalne – to tylko niektóre ze konsekwencje przebywania w otoczeniu spalarni śmieci.

Dwie zamiast jednej?
Przedstawiciele stowarzyszenia „Rudzianie Razem”, którzy od lat walczą o czyste powietrze dla siebie, dzieci i wnuków, dowiedzieli się, że planuje się budowę aż dwóch zakładów termicznego przetwarzania odpadów. Pierwszą inwestycję chce zrealizować: konsorcjum spółek Drogopol Ekopark i Eneris, natomiast drugą spalarnię zamierza wybudować Węglokoks Eneriga (dawniej Carbo-Energia) z Rudy Śląskiej. Z uwagi na limity, co do przepustowości instalacji, może nastąpić również taka sytuacja, że zgoda na budowę spalarni w Rudzie Śląskiej dla firmy Eneris z Warszawy, wymusi zamknięcie i likwidację Elektrociepłowni „Mikołaj” przy ul. Szyb Walenty, należącą do spółki Węglokoks, a co za tym idzie likwidację stanowisk pracy.

Wielka kumulacja...
Dwie spalarnie w Rudzie Śląskiej to nie koniec złych wieści. Fortum zaczęło budowę spalarni w ramach modernizacji elektrociepłowni w Zabrzu-Zaborzu. Będzie to największa instalacja w naszym województwie! Decyzję środowiskową i pozwolenie na budowę dostała też CEMA Energy w Chorzowie. Ponadto spalarnie mogą powstać także m.in. w Katowicach, Gliwicach i Bytomiu. W Świętochłowicach otwarto już doświadczalną instalację, wykorzystująca technologię tzw. zgazowania odpadów i osadów ściekowych (Investeko S.A.). - Miejmy nadzieję, że do takiej kumulacji spalarni u nas nie dojdzie i zgodnie z wytycznymi Ministerstwa - Zarząd Województwa postawi na zrównoważony rozwój naszego regionu oraz wybierze 3 instalacje faktycznie potrzebne i pozwalające na "domknięcie" systemu gospodarki odpadami - tłumaczą przedstawiciele „Rudzianie Razem”.

Więcej informacji na stronie: http://spalarnia.slask.pl/

Mieszkaniec dynamical

dynamical

Dodano 2016-10-22 13:01:56

O czym nie można rozmawiać w Rudzie Śląskiej?

W poniedziałek, 17.10.2016, w Rudzie Śląskiej odbyło się spotkanie władz miasta z mieszkańcami. Niestety, kiedy na sali padły pytania związane z planowaną budową spalarni śmieci, prezydent opuściła salę... Czy to oznacza, że mieszkańcy są skazani na życie w zanieczyszczonym środowisku?

Pani prezydent chętnie opowiadała o remontach dróg, problemach kanalizacyjnych i parkingowych. Jej entuzjazm spadł, kiedy zaczęły się poważniejsze pytania.

„Rudzianie Razem” bez odpowiedzi

Na spotkaniu z władzami Rudy Śląskiej byli przedstawiciele stowarzyszenie „Rudzianie Razem”, którzy od lat walczą o to, by w mieście nie budowano spalarni śmieci. Toksyczne powietrze, które wydobywa się w trakcie procesu spalania jest bardzo niebezpieczne dla zdrowia, a jego skutki to m.in. niedonoszone ciąże, nieprawidłowy rozwój dzieci, wzrost zachorowań na raka. Niestety, władze miasta nie tylko popierają planowaną inwestycję, ale także unikają rozmów na jej temat. Podczas ostatniego spotkania nie chcieli nawet podać mikrofonu osobom, które chciały się czegoś na ten temat dowiedzieć - Mikrofon, pomimo, iż jako czwarta zgłosiłam się do zadania pytania, dostałam po obejściu i zebraniu pytań od większości osób. Po czym był mi szybko zabrany, a pani prezydent w momencie kiedy go otrzymałam opuściła salę – tłumaczy Anna Łukaszyk ze stowarzyszenia „Rudzianie Razem”. - Dopóki pytania ze strony mieszkańców dotyczyły, chodników, piwnic i wycinki przeszkadzających mieszkańcom drzew, rozmowa była miła. Jednak w momencie gdy został poruszony temat spalarni osadów ściekowych oraz odpadów komunalnych, skończyły się uprzejmości – dodaje Anna Łukaszczyk.

Jakie pytanie były niewygodne?

Prezydent Rudy Śląskiej nie chciała ustosunkować się do swojej wypowiedzi z debaty wyborczej, która odbyła się 12.11.2014 r. Wtedy mówiła, że budowa spalarni śmieci nie rozwiązuje problemu gospodarki odpadami. - Szanowni Państwo ja również swojego zdania nie zmieniłam i uważam, że spalarnia śmieci nie rozwiąże problemu śmieci. Przede wszystkim dlatego, że koszt budowy spalarni to olbrzymim koszt. I tam gdzie powstają spalarnie, śmieci nie są tańsze, tylko DROŻSZE. Ponieważ koszt budowy to potem będzie w cenie śmieci. Nikt inny tylko mieszkańcy będą płacić za budowę tak dużego zakładu. - tłumaczyła tuż przed wyborami. Drugie kłopotliwe pytanie dotyczyło kwestii związanej z odorami i nieprzyjemnymi zapachami jakie rozsiewał na Rudę Południową w pierwszym tygodniu września przedsiębiorca mający swoją siedzibę przy ul. Kokotek, a trzecie wyznaczenia terminu konsultacji władz miasta z mieszkańcami na temat planowanej budowy spalarni śmieci.

Czym grozi budowa spalarni?

W trakcie spalania śmieci do powietrza dostają się niebezpieczne składniki, jak np. cynk, ołów, miedź, nikiel, chrom, które są bardzo groźne dla zdrowia. Dokładna ilość związków chemicznych powstających w procesie spalania odpadów nie jest znana. Poza wymienionymi wcześniej metalami ciężkimi, rudzianie mogą być narażeni na chlorowane związki organiczne z rodziny dioksyn. Najbardziej toksyczną z nich i także powstającą w procesie spalania odpadów jest 2,3,7,8-tetrachlorodibenzo-p-dioksyna (TCDD). Jest ona 10.000 razy bardziej trująca niż cyjanek potasowy, a jej połowiczny rozpad w glebie trwa ok. 100 lat. Planowana spalarnia śmieci ma być rozlokowana wzdłuż Drogowej Trasy Średnicowej pomiędzy Rudą Południową, Chebziem i os. Kaufhaus. Inwestor, firma Eneris, złożył już wniosek o wydanie tzw. decyzji środowiskowej. Więcej informacji na stronie: http://spalarnia.slask.pl/

  1. Pierwszy raz tutaj?

    Cieszymy się, że dołączyłeś do serwisu naszemiasto.pl
    Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci w zrobieniu pierwszych kroków:

  2. Zwiększ atrakcyjność profilu

    Dodaj tło, zadbaj aby profil miał unikatowy wygląd i wyróżniał się na tle innych

  3. Daj się poznać

    Uzupełnij podstawowe informacje profilowe, dodaj zdjęcie i bądź rozpoznawalny

  4. Dziel się nowymi wydarzeniami!

    Publikuj artykuły, dodawaj galerie, dziel się ciekawymi infomacjami i pozostań na bieżąco z lokalnymi wydarzeniami

  5. Uczestnicz w życiu lokalnej społeczności

    Wydarzyło się coś ciekawego, o czym inni mieszkańcy powinni wiedzieć, chcesz się czymś podzielić lub napisać artykuł? Sam zadecyduj jaką formę wybierzesz

  6. Daj znać co u Ciebie

    Chcesz się czymś podzielić na gorąco, dodaj krótki wpis, wiadomość zostanie opublikowana w prywatnym strumieniu

  7. Opublikuj materiał na stronie miejskiej

    Wydarzyło się coś ciekawego, o czym inni mieszkańcy powinni wiedzieć, napisz artykuł i opublikuj go na łamach serwisu, dowiedz się co inni o tym sądzą!

  • Dodaj do obserwowanych Obserwuj ciekawe osoby! Jeżeli pojawi się coś nowego, znajdziesz to również na swoim profilu.
  • Wyślij wiadomość Wysyłaj wiadomości i bądź w kontakcie z innymi mieszkańcami!
  • Zgłoś do moderacji Zgłoś nadużycie ze strony mieszkańca!

Wydarzenia dnia

Materiały mieszkańca