MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Policja sprawdza jak rowerzyści poruszają się po mieście. Chodnikiem czy drogą? Za co można dostać mandat? Na co uważać?

Magdalena Łabędzka
Magdalena Łabędzka
Archiwum/nasze miasto
Rowerem można jeździć bez prawa jazdy. Jednak brak prawa jazdy, nie zwalnia rowerzysty ze znajomości przepisów ruchu drogowego. Za co można dostać mandat?

Rower - pojazd jednośladowy, którym osoby bez prawa jazdy mogą poruszać się po drodze. Jednak brak prawa jazdy, nie zwalnia rowerzysty ze znajomości przepisów ruchu drogowego. Przepisy, których powinni przestrzegać rowerzyści zostały dokładnie opisane w ustawie Prawo o Ruchu Drogowym, a jak wiadomo "nieznajomość prawa nie zwalnia z jego przestrzegania".

Tak jak pozostali uczestnicy ruchu drogowego, rowerzyści powinni stosować się do ruchu prawostronnego, co oznacza, że powinni poruszać się możliwie najbliżej (z zachowaniem ostrożności) krawężnika. Jeżeli rowerzysta zobaczy, że w kierunku, w którym się porusza oznaczono ścieżkę rowerową lub pas dla rowerów, ma obowiązek z nich korzystać. Analogiczna sytuacja występuje wtedy, gdy rowerzysta porusza się chodnikiem – jeżeli pojawi się wyznaczona ścieżka rowerowa, to należy poruszać się ścieżką rowerową.

Należy pamiętać również o odpowiednim sygnalizowaniu manewrów. Tak jak kierowcy samochodów i motocykli mają obowiązek używać kierunkowskazów, tak rowerzysta ma obowiązek informowania pojazdów uczestniczących w ruchu drogowym o planowaniu wykonania manewru i oczywiście stosowania się do znaków drogowych.

Jednym z najczęściej łamanych przez rowerzystów przepisów jest nieprzeprowadzanie rowerów na przejściach dla pieszych. Pamiętajmy, rowerem można przejechać na drugą stronę ulicy tylko wtedy, kiedy wyznaczony jest pas specjalnie dla rowerów!

Poza przepisami, do których rowerzysta powinien się stosować, trzeba pamiętać też o wyposażeniu. Nie trzeba wozić ze sobą apteczki, chociaż warto mieć przy sobie małą, podręczną saszetkę z opatrunkami, ale rower należy wyposażyć w światła i odblaski: białe lub żółte światło przednie, czerwone światło tylne, czerwony odblask tylny w kształcie innym niż trójkąt. Rower powinien być też wyposażony w dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy!

I co najważniejsze, jeżeli nie czujemy się "mocni" w jeździe na rowerze, to nie wyjeżdżajmy na ulicę. Trzeba pamiętać, że droga hamowania samochodu jak i motocykli to, w zależności od warunków, nawet 13 metrów przy prędkości 50km/h. Pamiętajmy o bezpieczeństwie swoim i pozostałych.

od 7 lat
Wideo

Zamach na Roberta Fico. Stan premiera Słowacji jest poważny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rudaslaska.naszemiasto.pl Nasze Miasto