Praca w Rudzie Śląskiej — jakich pracowników w regionie brakuje najbardziej?

Artykuł sponsorowany GOWORK.PL
W 2023 roku w żadnym z zawodów, jakie obecne są na rynku pracy w Rudzie Śląskiej, nie występuje nadwyżka pracowników. Oznacza to, że, przynajmniej teoretycznie, nikt nie powinien mieć problemów ze znalezieniem pracy w mieście w swoim zawodzie. Niektórzy jednak mogą liczyć na dużo więcej aktualnych ofert niż inni. Kogo jest w najlepszej sytuacji?

Rynek pracy w Rudzie Śląskiej należy do pracowników

Wyniki badania “Barometru Zawodów” pokazują, że w 2023 roku rynek pracy w Rudzie Śląskiej należy do pracowników. Wiele stanowisk dotyka deficyt kandydatów. W mieście brakuje chętnych do ich obejmowania i szukania zatrudnienia w niektórych branżach. Wykwalifikowani i poszukiwani pracownicy mogą cieszyć się z takiej sytuacji.

Są cenieni na rynku i niełatwo ich zastąpić, co to stwarza dogodne pole np. do starania się o podwyżkę i renegocjowania pozostałych warunków zatrudnienia. Wielu pracodawców, chcąc zatrzymać cenionego pracownika, będzie musiało zgodzić się na niektóre postulaty. Kto jest w tak dobrej pozycji i do kogo kieruje się najwięcej ofert pracy w Rudzie Śląskiej, publikowanych w takich serwisach, jak GoWork.pl

Największe zatrudnienie w przemyśle i budownictwie

W mieście wciąż widoczny jest głęboki deficyt pracowników technicznych. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w strukturze zatrudnienia Rudy Śląskiej dominuje przemysł i budownictwo. Obie branże grupują około 43,8 proc. wszystkich osób podejmujących tu pracę. Nie dziwi zatem, że lokalni pracodawcy poszukują wielu fachowców — zarówno pracowników fizycznych, jak i bardziej wykwalifikowanych specjalistów, mogących zarządzać, nadzorować, planować czy kontrolować.

Idealny kandydat ma dziś cechy, tak zwanej, złotej rączki, czyli posiada szeroką wiedzę z kilku dziedzin technicznych i potrafi wykonać zadania z pozornie zupełnie różnych branż. Rynek zatrudnienia premiuje również samodzielność, a tym samym i doświadczenie. Cenione są również formalne uprawnienia do wykonywania poszczególnych zawodów, obsługiwania konkretnych maszyn itp. Kandydatom, którzy są chętni do znalezienia pracy w technicznych obszarach, często trudno sprostać takim wymaganiom.

Zbyt mało młodych osób, dopiero wkraczających na rynek pracy, wybiera szkoły zawodowe i branżowe, a to właśnie taka forma kształcenia jest dobrą bazą do spełnienia oczekiwań pracodawców. W 2023 roku i prawdopodobnie również w latach następnych w Rudzie Śląskiej brakuje m.in.:

  • betoniarzy i zbrojarzy,
  • brukarzy, murarzy i tynkarzy,
  • blacharzy i lakierników samochodowych,
  • cieśli i stolarzy budowlanych,
  • dekarzy i blacharzy budowlanych,
  • elektryków, elektromechaników i elektromonterów,
  • krawców i pracowników produkcji odzieży,
  • mechaników pojazdów samochodowych,
  • monterów instalacji budowlanych,
  • operatorów i mechaników sprzętu do robót ziemnych,
  • pracowników fizycznych w produkcji i pracach prostych,
  • pracowników poligraficznych,
  • pracowników robót wykończeniowych w budownictwie,
  • przetwórców mięsa i ryb,
  • robotników budowlanych,
  • robotników obróbki drewna i stolarzy,
  • spawaczy, ślusarzy i tapicerów.

W jakich innych branżach czeka praca?

Kandydatów z Rudy Śląskiej chętnie przyjmie także gastronomia, w której przyczyny braków pracowników są podobne, co w branżach technicznych. Rynek jest ubogi w odpowiednio wykwalifikowane osoby, a specjalistom nie odpowiadają proponowane warunki zatrudnienia. Niemniej na pracę od zaraz w Rudzie Śląskiej mogą liczyć cukiernicy, kucharze, piekarze oraz pomoce kuchenne.

O ile braki w kadrach związanych z gastronomią mają raczej charakter lokalny, o tyle deficyt pracowników technicznych widać w skali ogólnokrajowej. Podobnie jest z branżą medyczną i okołomedyczną. W Rudzie Śląskiej, tak jak i w niemal każdym innym mieście kraju, wakaty są dostępne dla farmaceutów, fizjoterapeutów i masażystów, lekarzy, logopedów i audiofonologów, operatorów aparatury medycznej, opiekunów osób starszych i niepełnosprawnych, pielęgniarek i położnych, psychologów i psychoterapeutów oraz ratowników medycznych.

Miasto stwarza możliwości zawodowe także w sektorze usługowym. Jest on bardzo szeroki, ale w Rudzie Śląskiej potrzeba zwłaszcza fryzjerów, gospodarzy obiektów, portierów, woźnych, dozorców, kosmetyczek, sprzątaczek i pokojowych oraz sprzedawców i kasjerów.

Praca w oświacie, transporcie i dla pracowników biurowych

Transport i gospodarka magazynowa to jedna z branż, które przeżywają w Polsce nieustanny rozwój, a co za tym idzie, zgłaszają zapotrzebowanie na wielu pracowników. Ruda Śląska nie jest wyjątkiem na mapie kraju. Tu również liczne oferty pracy kieruje się do kierowców zawodowych (zwłaszcza autobusów i samochodów ciężarowych) magazynierów oraz listonoszy i kurierów.

Problemy ze skompletowaniem kadr pojawiają się również w oświacie i dotyczą już placówek z niemal każdego poziomu nauczania. W Rudzie Śląskiej pracę znajdą nie tylko wykwalifikowani pedagodzy, ale także opiekunki dziecięce. Ostatnią grupą, w jakiej zatrudnienie jest tu niemal pewne w 2023 roku, są różni pracownicy administracyjni i biurowi. Lokalni pracodawcy chętnie przyjmują specjalistów ds. księgowości i rachunkowości czy sekretarki i asystentów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na rudaslaska.naszemiasto.pl Nasze Miasto