Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Za nami festiwal Polska Eire czyli Irlandia w Rudzie Śląskiej. Zobaczcie zdjęcia

Redakcja
Za nami wyjątkowe wydarzenie w Rudzie Śląskiej - Festiwal Polska Eire. W programie festiwalu znalazły się m.in. warsztaty, wystawy, pokazy i koncerty. Wydarzenia odbywały się na terenie Stacji Biblioteka (5 lipca) oraz w ogrodach Miejskiego Centrum Kultury im. H. Bisty (6-7 lipca).

Festiwal kultury irlandzkiej Polska Eire odbywa się w Rudzie Śląskiej od kilku lat i jest organizowany przez Polsko-Irlandzkie Stowarzyszenie Edukacyjne oraz Rudzkie Stowarzyszenie Przyjaciół Irlandii „Czarna Koniczyna”. Festiwal cieszył się w ubiegłych latach bardzo dużym zainteresowaniem. W tym roku program był równie ciekawy, a atrakcje zaplanowane zostały na trzy dni w dwóch lokalizacjach. Tegoroczny festiwal był wyjątkowy, bo odbywał się w roku 60-lecia Rudy Śląskiej, a także 100 rocznicy pierwszego powstania śląskiego.

Tegoroczne hasło festiwalu to: “Kaj Ślōnsk trefio sie z Irlandjōm”

- To jest festiwal, który łączy. Nie chodzi o to, żeby promować Polskę w Irlandii czy Irlandię w Polsce, ale żeby te dwie kultury połączyć - mówi Wojciech Kostka, dyrektor festiwalu. - Należy podkreślić, że festiwal jest inicjatywą oddolną i odbywa się tylko i wyłącznie dzięki zaangażowaniu wolontariuszy, choć oczywiście nieocenione jest wsparcie instytucji miejskich i organizacji pozarządowych - dodaje Kostka.

Pierwszy dzień festiwalu, czyli piątek 5 lipca, poświęcony został literaturze, o której szeroko festiwalowi goście rozmawiali w gmachu Stacji Biblioteka. Podczas spotkania z literaturą była możliwość porozmawiania ze znakomitymi literatami ze Śląska - Grzegorzem Kulikiem, Martą Matyszczak, Marcinem Melonem, Wojciechem Szwiecem i Sabiną Waszut.

Podczas festiwalu każdy mógł znaleźć coś interesującego dla siebie. Były warsztaty plastyczne, kulinarne i taneczne. Zarówno dzieci jak i dorośli mogli wykonać odręczne, spersonalizowane widokówki festiwalowe, które można było później podbić specjalnym, przygotowanym z okazji 60. lecia miasta datownikiem. Oprócz tego chętni mogli poduczyć się charakterystycznego tańca irlandzkiego z zespołem Galway, a śląską potańcówkę zorganizował zespół Starszaki.

Nie zabrakło również ciekawych prelekcji. Goście mogli uczestniczyć w szeregu wykładów oraz spotkań m.in. z prof. Leszkiem Drongiem, z prof. Małgorzatą Myśliwiec oraz Martą-Lip Kornatką.

W związku ze stuleciem powstań śląskich odbył się również spacer historyczny śladami śląskich powstańców.

Skoro festiwal to muszą być koncerty oraz muzyka na żywo. W tym roku w Miejskim Centrum Kultury wystąpili tacy artyści jak Barry Jay Hughes, Greg Clifford, Katarzyna Sroka, Grzegorz Płonka czy zespół Billow Wood.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rudaslaska.naszemiasto.pl Nasze Miasto