Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zakłady Górnicze w Brzeszczach, Jaworznie i Libiążu wróciły do Południowego Koncernu Węglowego

Sławomir Bromboszcz
Sławomir Bromboszcz
Zakłady Górnicze w Brzeszczach, Jaworznie i Libiążu wróciły do Południowego Koncernu Węglowego
Zakłady Górnicze w Brzeszczach, Jaworznie i Libiążu wróciły do Południowego Koncernu Węglowego Sławomir Bromboszcz
Zakłady górnicze w Brzeszczach, Jaworznie i Libiążu wróciły pod skrzydła Południowego Koncernu Węglowego. Zmiany, jakie nastąpiły 2 stycznia br. dotyczą jedynie nazwy. Zmiana właściciela kopalń nastąpiła rok wcześniej, wówczas Grupa Tauron wydzieliła i sprzedała Skarbowi Państwa zakłady górnicze za symboliczną złotówkę.

Zakłady Górnicze w Brzeszczach, Jaworznie i Libiążu wróciły do Południowego Koncernu Węglowego

Od 1 stycznia 2023 r. zakłady górnicze w Brzeszczach, Jaworznie i Libiążu funkcjonują poza strukturami kapitałowymi Grupy Tauron. Przez cały ubiegły rok spółka mogła posługiwać się jeszcze dotychczasową nazwą tj. Tauron Wydobycie. Z dniem 2 stycznia br. powróciła do swojej historycznej nazwy, czyli Południowego Koncernu Węglowego. Zmiana dotyczy jedynie nazwy spółki i jej systemu identyfikacji wizualnej, czyli loga.

Przypomnijmy, że Południowy Koncern Węglowy powstał w 2005 rok, a dwa lata później dołączył do Grupy Tauron. W 2014 roku zmienił nazwę na Tauron Wydobycie. W 2016 roku do jego zasobów włączono Zakład Górniczy Brzeszcze i od tego czasu spółka eksploatuje węgiel w trzech kopalniach.

Zakłady Górnicze w Brzeszczach, Jaworznie i Libiążu wróciły do Południowego Koncernu Węglowego

Konieczność wydzielenia kopalń ze struktur Grupy Tauron podyktowana była zaostrzającą się polityką instytucji finansowych zmierzających, pod wpływem regulacji Komisji Europejskiej, do dekarbonizacji swoich portfeli inwestycyjnych. Spółki posiadające w swoich aktywach np. kopalnie, elektrownie węglowe mają problem z pozyskaniem dotacji na proekologiczne inwestycje. Najpierw zatem muszą ograniczyć lub zaprzestać fedrowania, wykorzystania węgla lub jak w przypadku Grupy Tauron pozbyć się ze swoich struktur zakładów zajmującym się tym.

Potwierdza to ocena analityków Agencji Fitch, którzy w komentarzu do ratingu Taurona podkreślili, że sprzedaż kopalni pozytywnie wpłynie na profil biznesowy i finansowy Taurona, zwiększając możliwości pozyskania finansowania zewnętrznego i przyspieszenia procesu zielonej transformacji - wyjaśnia Paweł Szczeszek, prezes zarządu Tauron Polska Energia.

Kolejnym krokiem w kierunku dekarbonizacją Grupy Tauron ma być wydzielenia aktywów wytwórczych opartych na węglu do Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego. Obecnie w strukturach spółki znajduje się osiem elektrowni i elektrociepłowni węglowych m.in. Elektrownia Siersza w Trzebini.

Grupa Tauron przeprowadziła całokształt działań reorganizacyjnych, zapewniając pełną zdolność operacyjną spółkom wytwórczym i możliwość ich wydzielenia ze struktur Grupy. Dalsze kroki odnośnie wydzielenia bloków węglowych będą uzależnione od decyzji na szczeblu rządowym. Grupa jest gotowa do kontynuacji procesu - podkreśla Krzysztof Surma, wiceprezes Zarządu ds. Finansów Grupy Tauron.

Dalsze działania w temacie dekarbonizacji Grupy Tauron zależeć będą od strategii transformacji energetycznej nowego rządu.

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Zakłady Górnicze w Brzeszczach, Jaworznie i Libiążu wróciły do Południowego Koncernu Węglowego - Gazeta Krakowska

Wróć na chrzanow.naszemiasto.pl Nasze Miasto