Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Akcja krwiodawstwa na pl. Jana Pawła II

Magdalena Mikrut-Majeranek
M. Mikrut-Majeranek
Kolejna akcja krwiodawstwa: W środę 18 stycznia w godzinach od 10:00 do 16:00 na placu Jana Pawła II będzie można oddać krew.

Krew potrzebna jest nieustannie. Aby pomóc innym, można ją oddać każdego dnia w Oddziale Terenowym Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa przy Szpitalu Specjalistycznym Nr 1, ul. Żeromskiego 7
(tel. 32 281 95 08). Rejestracja dawców odbywa się od poniedziałku do piątku od 7.00 do 12.30, oprócz czwartku: rejestracja dawców w OT Bytom skrócona do godz. 11.30.

Krew można też oddawać w OT Gliwice przy Instytucie Onkologii im. M.Skłodowskiej-Curie, ul. Wybrzeże Armii Krajowej 15 (tel. 32 278 98 38). Rejestracja dawców pn-pt 7.00 - 12.30 (z wyjątkiem I oraz III poniedziałku miesiąca: OT Gliwice czynny będzie w godz. 7.00 - 10.30. W tych dniach dawców zapraszamy na akcję ambulansu na Placu Krakowskim w Gliwicach w godz. 12.00-17.00).

Dawcy mogą zgłosić się także do OT Zabrze przy Szpitalu Klinicznym nr 1 im. Prof. Stanisława Szyszko
ul. 3-go Maja 13/15 (tel. 32 273 63 31, 32 37 04 552), rejestracja dawców pn-pt 7.00 - 12.30.

Przypomnijmy, że krew należy do najpotężniejszych leków, jakimi dysponuje medycyna. - Od wielu lat - a ostatnio coraz częściej, pojawiają się doniesienia o próbach wytworzenia tzw. "sztucznej krwi". Jednakże krytyczne oceny tych preparatów wykazują, że mają one złożoną budowę chemiczną oraz krótki okres utrzymywania się w krążeniu - można przeczytać w broszurze informacyjnej Ministerstwa Zdrowia, rozdawanej podczas bytomskiej Wampiriady.

Wynika z tego zatem, że jeszcze przez długi krew oddawana przez honorowych dawców będzie ratunkiem dla chorych i poszkodowanych w wypadkach.

Kto może oddać krew?

Warto podkreślić, że dawcą krwi może być wyłącznie osoba zdrowa, w wieku od 18 do 65 lat, która przyjdzie do punktu poboru krwi z dowodem osobistym lub innym dokumentem ze zdjęciem stwierdzającym tożsamość. Przed oddaniem krwi należy się wyspać, wypić w ciągu doby poprzedzającej oddanie krwi około 2 litry płynów, zjeść lekkostrawny posiłek, ograniczyć palenie papierosów i nie spożywać alkoholu.

Jak wygląda procedura oddania krwi?

W dniu oddania krwi dawca dokonuje rejestracji, czyli wypełnia kwestionariusz. Następnie fachowy personel medyczny pobiera próbkę krwi i wykonuje badanie poziomu hemoglobiny przy użyciu sprzętu jednorazowego. Odczyt pojawia się w ciągu kilku minut.

W dalszej kolejności dawca kierowany jest do gabinetu lekarskiego. Tam lekarz ocenia informacje zawarte w wypełnionym kwestionariuszu, przeprowadza wywiad lekarski oraz bada i kwalifikuje do oddania krwi. Jeżeli ktoś uzyska zgodę lekarza na oddanie krwi, musi uzupełnić płyny w organizmie. Dawca otrzymuje np. wodę mineralną do wypicia.

W finale ochotnik oddaje 450 ml krwi do jednorazowego pojemnika plastikowego z płynem konserwującym. Po krótkiej regeneracji sił dawca może opuścić punkt poboru krwi. Każdy, kto zdecyduje się oddać krew, otrzyma posiłek regeneracyjny o wartości kalorycznej 4500 kcal.

Warto zaznaczyć, że na prośbę dawcy wystawiane jest zaświadczenie usprawiedliwiające jego nieobecność w pracy, uczelni, czy w szkole, legitymacja HDK, kopia wyników badań, a w uzasadnionych przypadkach wypłacany jest zwrot kosztów poniesionych na przejazd do najbliższego punktu poboru krwi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rudaslaska.naszemiasto.pl Nasze Miasto