Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Budżet obywatelski 2023 w Rudzie Śląskiej. Zakończył się etap zbierania zgłoszeń. Lista wybranych zostanie opublikowana do 27 lipca

Paweł Kurczonek
Paweł Kurczonek
Plac Jana Pawła II, po prawej stronie Urząd Miasta.
Plac Jana Pawła II, po prawej stronie Urząd Miasta. Paweł Kurczonek
Zakończył się etap zbierania zgłoszeń do budżetu obywatelskiego na 2023 rok w Rudzie Śląskiej. Łącznie wpłynęło 47 projektów. Kolejnym etapem jest weryfikacja zgłoszeń pod kątem zgodności z wymaganiami, jakie powinny spełniać projekty realizowane w ramach budżetu obywatelskiego. Ostateczną listę pomysłów, które zostaną poddane pod głosowanie mieszkańców poznamy 27 lipca.

Ruda Śląska – wpłynęło 47 projektów w ramach budżetu obywatelskiego

Etap zbierania zgłoszeń do budżetu obywatelskiego miasta Ruda Śląska został zakończony. Łącznie wpłynęło 47 projektów, które następnie zostaną zweryfikowane pod względem zgodności z uchwałą Rady Miasta w sprawie wymagań, jakie powinien spełniać projekt budżetu obywatelskiego. Wśród tegorocznych propozycji wnioskodawców znaczącą przewagę mają różnego rodzaju inwestycje, zaledwie jeden wniosek dotyczy tzw. „zadania miękkiego”.

Liczba zgłoszonych projektów w rozłożeniu na poszczególne dzielnice Rudy Śląskiej przedstawia się następująco:

  • Bielszowice – 9
  • Wirek – 8
  • Bykowina – 7
  • Ruda – 5
  • Godula, Kochłowice i Nowy Bytom - po 4
  • Czarny Las, Halemba i Orzegów - po 2

Jak podkreślają władze miasta, w przypadku, gdy zgłoszone zadanie przekroczy limit kwotowy pozwalający na zakwalifikowania zadania, jako małe (koszt realizacji do 340 tys. zł), automatycznie zakwalifikowane zostanie do tzw. zadań dużych. 10 tegorocznych zgłoszeń w Rudzie Śląskiej jest właśnie zadaniami dużymi.

Budżet obywatelski w Rudzie Śląskiej – głosowanie mieszkańców we wrześniu

Lista projektów, które trafią pod głosowanie, ogłoszona zostanie do 27 lipca. Mieszkańcy będą mogli oddać swój głos na wybrany projekt w terminie 5-11 września. Głosowanie przeprowadzone zostanie za pośrednictwem platformy elektronicznej oraz w formie tradycyjnej – w wyznaczonych punktach.

-Do realizacji wybrane zostaną zadania, które uzyskają najwyższą liczbę głosów, jednak nie mniej niż 30 i będą mieściły się w przewidzianej puli pieniędzy – informuje Grażyna Janduła-Jonda, sekretarz miasta, przewodnicząca zespołu ds. budżetu obywatelskiego na 2023 rok.

Wykaz projektów, na które zagłosowali Rudzianie i które zostaną zrealizowane, zostanie opublikowany 23 września.

Ruda Śląska – projekty budżetu obywatelskiego 2022 w trakcie realizacji

Jak informuje Urząd Miasta, obecnie trwają prace nad realizacją budżetu obywatelskiego na 2022 rok. W poprzedniej edycji zwyciężył m.in. projekt pumptracka, czyli toru rowerowego z muldami, na terenie Burloch Areny, strefy odpoczynku przy Szkole Podstawowej nr 4 oraz parkingu przy Szkole Podstawowej nr 3. Ponadto mieszkańcy głosowali na wybieg dla psów przy ul. Paderewskiego, place zabaw przy Miejskim Przedszkolu nr 9 i przy Miejskim Przedszkolu nr 20. W ramach budżetu obywatelskiego 2022 w Rudzie Śląskiej zostaną zrealizowane także inne inwestycje.

Rudzki Urząd Miasta podaje, że wydzielenie z przyszłorocznego budżetu miasta specjalnej puli do dyspozycji mieszkańców to dziesiąta tego typu inicjatywa realizowana w mieście. W 2022 roku na realizację projektów budżetu obywatelskiego przeznaczono ponad 4 mln zł.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rudaslaska.naszemiasto.pl Nasze Miasto