Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czekają by pomóc przez cały rok, ale szczególnie w tygodniu pomocy

Monika Pawłowska
Pixabay
Idea tego wyjątkowego tygodnia związana jest z Międzynarodowym Dniem Ofiar Przestępstw, który przypada 22 lutego i ma na celu zwrócenie uwagi na potrzeby oraz prawa osób pokrzywdzonych przestępstwem. Od 21 do 28 lutego potrwa Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem. Osoby mające różnego rodzaju problemy mogą zawsze, ale w tym tygodniu szczególnie, szukać pomocy specjalistów w sądzie, prokuraturze, ośrodkach pomocy i kryzysowych oraz fundacjach i stowarzyszeniach. Akcji patronuje Ministerstwo Sprawiedliwości.

- Do oświęcimskiej komendy policji oraz komisariatów w Brzeszczach, Chełmku, Kętach i Zatorze, osoby pokrzywdzone przestępstwem o informacje mogą się zwrócić każdego dnia

- informuje Małgorzata Jurecka, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Oświęcimiu. - Osoby chcące zasięgnąć porady mogą kontaktować się z policjantami osobiście przychodząc do wybranej jednostki policji lub też bezpośrednio ze swoim dzielnicowym - dodaje.

Przypomina, że osoby pokrzywdzone mogą liczyć na wsparcie przez cały rok w instytucjach do tego powołanych. W ramach Funduszu Sprawiedliwości osoba pokrzywdzona przestępstwem może uzyskać nie tylko pomoc prawną, ale również wsparcie psychologiczne, wsparcie tłumacza i tłumacza języka migowego, pomoc materialną, pokrycie kosztów świadczeń zdrowotnych, rehabilitacji oraz związanych z edukacją i aktywizacją zawodową oraz pomoc w sfinansowaniu przejściowych problemów związanych ze zobowiązaniami czynszowymi.

Co bardzo ważne, w ośrodkach interwencji kryzysowej oraz pomocy społecznej i wsparcia, mogą uzyskać również osoby w depresji.

- Ważne, aby nie pozostawać z problemem samemu, gdy wokół są specjaliści czekający na to, by komuś pomóc

- dodaje Małgorzata Jurecka.

Oprócz państwowych instytucji pomoc oferuje również Okręgowy Ośrodek Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem oraz Lokalne Punkty Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem prowadzone przez Krakowskie Forum Organizacji Społecznych - KraFOS. W powiecie oświęcimskim lokalny punkt działa w Centrum Logopedyczno-Terapeutycznym dla dzieci i dorosłych „Stokrotka” w Oświęcimiu przy ul. Stefana Okrzei 12. Zaprasza w poniedziałki w godz. 16-18, wtorki i czwartki 15-17.

WIDEO: Trzy Szybkie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto