Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy w Rudzie Śląskiej będą aż dwie spalarnie śmieci zamiast jednej? Ekolodzy protestują

Arkadiusz Nauka
Zakłady do termicznego przetwarzania odpadów mają radykalnie ograniczyć ilość składowanych śmieci. Pojawiają się jednak głosy, że spalarnie będą zagrożeniem dla zdrowia i środowiska
Zakłady do termicznego przetwarzania odpadów mają radykalnie ograniczyć ilość składowanych śmieci. Pojawiają się jednak głosy, że spalarnie będą zagrożeniem dla zdrowia i środowiska Fot. grzegorz olkowski
W Rudzie Śląskiej mają powstać dwie spalarnie śmieci. Jedną wybudują firma Eneris, a drugą Weglokoks. Ekolodzy protestują

Czy w Rudzie Śląskiej będą aż dwie spalarnie śmieci zamiast jednej?

W Rudzie Śląskiej mają powstać aż dwa zakłady termicznego przetwarzania odpadów. Pierwszą elektrociepłownię, na szesnastohektarowej działce przy Drogowej Trasie Średnicowej, wybuduje firma Eneris. O tym wiemy już od jakiegoś czasu. Ale teraz pojawiła się informacja o kolejnym bloku energetycznym. To budzi sprzeciw ekologów i mieszkańców. Boją się wyziewów powstających przy spalaniu śmieci. Protestowali już przeciwko budowie pierwszej spalarni.

- Wpłynął do nas wniosek o rozbudowę elektrociepłowni „Mikołaj” o blok energetyczny, który będzie zasilany odpadami palnymi zamiast węgla - mówi Ewa Wyciślik z Wydziału Ochrony Środowiska UM w Rudzie Śląskiej. - Wystąpiliśmy do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska o rozpatrzenie wniosku inwestora. Następnie przyjdzie czas na jego procedowanie oraz konsultacje społeczne - dodaje Wyciślik. Od pomysłu do realizacji jeszcze długa droga. Jednak już teraz należy pomyśleć o skutkach ekologicznych, planowanych inwestycji.

Jak zapewnia Ewa Wyciślik z Urzędu Miasta w Rudzie Śląskiej, nowy blok energetyczny, choć zasilany odpadami, nie będzie typową spalarnią śmieci. - Odpady palne będą skrupulatnie sortowane i do pieców trafią jedynie te o wysokiej kaloryczności - tłumaczy Ewa Wyciślik. I podkreśla jednocześnie: - W przypadku takich inwestycji jest duża dbałość o prawidłowe zabezpieczenia, które powodują, że zasilany odpadami blok nie będzie prowadził do degradacji środowiska. Bardziej należy się obawiać nieodpowiedzialnych zachowań mieszkańców, którzy we własnych domach spalają śmieci - mówi Ewa Wyciślik.

Inne zdanie na ten temat mają przedstawiciele stowarzyszenia Rudzianie Razem, którzy już od kilku lat walczą o racjonalny, ich zdaniem, system gospodarki odpadami w Rudzie Śląskiej. - Mówienie o niskiej szkodliwości ekologicznej w przypadku tych dwóch inwestycji , to retoryka przyjęta przez urzędników i inwestorów, którzy po prostu chcą zrealizować swoje cele - mówi Anna Łukaszczyk, przedstawicielka stowarzyszenia Rudzianie Razem. - Faktem jest, że wielu mieszkańców nie zdaje sobie sprawy z zagrożeń związanych ze spalaniem śmieci - dodaje.

Przedstawiciele stowarzyszenia przekonują, że w przypadku planowanych inwestycji, nawet najlepsze zabezpieczenia nie są w stanie zapobiec awariom i degradacji środowiska. - Dojdzie kolejny komin. My boimy się o swoje zdrowie - tłumaczy Anna Łukaszczyk. Wydaje się jednak, że planowana przez Węglokoks inwestycja ma duże szanse na realizację, szczególnie, że aktualnie trwają prace nad planem gospodarki odpadami dla woj. śląskiego na lata 2016-2022. I w planie jest ona uwzględniona.- Realizacja tego typu przyczyni się do rozwiązania problemu zagospodarowania odpadów z potencjałem energetycznym, a nie nadających się do recyklingu i składowania - mówi Witold Trólka, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego. - Będzie możliwe radykalne ograniczenie ilości składowanych odpadów - dodaje.

Podatki i miejsca pracy

Nowoczesna i ekologiczna. Taka ma być wybudowana przez firmę Eneris elektrociepłownia w Rudzie Śląskiej

Zgodnie z zapowiedziami przedstawicieli firmy, dzięki budowie elektrociepłowni z tytułu podatków do budżetu Rudy Śląskiej ma wpływać blisko 1,3 mln zł rocznie. Dzięki tej inwestycji mają też powstać nowe tereny inwestycyjne i miejsca pracy. Przyniosą one miastu kolejne dochody. Realizacja przedsięwzięcia planowana jest na nieużytkach wzdłuż Drogowej Trasy Średnicowej. Inwestor złożył już wniosek o wydanie tzw. decyzji środowiskowej. Elektrociepłownia ma powstać na 16-hektarowej działce przy DTŚ pomiędzy Nowym Bytomiem, Rudą Południową a Chebziem. Dzięki inwestycji ma powstać Ekologiczne Centrum Odzysku (ECO), czyli bezpieczne dla środowiska i wydajne źródło energii.

Ma to być zaawansowana technologicznie elektrociepłownia pozwalająca na jednoczesne wytwarzanie w tzw. trigeneracji energii elektrycznej, ciepła i chłodu na bazie paliwa odnawialnego pochodzącego z odpadów resztkowych i osadów. Dodatkowo, zgodnie z zapowiedziami zarządu firmy Eneris, dzięki stworzeniu źródła dostarczającego równocześnie energię cieplną i elektryczną oraz chłód, w Rudzie Śląskiej mogą zostać zlokalizowane zaawansowane technologicznie firmy, takie jak centra przetwarzania danych. W pobliżu ECO mogą również powstać np. chłodnie spożywcze, zakłady przemysłowe oraz centra logistyczne, co w praktyce oznacza nowe miejsca pracy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rudaslaska.naszemiasto.pl Nasze Miasto