Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy w Rudzie Śląskiej powstanie Muzeum Przemysłu? Pomysłów nie brakuje

Joanna Oreł
Rudolf Woźniczek drży o losy zabytków poprzemysłowych w mieście
Rudolf Woźniczek drży o losy zabytków poprzemysłowych w mieście
Rudolf Woźniczek, rodowity rudzianin, od lat nosi się z zamysłem utworzenia Muzeum Przemysłu w naszym mieście. Ma koncepcję i eksponaty.

A jednak brakuje chętnych, którzy zainteresowaliby się jego skromną, ale cenną działalnością. Teraz Rudolf Woźniczek ma pomysł, by stworzyć park miniatur na hałdzie.

- Mija już 20 lat, odkąd zaproponowałem, by w Rudzie Śląskiej stworzyć jedyne w Polsce Muzeum Przemysłu im. Karola Goduli. Mamy przecież tyle zabytków industrialnych, które warto byłoby wykorzystać, a wiele z nich stoi zapomniana - zaznacza Rudolf Woźniczek z Halemby.

Pan Rudolf bardzo liczył na wsparcie władz naszego miasta. Do współpracy chciał namówić również włodarzy z sąsiednich miejscowości. Bowiem oprócz pomysłu i wizji, aby stworzyć Muzeum Przemysłu, potrzeba również pieniędzy.

Dlaczego Woźniczce tak bardzo zależy na realizacji swojej idei?

Rudzianin wylicza w liście do naszej redakcji: Przez te 20 lat rozebrano Szyb Artur na Mrowczej Górce - mógł to być piękny punkt widokowy, pocięto na złom maszynę wyciągową Szybu Szymon, zrujnowano Szyb Franciszek, zezłomowano szyby kopalni Paweł w Chebziu. Rozebrano parowozownię, zezłomowano szyb wentylacyjny Zachodni. Ażeby rozwalić schron bojowy przy ul. Zabrzańskiej, sprowadzono specjalny młot mechaniczny. Rozwalono żelbetonowe, jedne z pierwszych na Śląsku, budynki młynów węglowych koksowni Walenty - ubolewa w liście do DZ, Rudolf Woźniczek.

Jaki jest pomysł na zachowanie zabytków przemysłowych naszego miasta? Woźniczek myślał o parku miniatur na rudzkiej hałdzie.

- Proponowałem władzom miasta, w tym roku, zagospodarować hałdę przy ul. 1-go Maja na Górnośląskie Muzeum Przemysłu, które w swoim zasięgu mogłoby mieć wszystkie istniejące w Rudzie Śląskiej zabytki poprzemysłowe - nie otrzymałem odpowiedzi - podkreśla rudzianin.

I chociaż nam udzielono odpowiedzi, to jedynie takiej, że miasto popiera tego typu inicjatywy, ale na tym się kończy.

- Pan Woźniczek może działać i realizować swoje pasje w zakresie, na który pozwalają ustawy w naszym kraju - to odpowiedź Adama Nowaka, rzecznika prasowego UM Ruda Śląska na szereg zadanych przez nas pytań w sprawie wspomnianego muzeum.

W Zabrzu doceniono zabytki poprzemysłowe

Zabrze, jest przykładem, jak można wykorzystać potencjał obiektów poprzemysłowych. W Skansenie Górniczym "Królowa Luiza", na terenie założonej w 1791 roku kopalni węgla kamiennego, turyści mogą m.in. zobaczyć działanie parowej maszyny wyciągowej.

Natomiast w kopalni Guido na poziomie 170 metrów poznamy m.in. historię śląskiego górnictwa. Zaś na 320 metrze panuje współczesne górnictwo.

W Guido, pod ziemią, odbywają się również imprezy kulturalne.

Jak ocenianie stan obiektów poprzemysłowych w Rudzie Śląskiej? Warto je ratować? Komentujcie!

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na rudaslaska.naszemiasto.pl Nasze Miasto