Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Diagnoza społeczna 2013: W Rudzie Śląskiej żyje się świetnie

[email protected]
Diagnoza społeczna 2013 - dlaczego w Rudzie Śląskiej żyje się dobrze? Jesteśmy zadowoleni z warunków mieszkaniowych, dobrego skomunikowania miasta, obiektów sportowych, zabytków, wydarzen kulturalnych, czy działalności innych ludzi?
Diagnoza społeczna 2013 - dlaczego w Rudzie Śląskiej żyje się dobrze? Jesteśmy zadowoleni z warunków mieszkaniowych, dobrego skomunikowania miasta, obiektów sportowych, zabytków, wydarzen kulturalnych, czy działalności innych ludzi?
Jest już prawie gotowy raport "Diagnoza społeczna 2013". W Rudzie Śląskiej - zgodnie z nim - żyje się świetnie. Nasze miasto jest w czołówce. I to pierwszy raz od lat. Warunki życia w Rudzie Śląskiej ocenili mieszkańcy

Diagnoza społeczna 2013: W Rudzie Śląskiej żyje się lepiej niż w Katowicach, Tychach i Gliwicach, a nawet w Krakowie czy we Wrocławiu. W rankingu miast, w których żyje się najlepiej, Ruda Śląska zajęła niespodziewanie wysokie – czwarte miejsce! Bardziej zadowoleni od mieszkańców Rudy Śląskiej są tylko mieszkańcy Gdyni, Poznania i Gdańska.

Ranking miast jest częścią projektu badawczego "Diagnoza społeczna 2013” realizowanego przez zespół profesora Janusza Czapińskiego. W tegorocznej edycji na pierwszym miejscu znalazła się Gdynia. Kolejne miejsca zajęły natomiast Poznań, Gdańsk, Ruda Śląska, Toruń, Kraków, Katowice, Wrocław, Warszawa i Olsztyn.

Jak Wam się żyje w Rudzie? Sprawdzano podczas konsultacji

W grupie dwudziestu ośmiu miast ostatnie miejsca zajmują natomiast Częstochowa, Kielce, Bydgoszcz, Jaworzno i Radom. Cała Diagnoza Społeczna 2013 ma być ujawniona przez jej autorów jeszcze w tym miesiącu. Wtedy też dowiemy się, jakie kryteria zastosowano przy tworzeniu klasyfikacji.

Diagnoza społeczna 2013 w Rudzie Śląskiej nie jest jedynym dowodem na to, że żyje się u nas dobrze

Wyniki miejskich badań ujawniły, że 60 proc. ankietowanych jest zdania, że w Rudzie Śląskiej mieszka się dobrze lub bardzo dobrze. Jedynie niewiele ponad 6 proc. mieszkańców wskazało swoje miasto jako miejsce, gdzie mieszka się źle bądź bardzo źle.

Wśród mieszkańców poszczególnych dzielnic największe zadowolenie z życia w Rudzie Śląskiej deklarują mieszkańcy Halemby, Czarnego Lasu i Goduli. Z kolei najmniej usatysfakcjonowani są mieszkańcy Bielszowic. Z kolei w innych badaniach zadowolenie z życia w Rudzie Śląskiej wyraziło aż ponad 80 procent ankietowanych mieszkańców miasta.

Dla ponad 71 proc. badanych Ruda Śląska jest atrakcyjnym miejscem do zamieszkania. Lektura wyników badań, realizowanych na potrzeby nowej strategii rozwoju miasta, przynosi także ciekawe spostrzeżenia mieszkańców dotyczące kierunków rozwoju Rudy Śląskiej. Zdecydowana większość rudzian chce, by ich miasto w przyszłości było miastem sportu i rekreacji oraz nowoczesnego przemysłu, nieuciążliwego dla otoczenia.

W dalszej kolejności mieszkańcy przychylają się ku temu, by Ruda Śląska była miastem kultury i sztuki. Dopiero na czwartym miejscu znalazła się propozycja, by miasto w przyszłości stawiało na górnictwo. Nowa strategia rozwoju Rudy Śląskiej do 2030 roku ma być gotowa jeszcze w tym roku.

Jakie według Was są atuty Rudy Śląskiej? Co sprawiło, że jesteśmy na wysokim, czwartym miejscu? Zabytki, atrakcje turystyczne, a może co innego? Czekamy na Wasze pomysły.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na rudaslaska.naszemiasto.pl Nasze Miasto