18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dworzec kolejowy w Kochłowicach istnieje od ponad 100 lat. Powspominajmy czasy jego świetności

Joanna Oreł
Była tu restauracja, stąd licytowano wagon dla WOŚP. Dziś stacja w Kochłowicach jest zamknięta. Zostały wspomnienia

Według pierwotnych planów miała w ogóle nie powstać, a dziś istnieje już od ponad 100 lat. Stacja Kochłowice. W latach 20 i 30 XX wieku jedna z najczęściej odwiedzanych - codziennie przejeżdżało przez nią 174 pociągi. Dziś - zamknięta dla ruchu kolejowego i opustoszała. Powspominamy?

- Pamiętam, jak byłem małym chłopcem i mój dziadek zabierał mnie na stację. Była tu mała restauracja. Dziadek chodził na małe piwo, a ja zostawałem tutaj, na dworcu. Dziś zostało po tym tylko wspomnienie - sięga pamięcią Jan Kołodziej, pasjonat historii Kochłowic.

Przeczytaj również: Nasza perła niszczeje! Ratujmy dworzec w Chebziu!

Dworzec kolejowy w Kochłowicach został oddany do użytku w 1904 roku. Wedle pierwotnych planów w ogóle miało go nie być. Jednak po naciskach Donnersmarcków i księdza Tunkla, jednej z najbardziej znaczących osób w historii Kochłowic, władze pruskie przystały na to. Linia kolejowa na trasie Gliwice - Katowice Ligota, z "zachaczeniem" o dzielnicę Kochłowice stała się faktem. I oto chodziło - by połączyć centrum naukowe, jakim było Gliwice z centrum religijnym, jakim była Ligota.

Jednak pociągi, które "przelatywały" przez Kochłowice docierały jeszcze dalej. Bowiem przez stację kursowały wagony, jadące najdalej nawet do Wilna.

- Okolica ożyła odkąd pojawiła się stacja. Pobliski park zapełnił się ludźmi, a mieszkańcy nie musieli już dojeżdżać furmankami na dworzec w Chebziu - wspominają mieszkańcy Kochłowic.

Bo właśnie - dworzec w Kochłowicach, to nie tylko sam budynek stacji, lecz również jej otoczenie. Zaraz przy torach rośnie jedyna w Rudzie Śląskiej morwa biała z owocami jadalnymi (drugie takie drzewo rosło na placu przy Urzędzie Miasta, jednak w związku z jego przebudową została wycięte). Zaś w parku przy dworcu możemy podziwiać drzewo - pomnik przyrody, który z powodzeniem zastępuje swoimi rozmiarami kilkanaście drzew.

Kochłowice istnieję już 650 lat! Przeczytaj o dzielnicy

Jednak to nie jedyne ciekawostki związane z kochłowickim dworcem. Przypomnijmy, że to właśnie z tego miejsca licytowano największy gadżet piętnastego śląskiego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, czyli mierzący 24,5 m wagon, którym łącznie może podróżować 86 osób na miejscach siedzących. 15 stycznia 2007 roku wagon zaciągnięto na stację Ruda Śląska - Kochłowice i stamtąd właśnie była transmitowana jego licytacja.

Co dziś pozostało po dworcu kolejowym w Kochłowicach? Na szczęście, budynek jest zachowany w dobrym stanie. Oprócz szwankującego systemu ogrzewania, reszta wygląda w miarę przyzwoicie. Są też najemcy, którzy mają pomysł na rozwój kochłowickiej stacji. Jest tu sklep komputerowy i amatorska pracownia artystyczna.

Paradoks polega na tym, że z jednej strony dworzec wygląda koszmarnie - gnijące ławki i zarośla, a z drugiej strony pięknie - oprócz wspomnianej przyrody i parku - wieża wodna - jeden z symboli Kochłowic. Czy nie szkoda takiego miejsca?

Co będzie dalej z kochłowicką stacją?

Dworzec w Kochłowicach otwarto 1 października 1904 roku. Dwa lata później uruchomiono stąd linię do Chebzia. Rok 1928, to czasy świetności kochłowickiej stacji (174 pociągi na dobę). Dobre czasy skończyły się w 1980 roku. Wówczas zakończono ruch pociągów osobowych na linii Chebzia. W 1990 roku zamknięto kasy, a w 1999 całą stację. W 2003 roku dworzec został wyremontowany. Co będzie dalej? Władze miasta są wstępnie zainteresowane przejęciem dworca. Najpierw trzeba jednak wytyczyć odpowiednią działkę i zrobić kosztorys. A na to potrzeba dużo czasu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na rudaslaska.naszemiasto.pl Nasze Miasto