Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dzień Herbu Miasta Ruda Śląska! Przeboje muzyczne i Mistrzostwa Śląska w biegu 12-godzinnym z okazji Święta Herbu

Magdalena Łabędzka
Magdalena Łabędzka
Herb miasta Ruda Śląska nie zmienił formy od 1998. W sobotę, 11 czerwca obchodziliśmy Święto Herbu Miasta.

W sobotę, 11 czerwca na placu Jana Pawła II w Nowym Bytomiu, odbyło się Święto Herbu miasta Ruda Śląska. Dwupolowy herb przedstawia w błękitnym polu połowę złotego orła śląskiego, skierowanego w prawo, który kiedyś był herbem rodowym Piastów górnośląskich, a lewym, srebrnym polu postać świętej Barbary. Święta ubrana jest w czerwono-błękitne szaty. Ma złote włosy, na głowie złotą królewską koronę i złoty nimb. W lewej ręce trzyma miecz o srebrnym ostrzu i złotej rękojeści i jelcu, oparty o podłoże. W prawej – złoty kielich z hostią na nim. Zza świętej Barbary wyłania się fragment niewielkiej czerwonej, ceglanej, blankowanej baszty z trzema oknami. Święta Barbara jest patronką górników oraz miasta. 6 czerwca 1998 roku arcybiskup Damian Zimoń, ówczesny metropolita katowicki, przekazał władzom miasta dekret o ustanowieniu św. Barbary patronką miasta. Było to zwieńczenie starań o zgodę aby oddać miasto pod opiekę świętej, ale także umieszczenia jej wizerunku herbie miasta.

Kult św. Barbary, jako patronki murarzy i kowali, znany był na Śląsku już w XIV w. W 1723 r. tarnogórscy gwarkowie założyli bractwo religijne pod wezwaniem św. Barbary - od tego czasu stała się patronką górników, których miała ochraniać od nagłej i niespodziewanej śmierci. W XIX w. kult upowszechnił się wśród górników węgla kamiennego. Wizerunkami świętej trzymającej kielich z Hostią zdobiono przykopalniane kapliczki. Wierzono, że w razie wypadku pod ziemią, gdy górnik znajdzie się w sytuacji bez wyjścia, święta Barbara poda mu ostatnią w życiu komunię świętą. Ze źródeł historycznych wiadomo, że w tamtejszych kopalniach pół godziny przed zjazdem górnicy gromadzili się przed wizerunkiem Barbary, odmawiali modlitwę i śpiewali hymn ku czci świętej. Do dziś górnictwo węglowe pozostaje wiodącą gałęzią przemysłu Rudy Śląskiej, więc umieszczenie w herbie patronki górników uznano za uzasadnione. Było to też zgodne z zasadami heraldycznymi, w przeciwieństwie do widniejącej na poprzednim herbie wieży wyciągowej - elementu zupełnie obcego symbolice heraldycznej.

Z okazji obchodów Święta Herbu Miasta na placu Jana Pawła II w Nowym Bytomiu można było posłuchać muzyków Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia oraz solistów Opery Śląskiej. Wystąpili również artyści z rudzkiej szkoły muzycznej, chóru „Słowiczek”, a także Młodzieżowego Domu Kultury w Rudzie, a o godz. 21:00 odbył się XXIV Międzynarodowy Rudzki Bieg 12-godzinny oraz XIII Mistrzostwa Śląska w Biegu 12-godzinnym. Bieg zakończył się o godz. 9.00 następnego dnia, w niedzielę 12 czerwca – informują organizatorzy.

Święto Herbu to alternatywa dla Dni Rudy Śląskiej, które zostały wstrzymane przez pandemię koronawirusa. Jak informują urzędnicy, znana wszystkim forma obchodów Święta Miasta jeszcze nie powróci. Jednak mieszkańcy mogą liczyć na inne atrakcje.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rudaslaska.naszemiasto.pl Nasze Miasto