Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dzień nauczyciela w Rudzie Śląskiej

Arkadiusz Nauka
Ponad 2,5 tys. rudzkich nauczycieli oraz ok. 15 tys. uczniów obchodzi dzisiaj Dzień Edukacji Narodowej.

– Rola nauczycieli w kształtowaniu kolejnych pokoleń jest nie do przecenienia – podkreśla wiceprezydent Anna Krzysteczko, która w Rudzie Śląskiej jest odpowiedzialna za sektor oświaty. – Szkoła zapewnia nie tylko wiedzę, ale także rozwój osobowościowy, nauczyciele są bowiem wzorem dla wielu uczniów – dodaje.

Jak co roku święto jest okazją do nagrodzenia wyróżniających się nauczycieli. Nagrodą Prezydenta Miasta Ruda Śląska zostało wyróżnionych 60 zasłużonych nauczycieli i dyrektorów rudzkich szkół i placówek oświatowych. Podczas uroczystości ślubowanie złożyło również 50 nauczycieli mianowanych.

Tegoroczne obchody Dnia Edukacji Narodowej są zdominowane przez dyskusję nad zmianami, które rząd ma zamiar wprowadzić w polskim szkolnictwie już od przyszłego roku szkolnego. Planowany jest powrót do 8-letniego cyklu kształcenia podstawowego, 4-letnich liceów i 5-letnich techników. W miejsce zasadniczych szkół zawodowych planowane jest uruchomienie 3-letnich szkół branżowych I stopnia i 2-letnich II stopnia. Pomysł spotkał się ze sprzeciwem wielu nauczycieli, a także samorządów. – Aby ocenić ten projekt trzeba przede wszystkim znać jego koszty i źródła finansowania – zaznacza Anna Krzysteczko. – Obawiam się, że to budżety miast będą obciążone kosztem reformy. Minister Edukacji Narodowej deklaruje, że likwidacja gimnazjów w większości samorządów będzie niemal bezkosztowa, a tam, gdzie to będzie konieczne, MEN wesprze samorządowców finansowo. Nie otrzymaliśmy jednak żadnych dokumentów potwierdzających przyznanie jakichkolwiek środków na pokrycie kosztów wdrożenia reformy – zauważa.

Wydział Oświaty rudzkiego magistratu przeprowadza inwentaryzację obiektów szkolnych, a także analizuje dane demograficzne dotyczące liczby dzieci z podziałem na rok urodzenia i miejsce zamieszkania w poszczególnych dzielnicach Rudy Śląskiej oraz projekty aktów prawnych związanych z wdrożeniem reformy edukacji. – Musimy oszacować środki niezbędne do dostosowania sieci szkół do założeń projektowanej reformy edukacji i potrzeb edukacyjnych w Rudzie Śląskiej – mówi Aleksandra Piecko, naczelnik Wydziału Oświaty. - Trudno w tej chwili określić wysokość środków niezbędnych na tę reorganizację w naszym mieście, np. dostosowania wyposażenia budynków do potrzeb ośmioletniej szkoły podstawowej. Tak duża reforma w połączeniu z niżem demograficznym niewątpliwie będzie wiązała się z koniecznością zwalniania pracowników lub ograniczenia wymiaru ich zatrudnienia – podkreśla.

W Rudzie Śląskiej uczy obecnie ponad 2,5 tys. nauczycieli. Najwięcej, bo ponad 1,4 tys. z nich to nauczyciele dyplomowani, czyli z najwyższym tytułem osiąganym na ścieżce awansu zawodowego. Kształcą oni ponad 15 tys. uczniów.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rudaslaska.naszemiasto.pl Nasze Miasto