Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Elektrociepłownia w Rudzie Śląskiej: Firma Eneris odpowiada na pytania mieszkańców

mat. prasowe
M. Mikrut-Majeranek / Dziennik Zachodni
W Rudzie Śląskiej ma powstać elektrociepłownia, jednakże inwestycja budzi kontrowersje. Przedstawiciele inwestora, czyli firmy Eneris odpowiadają na pytania nurtujące mieszkańców.

Ekologiczne Centrum Odzysku będzie źródłem „zielonej energii”, czystej i bezpiecznej
ECO to inwestycja, która pozwala na odzysk energii z odpadów, a więc będzie źródłem "zielonej" energii czyli OZE. W kontekście prawnym: w 2010 r. uchwalono rozporządzenie Ministra Środowiska (zmienione w czerwcu br.) w sprawie warunków technicznych kwalifikowania części energii odzyskanej z termicznego przekształcania
odpadów jako energii z odnawialnego źródła energii (OZE).

W ECO będą termicznie przekształcane wyłącznie odpady pochodzenia komunalnego zaliczane do kategorii odpadów innych niż niebezpieczne i obojętne. Do elektrociepłowni będą przyjmowane i poddawane termicznemu przekształceniu odpady z mechanicznej obróbki odpadów o kodzie 19 12 12oraz ustabilizowane komunalne osady ściekowe o kodzie 19 08 05. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 9 grudnia 2014 r. w sprawie katalogu odpadów (Dz.U. 2014 poz. 1923) żaden z tych odpadów nie jest odpadem niebezpiecznym. Warto podkreślić, że wszelkie decyzje administracyjne wydawane w zakresie realizacji tej inwestycji dotyczą tylko i wyłącznie odpadów zaliczanych do kategorii odpadów innych niż niebezpieczne i obojętne czyli odpadów, które nalezą do bezpiecznych. Nie ma zatem możliwości aby kiedykolwiek do termicznego przekształcania trafiły inne odpady niż bezpieczne.

ECO jest częścią większej całości nowoczesnego systemu gospodarki odpadami
Przypomnę, że do ECO trafiać będą odpady po wstępnym sortowaniu, gdzie duża część surowców zostanie odzyskana materiałowo. Elektrociepłownia ECO jest elementem całego systemu gospodarki odpadami. Jak wiadomo, nie jest możliwy w 100% odzysk materiałowy – wynika to z faktu, że każdy z nas pozbywa się bardzo różnych odpadów. Deponowanie pozostałych frakcji odpadów na składowiskach może się wiązać z niekontrolowaną emisją do atmosfery gazów składowiskowych oraz powstawaniem zanieczyszczonych odcieków. Z tego powodu najbardziej efektywnym sposobem postępowania z nimi jest odzysk energetyczny. Jest to sposób najmniej uciążliwy dla środowiska a zarazem pozwalający na odzysk energii, co jest korzystne dla mieszkańców i gospodarki. ECO to sprawdzona technologia, a tego typu instalacje działają w obszarze wielkich miast, również w ich centrach.

Tego typu inwestycje, to znaczy przetwarzające termicznie odpady (niezależnie od tego, czy jest to zmieszany odpad komunalny, czy odpady po wstępnym sortowaniu, czy osady ściekowe) funkcjonują w centrach wielomilionowych metropolii. Bardzo często są wkomponowane w całe pierzeje ścisłej zabudowy miejskiej. Tak jest na przykład w Monte Carlo. Tego typu instalacje działają również m.in. w Paryżu, Wiedniu czy Tokio, a w Polsce przykłady takie znajdziemy chociażby w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Białymstoku czy Koninie.

ECO to dodatni bilans miejsc pracy i brak zagrożenia dla kopalni
Od samego początku wskazujemy, że nasza elektrociepłownia będzie mogła przez cały rok zaopatrywać mieszkańców Rudy Śląskiej w ciepło. Ekwiwalent węglowy oszacowaliśmy na około 98 tys. ton rocznie. Nie jest to więc liczba mająca duży wpływ na działanie kopalni węgla kamiennego. Pragnę również przypomnieć, że wokół ECO powstanie strefa przemysłowa, w której znajdą zatrudnienie setki osób.

ECO będzie stymulowało rozwój gospodarczy w tym rejonie Rudy Śląskiej
W Polsce bądź za granicą działają zbliżone elektrociepłownie w podobnym reżimie technologicznym, których źródłem energii są odpady i osady. Nie ma informacji o znaczącej zmianie wartości nieruchomości. Ceny raz rosną, raz spadają i jest to związane ogólnie z trendami rynkowymi, a nie sąsiedztwem takiej instalacji. Tak więc mówienie o spadku cen, a nawet pokazywanie konkretnej liczby 30% nie jest poparte żadnym wiarygodnym faktem.

W podobnym toku rozumowania możemy również spodziewać się, że uporządkowanie 16 ha terenu planowanej inwestycji, stworzenie setek miejsc pracy, ciekawej infrastruktury dla mieszkańców może wpłynąć na wzrost cen nieruchomości, a także dać impuls do ich rewitalizacji. Powstawanie stref przemysłowych wiąże się również z rozwojem w okolicy drobnej przedsiębiorczości – sklepów, barów itp. Tworzy się więc nowa tkanka miejska, które może być atrakcyjna dla osób poszukujących np. mieszkań.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rudaslaska.naszemiasto.pl Nasze Miasto