Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Epidemia odry pod Warszawą. Sanepid potwierdza 10 przypadków zachorowań wśród uczniów tej samej podstawówki

Anna Malinowska
10 potwierdzonych zachorowań na odrę wśród dzieci jednej ze szkół podstawowych w Pruszkowie i ich rodzin - informuje Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Warszawie. Jak czytamy w komunikacie, ognisko choroby cały czas się rozprzestrzenia.
10 potwierdzonych zachorowań na odrę wśród dzieci jednej ze szkół podstawowych w Pruszkowie i ich rodzin - informuje Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Warszawie. Jak czytamy w komunikacie, ognisko choroby cały czas się rozprzestrzenia. pixabay/zdj. ilustracyjne
10 potwierdzonych zachorowań na odrę wśród dzieci jednej ze szkół podstawowych w Pruszkowie i ich rodzin - informuje Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Warszawie. Jak czytamy w komunikacie, ognisko choroby cały czas się rozprzestrzenia. Dalsza część artykułu poniżej.

Pruszkowscy lekarze zawiadomili powiatową stację sanitarno-epidemiologiczną o dziesięciu osobach, u których wykryto odrę. Wszystkie przypadki dotyczą dzieci uczęszczających do tej samej szkoły podstawowej oraz ich bliskich. Wśród zarażonych jest m.in. cała sześcioosobowa rodzina.

Poza dziesięcioma potwierdzonymi przypadkami, odrę zdiagnozowano jeszcze u trzech osób z innych miejscowości powiatu pruszkowskiego - według ustaleń tvn24 w Piastowie i Nadarzynie. Są to pojedyncze i niepowiązane ze sobą przypadki.

Żadna z tych osób nie była zaszczepiona

Jak podano w komunikacie, żadna z osób, które zachorowały, nie była szczepiona na odrę. W tej chwili sanepid zbiera wywiad i stara się dotrzeć do wszystkich, którzy mieli kontakt z chorymi. Powiatowy Inspektorat Sanitarny próbuje także ustalić, które dzieci nie zostały dotąd zaszczepione na odrę i skierować je na bezpłatne szczepienie.

- Dzięki prowadzonym działaniom w ramach Programu Obowiązkowych Szczepień Ochronnych cała społeczność szkoły podstawowej w Pruszkowie, do której uczęszcza 450 dzieci i pracuje 69 osób dorosłych, nie będzie narażona na zachorowania na odrę – komentuje Maria Pawlak, PWIS w Warszawie.

Odra - objawy, powikłania

Odra to jedna z najbardziej zaraźliwych chorób zakaźnych wieku dziecięcego. Do zarażenia chorobą dochodzi drogą kropelkową, a jej zakaźność jest bardzo wysoka - przekracza 95%. Co roku na całym świecie dochodzi do ponad 40 milionów zakażeń i około 120 000 zgonów (400 dziennie). W Polsce każdego roku występuje od 60 do 130 zachorowań.

W początkowym stadium u chorego występuje wysoka gorączka powyżej 39 °C, nieżyt nosa i spojówek, kaszel oraz światłowstręt, łzawienie, czasami obrzęk powiek. Po 2-3 dniach pojawia się charakterystyczny objaw odry - białawe przebarwienia na błonie śluzowej policzków. Następnie dochodzi do pogorszenia stanu chorego. Może wystąpić duszność, tachykardia, objawy zapalenia płuc, apatia i jadłowstręt.

Dlaczego odra jest aż tak groźna?

Odra rozprzestrzenia się drogą kropelkową. Infekcja nie trwa długo, ale powikłania choroby mogą być wyjątkowo groźne. Dziecko, które nie jest zaszczepione, a zachorowało na odrę, może być narażone na:

  • zapalenie mózgu,
  • zapalenie mięśnia sercowego,
  • zapalenie płuc (spowodowane nadkażeniem bakteryjnym),
  • zapalenie ucha środkowego,
  • poronienie płodu,
  • podostre stwardniające zapalenie mózgu – rozwijające się dopiero po 7-10 latach od przechorowania odry.

Zobacz też:


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto