Ewangelicy mają nowego naczelnego kapelana wojskowego. To bp Marcin Makula z parafii w Golasowicach

Maria Olecha-Lisiecka
Maria Olecha-Lisiecka
Bp Marcin Makula urodził się w Rudzie Śląskiej, a wychował w Żorach. Jest proboszczem parafii ewangelicko-augsburskiej w Golasowicach w gminie Pawłowice
Bp Marcin Makula urodził się w Rudzie Śląskiej, a wychował w Żorach. Jest proboszczem parafii ewangelicko-augsburskiej w Golasowicach w gminie Pawłowice ARC bpa Marcina Makuli
W sobotę, 30 stycznia, o godz. 11, w katedrze ewangelickiej Zmartwychwstania Pańskiego w Katowicach odbędzie się konsekracja i introdukcja biskupia nowo wybranego zwierzchnika Ewangelickiego Duszpasterstwa Wojskowego, bpa Marcina Makuli. Konsekracja ewangelickiego biskupa wojskowego ma wymiar nie tylko kościelny, ale również społeczny i polityczny. Bp Makula będzie trzecim z kolei biskupem Ewangelickiego Duszpasterstwa Wojskowego w Kościele ewangelicko-augsburskim RP.

Wybory nowego biskupa wojskowego w Kościele ewangelicko-augsburskim odbyły się 17 września 2020 roku. Wybrała go Rada Synodalna (przedstawiciele Synodu Kościoła ewangelicko-augsburskiego) i Konsystorz na 10-letnią kadencję.

Bp Marcin Makula, nowy zwierzchnik Ewangelickiego Duszpasterstwa Wojskowego, urodził się w Rudzie Śląskiej, wychował w Żorach. Pochodzi z rodziny z tradycjami ewangelickimi. Jest synem ks. Tadeusza Makuli, długoletniego proboszcza w Żorach. Brat bpa Makuli jest również księdzem, proboszczem w Łodzi. Z kolei bp Marcin Makula jest proboszczem w Golasowicach w gminie Pawłowice, w powiecie pszczyńskim.

Co ciekawe, bp Makula będzie nadal proboszczem parafii ewangelicko-augsburskiej w Golasowicach. Nowe obowiązki biskupa wojskowego połączy z pracą na rzecz tejże parafii.

- Mogę pełnić te dwie funkcje, to się nie wyklucza. Do momentu, w którym parafia, w tym ja również, uważamy, że wszystko przebiega w należytym porządku, mogę pełnić obie funkcje – mówi bp Marcin Makula. - Jeżeli pojawiłyby się jakieś problemy, wtedy Zgromadzenie Parafialne rozstrzyga, czy ktoś może być dalej proboszczem – podkreśla.

Czym jest Ewangelickie Duszpasterstwo Wojskowe w praktyce? - Nie mamy parafii wojskowych. Będę zajmował się duszpasterzowaniem kapelanom wojskowym Wojska Polskiego i Straży Granicznej, będę reprezentował Ewangelickie Duszpasterstwo Wojskowe jako biskup na wszystkich uroczystościach państwowych, będę starał się docierać tam, gdzie kapelani będą potrzebowali wsparcia, bo jestem po to, aby im pomagać – wyjaśnia bp Makula.

Jak mówi, do tego dochodzi udział w wielu konferencjach międzynarodowych.

- Właśnie zakończyła się jedna z Międzynarodowych Konferencji Głównych Kapelanów Wojskowych Krajów NATO i nie tylko, bo byli kapelani z Australii, Afryki, z Ukrainy - w sumie główni kapelani z ponad 86 krajów, różnych wyznań i religii – opowiada nowy zwierzchnik duszpasterstwa ewangelickiego. - Oczywiście była to konferencja online – dodaje.

Jednak jego najważniejszym zadaniem jest głoszenie Ewangelii i niesienie Słowa Bożego wszystkim, którzy tego potrzebują.

- Jesteśmy skierowani do wojska, to nasze podstawowe zadanie, ponadto jest nim także modlitwa i towarzyszenie w duszpasterstwie tym, którzy tego potrzebują, przede wszystkim osobom wyznania ewangelickiego – zaznacza duchowny.

Ciekawostką jest to, że biskup wojskowy powołany i wybrany może być jako „cywilny” ksiądz, choć mile widziana jest praktyka w Ewangelickim Duszpasterstwie Wojskowym w roli kapelana. Natomiast księża, którzy przychodzą do duszpasterstwa wojskowego i chcą zostać kapelanami, muszą odbyć kurs oficerski w Szkole Oficerskiej, tak jest od kilkunastu już lat.

- Bezpośrednio po studiach, czyli 22 lata temu, rozpoczynając w duszpasterstwie wojskowym pracę, miałem służbę w Międzynarodowym Korpusie Północ-Wschód. To był pierwszy NATO-wski korpus w Polsce, siedzibę miał w Szczecinie. Byłem tam oraz w istniejącym wtedy Pomorskim Okręgu Wojskowym kapelanem przez sześć lat – wspomina bp Makula.

Jak opowiada, później przeprowadził się z rodziną na Śląsk, ponieważ zgłosił się w wyobrach i został wybrany proboszczem w Golasowicach.

Co ważne, konsekracja i introdukcja nowego zwierzchnika Ewangelickiego Duszpasterstwa Wojskowego ma wymiar religijny, społeczny i polityczny. Trzej biskupi ordynariusze wojskowi: rzymskokatolicki, prawosławny i ewangelicki są delegowani przez swoje Kościoły do udziału we wszystkich najważniejszych uroczystościach państwowych organizowanych przez prezydenta RP i ministra obrony narodowej.

- Ranga tego stanowiska jest dosyć wysoka w państwie, natomiast w wymiarze duchowym ważne jest, że Kościół modli się ze swoim nowym biskupem i jest z nim razem – podkreśla bp Makula.

Kadencja biskupa wojskowego, podobnie jak biskupa Kościoła ewangelicko-augsburskiego i biskupów diecezjalnych, trwa 10 lat. Istnieje możliwość jej przedłużenia, pod warunkiem, że biskup wojskowy ponownie przejdzie pomyślnie procedurę wyborów. W wyborach we wrześniu 2020 roku kandydatów było trzech. Wybrany został bp Marcin Makula.

Nabożeństwo, podczas którego odbędzie się konsekracja i introdukcja bpa Marcina Makuli, nowego zwierzchnika Ewangelickiego Duszpasterstwa Wojskowego, odbędzie się 30 stycznia, o godz. 11, w katedrze ewangelickiej Zmartwychwstania Pańskiego w Katowicach. Z uwagi na trwającą pandemię i związane z nią obostrzenia, wierni będą mogli uczestniczyć w nim w ograniczonej liczbie, dlatego będzie transmisja online na profilu na Facebooku: Ewangelickie Duszpasterstwo Wosjkowe i na YouTube: Parafia Ewangelicka w Golasowicach.

***

Bp Marcin Makula ma 45 lat. Pochodzi z Żor. Po ukończeniu studiów w Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie ordynowany na duchownego w 1999 roku. Od 2005 roku jest proboszczem parafii w Golasowicach na Górnym Śląsku. Działa w zarządzie Bratniej Pomocy im. Gustawa Adolfa, od 2019 roku jako prezes BPGA. Jest żonaty, ma troje dzieci.

Uwaga na chińskie telefony

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie