Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gimnazjum nr 9 w Rudzie Śląskiej na Uniwersytecie Śląskim

Joanna Oreł
Urząd Miasta Ruda Śląska
Już niebawem uczniowie Gimnazjum nr 9 w Rudzie Śląskiej będą mogli poczuć się jak studenci. Rudzka placówka jako pierwsza szkoła gimnazjalna z województwa śląskiego podpisała umowę o współpracy z Uniwersytetem Śląskim

Dzięki podpisanej umowie uczniowie Gimnazjum nr 9 w Rudzie Śląskiej będą brali udział w specjalnie dla nich przygotowanych zajęciach zarówno w siedzibie swojej szkoły jak również w Uniwersytecie Śląskim. Co ważne uczniowie korzystać będą mogli również z pracowni oraz laboratoriów uczelni.

Gimnazjum nr 9 w Rudzie Śląskiej na Uniwersytecie Śląskim

- W zajęciach będą mogli wziąć udział wszyscy chętni uczniowie z naszej szkoły. Zakres tematyczny zajęć będzie bardzo szeroki, gdyż obejmować będzie zarówno nauki przyrodnicze jak i humanistyczne - wyjaśnia Wojciech Kołodziej, dyrektor Gimnazjum nr 9 w Rudzie Śląskiej.

Umowa z Uniwersytetem Śląskim zawarta została na rok, a pierwsze zajęcia odbędą się jeszcze w tym roku szkolnym. W wykładach i ćwiczeniach prowadzonych przez pracowników naukowo-dydaktycznych uniwersytetu będą brali również udział nauczyciele z rudzkiego gimnazjum. Tym samym będą mieli oni możliwość wymiany doświadczeń i konsultacji ze swoimi kolegami z wyższej uczelni.

Kolejną korzyścią z podpisanej umowy będzie również praca z uczniami szczególnie uzdolnionymi z Gimnazjum nr 9 w Rudzie Śląskiej oraz wspomaganie ich rozwoju przez pracowników naukowych uniwersytetu. Podjęta współpraca będzie obopólna, ponieważ umożliwi ona studentom uniwersytetu odbywanie praktyk oraz badań w rudzkim gimnazjum.

Współpraca dzięki nauczycielce z Gimnazjum nr 9

Podpisanie umowy z Uniwersytetem Śląskim możliwe było dzięki zabiegom dr Sylwii Kuraś, doktorantki uniwersytetu, a na co dzień nauczycielki języka polskiego w Gimnazjum nr 9.

- Widząc jakie możliwości daje uczelnia starałam się zainteresować współpracą szkołę i uniwersytet. Dzięki współpracy uczniowie będą mogli brać udział w ćwiczeniach i przeprowadzać doświadczenia, których nie można zrealizować w szkole - tłumaczy Sylwia Kuraś.

O ważnej roli współpracy szkół z ośrodkami naukowymi przekonany jest prorektor ds. kształcenia i studentów, prof. Ryszard Koziołek. - W dzisiejszych czasach podjęcie decyzji o kierunku kształcenia jest jedną z najważniejszych w życiu. Dzięki takim porozumieniom młodzież ma niepowtarzalną okazję do tego, by już na takim etapie swojej edukacji zobaczyć z bliska jak wygląda nauka w uniwersytecie - podkreśla. - Być może takie działania przyczynią się również do obalenia mitu, że uniwersytety produkują rzesze bezrobotnych, bo jak się okazuje, aż 80 proc. absolwentów uniwersytetów znajduje jednak pracę.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rudaslaska.naszemiasto.pl Nasze Miasto