18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gospodynie dzielą się swoimi przepisami na potrawy świąteczne. A jakie Wy znacie?

Joanna Oreł
Każda gospodyni ma sposób na świąteczne pierniczki - począwszy od wyrabiania ciasta, aż po pieczenie
Każda gospodyni ma sposób na świąteczne pierniczki - począwszy od wyrabiania ciasta, aż po pieczenie Martyna Staśko
Na wigilijnych stołach w większości domów z pewnością nie zabraknie karpia, kapusty pod różnymi postaciami, czy barszczyku z uszkami.

Jednak na tym nie kończy się lista potraw. Gospodynie z Rudy Śląskiej zdradziły nam, co w tym roku będzie królowało w ich świątecznym menu.

Dla Marii Popendy z Goduli, Boże Narodzenie to pracowity czas. Rudzianka przygotowała wystawę ozdób świątecznych w Muzeum Miejskim, prowadziła warsztaty, ale i tak to dom i rodzina są najważniejsze. Przygotowanie świątecznych przysmaków rozpoczęło się od pieczenia pierników.

- Korzystam z przepisu, który jeszcze nigdy mnie nie zawiódł - zaznacza pani Maria. - Po prostu wystarczy do masy dodać odrobinę smalcu, a wtedy pierniki od razu będą miękkie i smaczne - zdradza.

Oprócz tego na świątecznym stole rudzianki (zasiądzie do niego 6 osób) pojawią się takie słodkości, jak m.in. ciasto orzechowe, ze słonecznikiem, oraz tradycyjne makówki. - Bez nich nie wyobrażam sobie świąt - przyznaje Maria Popenda. - Dlatego, aby móc zajadać się makówkami nawet po świętach, dodaję do mleka odrobinę wody. Dzięki temu mak nie skwaśnieje tak szybko.

Podczas wigilii u pani Marii nie zabraknie również zupy z rybich głowach (z dodatkiem grzanek), pieczarkowej oraz barszczyku z uszkami. Pojawi się również popularna w regionie moczka.

- Warto do niej dodać coś kwaśnego. Ja np. dorzucam trochę agrestu, żeby moczka nie była zbyt słodka - przyznaje gospodyni z Rudy Śląskiej.
Każda rodzina ma jednak również swoje, niepowtarzalne tradycje kulinarne, związane z obchodzeniem świąt Bożego Narodzenia.

W domu pani Marii Popendy nie zabraknie np. świątecznego śniadania, podczas którego rodzina będzie zajadała się grzaną kiełbasą zagryzaną nie chlebem, lecz...makówkami. To tradycja utrzymywana od pokoleń.

Oto przepisy naszych gospodyń:

Ciasto orzechowe

Ciasto: 1/2 kostki masła, pół kg mąki, szklanka cukru, dwa jajka, łyżeczka sody i dwie łyżeczki miodu. Zagniatamy i dzielimy na pół. Wkładamy na 40 minut do lodówki. Masa: 1/2 kostki masła, 1/2 szklanki cukru oraz 2 łyżki miodu. Gotujemy, a do masy dosypujemy 30 dag orzechów włoskich. Ciasto pieczemy przez ok. 15 minut. Przed pieczeniem, na jedną z części, należy wyłożyć masę. Krem: 1 litr mleka, 5 łyżek kaszy mannej i jedna paczka cukru wanilinowego. Gotujemy aż zgęstnieje i pozostawiamy do ostudzenia. Ubijamy dwa żółtka z kostką masła i 1/2 szklanki cukru pudru i łączymy z masą. Krem nakładamy na placek bez masy. Na część z kremem przyłożyć placek z orzechami.

Ciasto ze słonecznikiem

Masa: 3/4 kostki masła lub margaryny zagotować z 1/2 szklanki cukru oraz trzema łyżkami mleka. Do tego dodać 50 dag słonecznika (oczyszczony). Całość wymieszać i wyłożyć na dużą blachę. Masę zapiec w piekarniku (temperatura 160-180 stopni) aż do uzyskania złotego koloru. Po ostudzeniu całość pokruszyć i 3/4 masy wymieszać z kremem krówkowym (puszka masy krówkowej zagotowana z kostką masła). Ciasto: Później dzielimy upieczony wcześniej biszkopt na pół i smarujemy go masą. Kładziemy drugą część i ciasto gotowe. Na górę można wyłożyć pozostałą część masy lub polać roztopioną czekoladą.

Rodzynkowiec

Biszkopt: Ubijamy 6 jajek i 20 dag cukru. Dodajemy 17 dag mąki i 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia. Pieczemy ok. 25 minut. Masa budyniowa: gotujemy 2,5 szklanki mleka, 4 łyżki cukru, 2 budynie czekoladowe oraz kostkę margaryny lub masła. Masa czekoladowa: czekolada mleczna i gorzka oraz 1/2 kostki masła. Masło ogrzać i rozpuścić czekoladę. Do tego dodać rodzynki (40 dag rodzynek moczone przez całą noc w spirytusie lub w rumie) i pół zalewy alkoholowej z rodzynek. Kroimy ciasto na pół. Jedną smarujemy dżemem i kładziemy połowę masy budyniowej. Przykrywamy drugą, którą kropimy zalewą alkoholową. Nakładamy część masy budyniowej, a po ostudzeniu masę czekoladową.

Siemieniotka

30 dag konopi płuczemy, zalewamy wrzątkiem i odcedzamy. Następnie przez ok. 2 godziny gotujemy w dwóch litrach wody. Później nasiona odcedzamy, wysypujemy do naczynia i wyciskamy zawartość. To przelewamy do innego naczynia, a do nasion konopi dolewamy 2,5 litra gorącej wody - będzie to podstawa zupy. Tłuczenie nasion powtarzamy kilka razy. Do podstawy zupy dodajemy mleko, a do tego mogę. Sól oraz cukier wedle uznania. Całość gotujemy i mieszamy. Na koniec warto dodać łyżkę masła i przykryć garnek pokrywką. Dzięki temu nie będzie kożucha.

Makówki

Pięć dużych łyżek cukru należy w 1 lub 1,5 litrze mleka.Do tego dodać 250 g zmielonego maku i ponownie zagotować. Następnie pokroić dwie bułki na plastry i do tego poszatkować 150 g orzechów laskowych. Następnie poukładać warstwami w szklanej misce na przemian kawałki bułeczki z orzechami włoskimi (50 do 100 g) oraz laskowymi i rodzynkami (w sumie 150 g) i co warstwę przelać schłodzonym mlekiem z makiem. Różnorodność bakali w zależności od uznania.

Kapusta z grochem

Składniki: 1 kg kapusty kiszonej, 50 dag łuszczonego grochu, cebula, ziele angielskie, liście laurowe, pieprz, sól.
Sposób przygotowania: Groch umyć i namoczyć na noc w letniej wodzie. Następnego dnia ugotować go w tej samej wodzie. Kapustę wypłukać drobno pokroić, zalać wodą, dodać przyprawy i gotować w odkrytym naczyniu przez około 45 minut. Dodać przesmażoną cebulę, przykryć i dusić pod przykryciem jeszcze około godziny minut. Groch wymieszać z kapustą i całość doprawić.

Kapusta z grzybami

Składniki : 3 kg kiszonej kapusty, 1 słoik suszonych grzybów( taki 1/2 litra objętości - nie umiem ile to jest na wagę , w każdym razie grzybów ma być dużo )
1 szklanka oliwy słonecznikowej, pieprz mielony, maggi w płynie ( lub warzywne kostki bulionowe cukier ( lub miód ).
Potrawę zaczyna się przygotowywać cztery dni przed Świętami. Kapustę przepłukać, by nie była za kwaśna i zalać wodą. Dodać kostki bulionowe. Gotować przez 2 godziny. Odcedzić, a grzyby namoczyć, zalać wodą i ugotować. Odcedzić ( odę z gotowania wlać do kapusty ). Grzyby drobno pokroić wrzucić do kapusty i wlać oliwę. Dusić kapustę przez następne 2 godziny. Zostawić w chłodzie do następnego dnia. Znów dusić 2 razy po 2 godziny. Doprawić pieprzem i maggi, miodem (lub cukrem ). Przez następne dwa dni do wigilii podgrzewać kapustę codziennie 2 razy po ½ godziny.

A jakie Wy znacie typowo śląskie przepisy na potrawy i wypieki? Czekamy na propozycje!

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rudaslaska.naszemiasto.pl Nasze Miasto