Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Historia Rudy Śląskiej i regionu na wyciągnięcie reki. Wszystkie zbiory dostępne są za darmo w sieci [ZDJĘCIA]

OPRAC.:
Łukasz Olszewski
Łukasz Olszewski
Historia miasta i regionu w cyfrowej wersji. Wszystkie zbiory dostępne są za darmo.
Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Historia miasta i regionu w cyfrowej wersji. Wszystkie zbiory dostępne są za darmo. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE arc. Lucyna Nenow
Historia bywa ulotna. Aby pewne wydarzenia pozostały w naszej pamięci, a co za tym idzie, aby kolejne pokolenia mogły się o nich dowiadywać, niezbędne są wszelkie zbiory – zarówno te biblioteczne, jak i prywatne. „Cyfrowy blat” Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rudzie Śląskiej ma za zadanie jeszcze bardziej ułatwić poznawanie miasta i regionu. Zobaczcie sami

Historia Rudy Śląskiej w cyfrowej wersji

„Cyfrowy blat – repetytorium rudzkie” to platfmorma, na której znajdują się cyfrowe wersje zarówno zasobów bibliotecznych Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rudzie Śląskiej, jak i tych zewnętrznych, prywatnych. Wszystkie dotyczą miasta oraz regionu.

- Zachęcam do korzystania i dalszego współtworzenia unikatowej biblioteki cyfrowej – mówi Krystian Gałuszka, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rudzie Śląskiej. - Katalog zasobów ma charakter otwarty i na bieżąco będzie uzupełniany o kolejne dokumenty życia społecznego i kulturalnego.

Najstarszym polskim zdigitalizowanym dokumentem w rudzkich zbiorach jest fotografia z ok. 1920 roku, na której znajduje się pierwsza drużyna Klubu Sportowego Gwiazda Halemba. Należy ona do kolekcji fotografii GKS Grunwald.

Zobaczcie jakie jeszcze dzieła możecie znaleźć na platformie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rudzie Śląskiej!

W zbiorach, które znajdują się pod adresem https://cyfrowyblat.r-sl.pl/ coś dla siebie znajdą przede wszystkim miłośnicy historii oraz piłki nożnej. Podróż po serwisie może okazać się również fantastyczną lekcją dla wszystkich, którzy chcą poznać historię miasta.

Mieszkańcy mogą udostępniać swoje prywatne zbiory

Każdy mieszkaniec Rudy Śląskiej oraz regionu, który posiada w swojej kolekcji dzieła wpisujące się w charakter „Cyfrowego blatu” może udostępnić Miejskiej Bibliotece Publicznej swoje zbiory, które zostaną przeniesione na nośnik cyfrowy. Jak zapewniają władze MBP, wszystkie działa zostaną zwrócone do właścicieli, którzy będą mogli otrzymać także ich elektroniczną wersję.

Mieszkańcy, którzy zdecydują się udostępnić bibliotece swoje prywatne zbiory, mogą zgłaszać się do Stacji Biblioteka w Rudzie Śląskiej - Chebziu.

Z platformy może korzystać wszyscy zainteresowani, a przeglądanie i pobieranie wybranych dzieł jest bezpłatne - nie ma również konieczności logowania się na stronie. W bazie repetytorium znajduje się już ponad tysiąc dokumentów, a katalog jest na bieżąco powiększany.

– Dokumenty, fotografie, kroniki, zdjęcia z okolic, pocztówki, stare mapy, opracowania tekstowe bądź druki ulotne, które zdigitalizujemy i opublikujemy na platformie, nie tylko wzbogacą zbiory unikatowej biblioteki wirtualnej, ale będą służyły wielu odbiorcom - mówi dyrektor MBP w Rudzie Śląskiej.

„Cyfrowy blat – repozytorium rudzkie” jest częścią projektu pt. „Archipelag cyfrowy - Nowa Biblioteka w Rudzie Śląskiej”

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rudaslaska.naszemiasto.pl Nasze Miasto