Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

III Bieg dla Zdrowia Psychicznego

Magdalena Grabowska
Za niedługo trzecia edycja Biegu dla Zdrowia Psychicznego. 30 września na terenie Burloch Arena w Rudzie Śląskiej - Orzegowie, o godzinie 11.00 będzie można nie tylko wziąć udział w biegu, ale także skorzystać m.in. z darmowych badań i porad z zakresu: diabetologii, chorób układu krążenia oraz szeroko rozumianej profilaktyki udarowej i chorób narządu słuchu.

Szpital Miejski w Rudzie Śląskiej juz po raz kolejny włącza się w obchody Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego. III Bieg dla Zdrowia Psychicznego rozpocznie się 30 września o godz. 11.00 na Burloch Arenie. Rywalizacja odbędzie się w biegu otwartym na 5 km, biegu towarzyszącym oraz w nordic walking na dystansie 2,5 km i wyścigu na wózkach. Na wszystkich uczestników czekają pamiątkowe medale, dyplomy i koszulki. Dla zwycięzców przygotowano również nagrody rzeczowe.

W biegu co roku uczestniczą pacjenci, lekarze, terapeuci, bliscy osób chorujących psychicznie oraz ci biegacze i sportowcy, dla których inicjatywa promowania zdrowia psychicznego jest ważna, a problemy osób chorujących psychicznie bliskie sercu. - Regularny wysiłek fizyczny, poza czysto biochemiczną reakcją organizmu w postaci uwolnienia endorfin, czyli osławionych już „hormonów szczęścia”, może pomóc nam w wypracowaniu samodyscypliny, wpłynąć korzystnie na poczucie własnej skuteczności, znacząco zwiększyć poziom energii i motywacji - podkreśla Marta Dudzińska, psycholog z Oddziału Psychiatrii Dziennej Szpitala Miejskiego w Rudzie Śląskiej.
- Ćwiczenia i aktywność fizyczna w sposób niewątpliwy korzystnie wpływają na naszą sprawność i samopoczucie fizyczne. Rzadko wspominamy jednak o profitach aktywnego stylu życia dla dobrostanu psychicznego – zauważa Marta Dudzińska. - Rosnąca ilość badań wskazuje na niebagatelny korzystny wpływ systematycznych ćwiczeń pomocniczo w leczeniu depresji i zaburzeń lękowych. Nie bez powodu mówimy zatem o tym, że w zdrowym ciele zdrowy duch. Uprawianie sportu może być również okazją do nawiązania nowych kontaktów interpersonalnych czy spędzenia czasu wspólnie z bliskimi - dodaje.

Przygotowania pacjentów rudzkiej psychiatrii do Biegu idą pełną parą. - Trzy lata temu zaszczepiliśmy u naszych podopiecznych bakcyla biegania - mówi Natalia Lonser terapeutka Oddziału Dziennego Psychiatrii Szpitala Miejskiego w Rudzie Śląskiej. - Spotykamy się regularnie dwa razy w tygodniu na zajęciach aktywizujących sportowo, ćwiczymy na Burloch Arenie i na innych obiektach rudzkiego MOSiR-u. 20 naszych pacjentów czynnie będzie uczestniczyć we wrześniowej imprezie. Kilka osób pobiegnie na 5 km, kilka wybrało krótszy dystans czy spacer z kijkami, reszta będzie służyć pozostałym biegaczom jako pomoc techniczna na trasie – zdradza.

W Rudzie Śląskiej osoby z problemami psychicznymi znajdują pomoc na Oddziale Psychiatrii Dziennej i Oddziale Psychiatrycznym Ogólnym Szpitala Miejskiego, a także w Poradni Zdrowia Psychicznego. Znajdują się one przy ul. Głównej 11. Na Oddziale Psychiatrii Dziennej odbywają się pobyty terapeutyczne 12-tygodniowe, a także krótkie pobyty diagnostyczne. W ramach hospitalizacji oddział oferuje diagnostykę psychiatryczną i psychologiczną, farmakoterapię, treningi umiejętności społecznych. - Szczególną uwagę zwracamy na aktywizację środowiskową pacjentów – mówi Natalia Lonser. - Na Oddziale codziennie odbywa się gimnastyka ogólnorozwojowa, zajęcia terapeutyczne tematycznie dostosowane do potrzeb pacjentów, np. treningi budżetowe, warsztaty kulinarne, arteterapia – wymienia. Z kolei Oddział Psychiatryczny Ogólny zapewnia leczenie stacjonarne. Osoby z problemami psychicznymi mogą się zwrócić o pomoc także do Poradni Zdrowia Psychicznego, do której nie jest wymagane skierowanie od lekarza rodzinnego. Takie poradnie funkcjonują również w Goduli przy Szpitalu Miejskim na ul. Lipa 2 i w Nowym Bytomiu na ul. Niedurnego 50.

Oprócz pomocy udzielanej przez oddział osoby z zaburzeniami psychicznymi znajdują wsparcie w Środowiskowym Domu Samopomocy w Rudzie Śląskiej – Halembie, który funkcjonuje jako dział Ośrodka dla Niepełnosprawnych „Najświętsze Serce Jezusa”. Organizowane są tam m.in. warsztaty z zakresu kształcenia umiejętności społecznych i poznawczych, rozwijania zainteresowań z zakresu rękodzieła, fotografii czy kosmetyki. Na potrzeby osób z dysfunkcją psychiczną działa również Caritas Archidiecezji Katowickiej – Ośrodek „Święta Elżbieta” w Rudzie. Działający tam Środowiskowy Dom Samopomocy przeznaczony jest dla 21 kobiet i mężczyzn, którzy z powodu swej choroby mają poważne trudności w życiu codziennym, wymagają usprawniania fizycznego, psychicznego i społecznego, jak również wsparcia w zaspokajaniu potrzeb życiowych. Do dyspozycji uczestników są 4 pracownie oraz poradnictwo lekarza psychiatry i psychologa.

Udział w biegu jest bezpłatny. Chęć startu należy zgłaszać mailowo na adres: [email protected].

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rudaslaska.naszemiasto.pl Nasze Miasto