Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

IX edycja "Rudzkich smaków" trwa. Do końca listopada można nadsyłać przepisy na dania wigilijne

Magdalena Łabędzka
Magdalena Łabędzka
Magdalena Łabędzka
Trwa IX edycja konkursu „Rudzkie Smaki”. Do końca listopada można wysyłać przepisy na dania wigilijne i na ciepło. Podsumowaniem konkursu będzie kalendarz kulinarny z przepisami nadesłanymi przez laureatów poszczególnych miesięcy. Smakiem października została lasagne z grzybami według przepisu Iwony Wieczorek. Jak się ją robi?

Rudzki konkurs kulinarny

„Rudzkie Smaki” w tym roku odbywają się po raz dziewiąty. Podsumowaniem tego kulinarnego konkursu będzie kalendarz z przepisami nadesłanymi przez laureatów poszczególnych miesięcy. W październiku zwyciężyła lasagne z grzybami według przepisu Iwony Wieczorek. Smak listopada zostanie wybrany z propozycji na ciepłe danie, a smak grudnia będzie potrawą lub smakołykiem na świąteczny stół.

– Cieszymy się, że mieszkańcy chcą brać udział w naszym konkursie i chętnie dzielą się swoimi przepisami. Przed nami jubileuszowa, X edycja konkursu „Rudzkie Smaki”, mam nadzieję, że również spotka się z szerokim zainteresowaniem – mówi Iwona Małyska z Wydziału Komunikacji Społecznej i Promocji Miasta. – Dwa ostatnie smaki chcemy wybrać już na początku grudnia, tak aby zdążyć z wydaniem kalendarza z przepisami laureatów przed Nowym Rokiem. Będzie to już dziewiąty kalendarz kulinarny z potrawami mieszkańców naszego regionu.

Smakiem października została lasagne z grzybami leśnymi. Zamiast płatów makaronu autorka przepisu wykorzystała plastry selera.

- W przepisie makaron zastąpiłam selerem, który wspaniale komponuje się z grzybami, a lasagne ma ciekawy, niepowtarzalny smak – mówi Iwona Wieczorek.

Przepisy do listopadowej i grudniowej edycji można przesyłać drogą e-mailową na adres [email protected] lub pocztą na adres Urzędu Miasta Ruda Śląska z dopiskiem „Rudzkie Smaki”.

Lasagne z selera z mięsem i leśnymi grzybami - przepis dla 4 osób

  • 1 duży seler
  • 1 cebula średniej wielkości
  • 200 g najlepiej świeżych leśnych grzybów
  • 300 g mięsa mielonego (wieprzowe, wołowe lub drobiowe)
  • 250-300 g passaty lub sosu pomidorowego
  • tarty ser (np. cheddar lub mozzarella) - ilość wg własnych preferencji w zależności czy każdą warstwę mięsa będziemy posypywać serem czy tylko ostatnią
  • 1 łyżeczka zielonej czubricy lub spora garść posiekanej świeżej natki pietruszki
  • ½ - ¾ łyżeczki czerwonej papryki (można zmieszać słodką i ostrą)
  • sól, pieprz
  • olej do smażenia

Umyty seler obieramy i kroimy w cienkie plasterki. Cebulę obieramy i kroimy w kostkę. Grzyby czyścimy i kroimy w plasterki lub grubą kostkę. W garnku zagotowujemy wodę z ½ łyżeczki soli. Wkładamy plastry selera i gotujemy na półtwardo (około 5-7 minut). Odcedzamy i odkładamy. Na patelni rozgrzewamy olej, smażymy, aż się zeszkli, dodajemy grzyby oraz czubricę (lub zieloną pietruszkę), sól i pieprz. Smażymy aż woda odparuje. Przekładamy do miski. Następnie na patelni smażymy mięso, przyprawiamy papryką, solą i pieprzem. Przekładamy do miski z grzybami i mieszamy. Dno naczynia żaroodpornego smarujemy olejem i układamy ciasno warstwę selera tak, aby plasterki nachodziły jeden na drugi. Smarujemy passatą pomidorową. Wykładamy mięso z grzybami, posypujemy tartym serem. Następnie układamy kolejne 1-2 warstwy. Ostatnią warstwą powinna być passata. Piekarnik nagrzewamy do temp. 200 *C. Lasagne pieczemy około 40 minut. Posypujemy tartym serem i wkładamy ponownie do nagrzanego, ale wyłączonego piekarnika do momentu aż ser się roztopi. Lasagne kroimy na kawałki i podajemy na ciepło.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Śmieciowe jedzenie zabiera pamięć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rudaslaska.naszemiasto.pl Nasze Miasto