Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak możemy pomóc osobom narażonym na wychłodzenie się w sezonie jesienno-zimowym?

Magdalena Łabędzka
Magdalena Łabędzka
Fot. Grzegorz Mehring / POLSKAPRESSE
W okresie jesienno-zimowym łatwo dochodzi do wychłodzenia, które zagraża zdrowiu i życiu osób. Mowa w zdecydowanej większości o osobach bezdomnych, które z uwagi na swoją sytuację życiową są permanentnie wystawione na działanie warunków atmosferycznych. Policjanci każdego roku przeprowadzają działania mające na celu wsparcie osób szukających zimą schronienia przed mrozem.

Wychłodzenie organizmu groźne dla życia i zdrowia osób bezdomnych

Jesienią i zimą temperatury spadają drastycznie zwłaszcza w nocy. To może stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia osób, których sytuacja życiowa jest trudniejsza. Mowa przede wszystkim o osobach bezdomnych. Policjanci każdego roku sprawdzają regularnie pustostany, działkowe altanki i klatki schodowe. Narażone na wychłodzenie są także osoby starsze i samotne, a także nietrzeźwe.
Policjanci co roku apelują, by wszyscy mający kontakt z takimi osobami mieli na uwadze ich bezpieczeństwo, a w razie potrzeby powiadamiali odpowiednie służby.

Od 1 listopada 2022 roku aż do wiosny, 31 marca 2023 działa całodobowa infolinia na terenie całego województwa. Pod numerem 987 można uzyskać informacje o możliwości pomocy dla osób bezdomnych. Te informacje znajdują się też na stronie internetowej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Pamiętajmy, że obowiązkiem każdego z nas jest reagowanie na cudzą krzywdę. Nie bądźmy obojętni wobec tych, którzy zwłaszcza teraz mogą potrzebować naszej pomocy. Wystarczy tylko jeden telefon pod numer 112, by uchronić kogoś od wychłodzenia i uratować czyjeś życie. - apelują policjanci.

Informacje o potrzebujących lub bezdomnych osobach można zgłaszać za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. W tym celu należy wybrać kategorię "Bezdomność". W przypadkach nagłych interwencji należy dzwonić bezpośrednio na numery alarmowe (112, 986 lub 999).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rudaslaska.naszemiasto.pl Nasze Miasto