Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak odstraszyć komary? Zobacz domowe sposoby na odstraszanie tych owadów

Magdalena Łabędzka
Magdalena Łabędzka
Krzysztof Lokaj
Domowe sposoby na komary są tak samo skuteczne, jak chemiczne preparaty, z tą różnicą, że są bezpieczne dla domowników i środowiska. Jak więc odstraszyć komary domowymi sposobami? Sprawdź, co odstrasza komary, może składniki na te preparaty już masz w domu?

Domowe sposoby na komary – po co warto sięgnąć i dlaczego?
W letnie wieczory często planujemy grilla, ognisko na naszych działkach lub w ogrodzie, a czasem zwyczajnie lubimy posiedzieć z książką na świeżym powietrzu, jednak takie chwile mocno uprzykrzają nam komary. Wtedy prędko uciekamy do domu i zamykamy okna. Drogeryjne preparaty w postaci sprayu są skuteczne, jednak są raczej drogie, a po drugie ich skład nie każdemu odpowiada ze względu na chemię.

Jak odstraszyć komary?
Sprawdzone sposoby na komary z drogerii, które stosujemy od lat to tylko część metod. Co jeszcze skutecznie odstrasza komary? To też bransoletki wydzielające zapach drażniący insekty, a także lampki wkładane do gniazdka lub pochodnie nasączone zapachem, którego komary nie znoszą.

Jeżeli nie chcecie stosować moskitier, ani siedzieć po ciemku przy otwartym oknie, może spodobają wam się domowe sposoby odstraszania komarów. Oto one:

1. Rośliny odstraszające komary, które możesz hodować w domu:
Owady są bardzo wrażliwe na zapachy. Jedne je przyciągają, inne odstraszają. Jakie rośliny możecie postawić na parapecie, lub balkonie, aby skutecznie odstraszyć komary?

Geranium – roślina o subtelnym cytrusowym zapachu, który odstrasza komary.
Mięta – doniczka z miętą na oknie sprawdzi się jako naturalny sposób na komary. Uwalniający się zapach, nawet jeśli dla Ciebie jest niewyczuwalny, skutecznie zniechęca owady do wtargnięcia do domu.
Komarzyca – ta ozdobna roślina powieszona przy oknie stworzy naturalną barierę ochronną przed komarami.
Kocimiętka – uwielbiana przez koty, znienawidzona przez komary. Warto ją mieć na swoim balkonie lub parapecie.
Koper włoski – posadzony w głębokiej donicy pozwoli uporać się z problemem komarów w mieszkaniu, wprowadzi też trochę życia do kuchni.
Lawenda wąskolistna – lawenda jest bardzo skutecznym sposobem na komary oraz inne insekty nie tylko w postaci rośliny. Warto używać też olejku lawendowego.

2. Zapachy odstraszające komary
Jeżeli nie macie miejsca na rośliny lub nie lubicie ich hodować to możecie wykorzystać inne dary natury. Jaki zapach odstrasza komary? To cebula i czosnek! Pokrojowe w plasterki i ułożone na talerzyku, zostawcie na parapecie. Cebula na komary i czosnek na komary to skuteczne rozwiązanie, ale ma znaczącą wadę: to intensywny zapach, który często przeszkadza nie tylko komarom, ale też domownikom.

3.Świeczki na komary
Jeżeli lubicie rękodzielnicze zabawy to możecie wykonać świece zapachowe, które będą odstraszać owady. Możecie użyć olejków cytrusowych, lawendowych lub goździkowych. Komary ich nie lubią. Możecie też umieścić prawdziwą cytrynę, goździki lub lawendę wokół knota. A jeżeli nie chcecie bawić się w takie rzeczy to na rynku znajdziecie gotowe świeczki do odstraszania owadów, które dodatkowo pięknie pachną.

4. Olejki eteryczne odstraszające owady.
Nie tylko świece odstraszają komary. Bardzo dobrze sprawdzą się też olejki eteryczne, które swoją drogą, mogą być użyte podczas robienia świec. Olejki eteryczne dobrze sprawdzą się w kominkach zapachowych - wydzielają wtedy bardzo intensywny zapach. Jaki olejek na komary sprawdzi się najlepiej? Oto lista:

olejek lawendowy;
olejek waniliowy;
olejek z drzewa herbacianego;
olejek cytrynowy;
olejek eukaliptusowy;
olejek goździkowy;
olejek z trawy cytrynowej;
olejek miętowy;

Jak stosować olejki eteryczne? Możemy rozcieńczyć je z wodą i stosować w formie sprayu (tutaj warto zapoznać się ze składem olejków zanim spryskamy nimi ciało i wykonać próbę alergiczną!). Innym sposobem są kominki zapachowe. Olejkami możemy również spryskiwać mieszkanie, a w szczególności firany oraz zasłony.

5. Zwierzaki
Nie bez powodu mówi się, że pająki przynoszą szczęście i nie należy ich zabijać. Popularny kątnik domowy nie jest groźny dla ludzi, za to doskonale rozprawia się z komarami. Komary to dla tych pająków jedno z dań. Kątniki wyłapują także inne insekty. Trudno więc o bardziej naturalny sposób na walkę z komarami! Innym zwierzęciem nieprzyjaznym dla komarów są jerzyki - te ptaki w ciągu doby mogą zjeść nawet 20 tysięcy komarów! Jeżeli się mieszkają w okolicy waszego ogrodu to dbajcie o ich komfort, a jeżeli mieszkacie w bloku na wysokim piętrze to warto zamontować im na balkonie domek. Jeżeli uznają, że to dobre i bezpieczne miejsce, odwdzięczą się zjadaniem insektów.

6. Palona kawa.
Palona kawa na komary to kolejny skuteczny domowy sposób na pozbycie się komarów. Co należy zrobić? Wystarczy podpalić zmieloną kawę. Dym wytwarzający się w czasie spalania kawy skutecznie odstrasza komary. Jeżeli jesteście w ogrodzie możecie spróbować włożyć do takiej kupki kawy żarzący się kawałek węgla.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rudaslaska.naszemiasto.pl Nasze Miasto