Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak uchronić się przed zatruciem czadem w czasie zimy? O czym zapominamy i jak sprawdzić czy nasze mieszkanie ma dobrą wentylację?

Magdalena Łabędzka
Magdalena Łabędzka
ROBERT WOZNIAK
Sezon grzewczy już się rozpoczął, a zatem trzeba uważać na zagrożenia z tym związane. W sezonie jesienno-zimowym wzrasta ilość śmiertelnych wypadków na skutek zaczadzenia. Zatrucia czadem są niezwykle niebezpieczne, ponieważ czad jest gazem bezwonnym. W Rudzie Śląskiej już do takiej sytuacji doszło.

Zatrucia czadem

Tlenek węgla, zwany czadem to gaz bezwonny co oznacza, że człowiek nie jest w stanie go wyczuć. Nawet w dużej ilości tlenek węgla nie ma koloru, nie wyczujemy go ani nosem, ani przez posmak, ponieważ takie ceny u niego nie występują. Ten groźny dla nas gaz blokuje dostęp tlenu do organizmu, co może spowodować śmierć. Do zatruć tlenkiem węgla może dojść na skutek nieodpowiedniej wentylacji pomieszczeń, a do niej może przyczynić się silny wiatr, niesprawne piece opałowe lub piecyki gazowe. Należy pamiętać o regularnym kontrolowaniu drożności wentylacji i kominów oraz absolutnie należy zrezygnować z zaklejania kratek wentylacyjnych.

Popularne w ostatnich czasach stają się czujniki tlenku węgla. Taki czujnik odpowiednio skalibrowany wykrywa czas i informuje nas sygnałem alarmowym, kiedy w pomieszczeniu wykryje nadmierne jego stężenie. Czujnik nie tylko pozwoli nam szybko zareagować, ale też daje nam pewność, że sygnał dźwiękowy wybudzi nas w nocy.

Apelujemy do wszystkich młodych ludzi, aby zainteresowali się swoimi dziadkami, rodzicami, starszymi i samotnymi krewnymi, i sąsiadami. Porozmawiajmy z nimi, przestrzeżmy przed nieostrożnym obchodzeniem się z ogniem i niewłaściwym korzystaniem z piecyków elektrycznych i gazowych. Sprawdźmy, czy wentylacja w naszych domach jest sprawna. Zacznijmy od testu domowego, poprośmy o pomoc fachowców – na przykład kominiarzy. - taki apel wystosowali policjanci na stronie rudzkiej komendy.

Jak można sprawdzić drożność wentylacji?

Prostym sposobem na sprawdzenie drożności naszej wentylacji jest tak zwany test kartki lub zapałki. Aby wykonać ten domowy test potrzebne są odpowiednie warunki. Najlepiej bezwietrzna pogoda i zewnętrzna temperatura 10-14 stopni Celsjusza. Test najlepiej wykonać przy zamkniętych oknach. W pierwszym teście potrzebna będzie nam niezbyt sztywna kartka papieru. Kartkę przykładamy do kratki wywiewnej. Jeżeli zostanie "zaciągnięta", "przyklei się" to znaczy, że ciąg jest prawidłowy. Drugi test polega na przyłożeniu do kratki wentylacyjnej zapaloną świecę. Tym razem obserwujemy płomień. Jeżeli nachyla się w stronę kratki, to ciąg jest właściwy. Jeżeli płomień odchyla się w przeciwną stronę, to w naszym domu jest nieprawidłowy ciąg powietrza.

Są to jednak domowe sposoby i w żadnym wypadku nie należy porównywać ich z wynikiem kontroli wykonanej przez uprawnioną osobę. Kontrole wentylacji powinny odbywać się regularnie przez specjalistów aby uniknąć potencjalnej tragedii. W tym roku doszło już do zatrucia czadem. 18 października zmarła mieszkanka Świętochłowic. Dziewczynka miała 13 lat.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rudaslaska.naszemiasto.pl Nasze Miasto