Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kanał okiem kamery

Redakcja
Kamera używana do przeprowadzania inspekcji telewizyjnej sieci kanalizacyjnej przy pracy
Kamera używana do przeprowadzania inspekcji telewizyjnej sieci kanalizacyjnej przy pracy
Specjalistyczna kamera inspekcyjna pomaga pracownikom Bytomskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego Sp. z o.o. szczegółowo sprawdzać stan techniczny sieci kanalizacji sanitarnej.

Na co dzień rola sieci kanalizacyjnej, która przecież znacznie ułatwia nam życie, często jest niedoceniana. O tym, jak bardzo wpływa ona na komfort życia, przekonujemy się zwykle dopiero wtedy, gdy na sieci dojdzie do awarii. Aby mieszkańcy Bytomia takich sytuacji doświadczali jak najrzadziej, Bytomskie Przedsiębiorstwo Komunalne Sp. z o.o. każdego dnia podejmuje wiele działań zapewniających prawidłową eksploatację kanału, tym samym zapewniając bytomianom możliwość bezproblemowego korzystania z dobrodziejstwa, jakim jest tzw. sanitarka.

Bytomskie Przedsiębiorstwo Komunalne Sp. z o.o. jest właścicielem ponad 340 km sieci kanalizacji sanitarnej wraz z podłączeniami. Trzeba dołożyć naprawdę wielu starań, by sieć funkcjonowała prawidłowo. To wymaga zaangażowania sporych środków finansowych, bo utrzymanie kanału jest kosztowne; podnoszenia kwalifikacji grupy fachowców, którzy czuwają nad właściwym stanem technicznym sieci oraz uzbrojenia pracowników w nowoczesny, specjalistyczny sprzęt z najwyższej półki.

Żeby wywiązywać się ze swoich obowiązków na jak najwyższym poziomie, bytomskie wodociągi regularnie inwestują w modernizację sieci kanalizacji sanitarnej oraz najnowocześniejszy sprzęt, który pomaga nieustannie monitorować jej stan techniczny; przeprowadzać inspekcję oraz inwentaryzację kolejnych odcinków sieci; szybko i sprawnie diagnozować sytuacje awaryjne, takie jak załamania, pęknięcia, zawalenia czy przesunięcia rur kanalizacyjnych.

Dlatego też w strukturach bytomskich wodociągów funkcjonuje Inspekcja TV Kanalizacji, którą tworzy zespół specjalistów, każdego dnia wyjeżdżających w teren, #żeby - przy użyciu najnowocześniejszego sprzętu - monitorować sieć kanalizacji sanitarnej funkcjonującej na terenie Bytomia. Jest to możliwe dzięki Systemowi Inspekcji TV, składającemu się z zestawu kamer samobieżnych, czyli specjalistycznych robotów, których czujne oko sięga tam, gdzie bez jego pomocy człowiek zajrzeć nie potrafi.

A wszystko odbywa się tak. Kamera, przy użyciu wysięgnika, jest opuszczana do studni kanalizacyjnej. Następnie dokonuje ona inspekcji - zarówno kanałów głównych, jak i przykanalików. Obiektyw kamery, zamontowany w specjalnej głowicy, jest umieszczany na zaprojektowanym do tego celu wózku transportowym. Wielkość i rodzaj wózka są dostosowane do średnicy kanału i warunków odcinka sieci, który będzie badany. Kamerzyści dysponują zatem zestawem inspekcyjnym pracującym w kanałach o średnicy 150-300 mm, 300-500 mm i większych, sięgających nawet 1,5 m. Posługują się też satelitą, czyli kamerą wykorzystywaną do sprawdzania stanu technicznego przykanalików, od strony kanału głównego, oraz kamerą ręczną, która umożliwia sprawdzenie przyłącza od strony budynku. Żeby sprawnie ocenić stan sieci, łaziki wiozące obiektyw kamery posiadają wymienne koła dostosowane do materiału, z którego wykonany jest kanał.

Sprzęt inspekcyjny zamontowany jest w specjalistycznym samochodzie naszpikowanym skomplikowanymi urządzeniami technicznymi i elektronicznymi. Wyposażony jest on w część roboczą, gdzie przewozi się i obsługuje kamery oraz tzw. studio, gdzie finalnie trafia obraz przekazywany przez kamerę. Tam jest on rejestrowany, a materiał odpowiednio opisywany. Operator, który siedzi w studiu, na bieżąco śledzi sytuację rejestrowaną przez kamerę. Dodajmy, że dzięki obrotowej głowicy pracownik ma możliwość zobaczenia całego kanału. Zapis z inspekcji jest przekazywany do inspektorów, którzy mają możliwość dokładnej oceny stanu technicznego sieci.
Kamerą umieszczoną w kanale można sterować zarówno z poziomu pilota sterującego zamontowanego z tyłu auta, jak i z pulpitu znajdującego się w studiu.

Obraz przekazywany przez kamerę jest niezwykle szczegółowy. Pozwala zlokalizować nawet kilkumilimetrową nieszczelność, co w przyszłości może wyeliminować zagrożenie powstania większej awarii. Posiadany przez BPK sprzęt jest wykorzystywany w codziennej pracy do namierzania pęknięć, zatkań, zawaleń, miejsc, w których kanał jest niszczony przez wrastające w niego korzenie, identyfikowania przyczyn awarii kanalizacyjnych oraz wykrywania nielegalnych podłączeń do sieci kanalizacyjnej.

To nie wszystkie możliwości sprzętu, którym dysponuje BPK. Inspekcja posiada także tzw. owalizator, czyli specjalistyczne urządzenie pozwalające określić kształt kanału. Mówiąc prosto - czy kanał jest okrągły, czy uległ odkształceniu.

Wykorzystując w pracy najnowszy sprzęt, pracownicy inspekcji są w stanie wykryć miejsce zagrożone awarią kanalizacyjną zanim do niej dojdzie, a tym samym jej zapobiec.

Kilka danych technicznych:
Jednostka centralna posiada generator umożliwiający naniesienie dowolnych opisów.
Kamera posiada 10-krotny zoom optyczny i 12-krotny zoom cyfrowy oraz głowicę obrotową o kącie patrzenia 65°, kątach obrotu 350° w osi poziomej i 2 x 135° w osi pionowej.
Wbudowane w kamerę diody sygnalizują zarówno nadmiar, jak i niedomiar azotu.
Urządzenie posiada kamerę uzupełniającą do inspekcji przykanalików.
Kamera uzupełniająca posiada wbudowany nadajnik radiolokacyjny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto