Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kolejna odsłona "Twórczego piątku na Ficinusie" już dziś o 17

mat. prasowe
mat. organizatora
13 stycznia o godz. 17.00 w salce parafialnej kościoła ewangelickiego w Wirku przy ul. 1 Maja 291 odbędzie się pierwsze w tym roku spotkanie z cyklu "Twórczy piątek na Ficinusie". W programie historia Raoula Wallenbegra, szwedzkiego przedsiębiorcy i dyplomaty, który podczas II Wojny Światowej ocalił około 40 tys. Żydów. Na miejscu będzie można zobaczyć wystawę poświęconą życiu bohatera.

Historia Raoula Wallenberga, szwedzkiego przedsiębiorcy i dyplomaty, który ocalił od zagłady dziesiątki tysięcy Żydów będzie tematem pierwszego w tym roku spotkania z cyklu „Twórczy piątek na Ficinusie”. To kolejne wydarzenie organizowane w tej dzielnicy w związku z przypadającą niedawno 125. rocznicą wybudowania wireckiej synagogi.

- Wirek był kiedyś dzielnicą trzech świątyń, trzech domów modlitwy. Trzy społeczności skupione wokół tych świątyń uzupełniały się. Żyły we wzajemnym szacunku i tolerancji. Dlatego warto o tym pamiętać - mówi ks. Marcin Brzóska, proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej Odkupiciela w Wirku. - Zdecydowaliśmy się przybliżyć sylwetkę Raoula Wallenberga, gdyż historia tego człowieka stanowi źródło inspiracji dla innych, a jego dziedzictwo przypomina o potrzebie otwarcia na różne narody i różne kultury – podkreśla Krzysztof Piecha, naczelnik Wydziału Komunikacji Społecznej i Promocji Miasta.

Prezentację połączoną z projekcją filmu na temat szwedzkiego bohatera Raoula Wallenberga przedstawi Sebastian Kolon, nauczyciel historii, założyciel Rudzkiej Ligii Historycznej. Spotkanie rozpocznie się 13 stycznia br. (w piątek) o godz. 17:00 w salce parafialnej kościoła ewangelickiego przy ul. 1 Maja 291.
Prawie rok temu Sebastian Kolon założył Rudzką Ligę Historyczną. To stały turniej pomiędzy dwoma szkołami ponadgimnazjalnymi (ZSP nr 4 im. Piotra Latoski i ZSP nr 5 im. Jadwigi Markowej), którego celem jest propagowanie wiedzy historycznej poprzez rywalizację. - Rywalizacja w ramach RLH odbywa się cyklicznie do końca roku szkolnego. Polega na pisaniu zadań i testów z zakresu historii Polski od wczesnego średniowiecza. Każdy uczestnik zbiera punkty dla siebie oraz dla szkoły, którą reprezentuje. Suma uzyskanych przez uczniów danej szkoły punktów przesądza o miejscu szkoły w tej rywalizacji – wyjaśnia pomysłodawca zawodów.
Rudzką Ligą Historyczną opiekuje się Ambasada Szwecji w Warszawie, która wspiera uczniów naukowo. Materiały dotyczące postaci Raoula Wallenberga, m.in. wystawę, na którą składa się kilkanaście rollupów, przekazała właśnie ta instytucja. Wystawa znajduje się w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 przy ul. Lwa Tołstoja 13. Będzie ją można również zobaczyć na Ficinusie, 13 stycznia, następnie zaś w budynku rudzkiego magistratu.

Cykl „Twórczy piątek na Ficinusie” to inicjatywa miasta, biblioteki miejskiej i parafii ewangelickiej. Ma ona na celu promocję kolonii robotniczej Ficinus przy ul. Kubiny oraz szeroko pojętych tradycji śląskich. Spotkanie inaugurujące cykl poświęcone było historii dzielnicy Wirek, a przede wszystkim Ficinusowi, jednemu z najstarszych zachowanych zespołów budownictwa patronackiego na Górnym Śląsku. „Twórcze piątki” odbywają się w salkach parafii ewangelickiej w Wirku lub w tamtejszym kościele. - Dzięki gościnności ks. proboszcza Marcina Brzóski możemy spotykać się w tym charakterystycznym dla miasta miejscu – mówi Krzysztof Piecha, naczelnik Wydziału Komunikacji Społecznej i Promocji Miasta. – To historyczna perełka Rudy Śląskiej, którą każdy rudzianin powinien poznać, stąd pomysł cyklicznych spotkań na Ficinusie – podkreśla. Przed lub po każdym spotkaniu jest możliwość zwiedzania kolonii z przewodnikiem, po wcześniejszym zgłoszeniu.

Źródło: UM w Rudzie Śląskiej

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na rudaslaska.naszemiasto.pl Nasze Miasto