Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Konkurs „Ziemia Dobrzycka - moja mała Ojczyzna” rozstrzygnięty. Kto zalazł się w gronie laureatów jubileuszowej edycji?

Damian Cieślak
Damian Cieślak
Uczniowie szkół podstawowych z terenu gminy Dobrzyca już po raz 20. rywalizowali w konkursie wiedzy „Ziemia Dobrzycka - Moja Mała Ojczyzna”, organizowanego przez bibliotekę we współpracy z Towarzystwem Miłośników Ziemi Dobrzyckiej
Uczniowie szkół podstawowych z terenu gminy Dobrzyca już po raz 20. rywalizowali w konkursie wiedzy „Ziemia Dobrzycka - Moja Mała Ojczyzna”, organizowanego przez bibliotekę we współpracy z Towarzystwem Miłośników Ziemi Dobrzyckiej archiwum Gminnego Centrum Kultury w Dobrzycy
Jubileuszowa, 20. edycja regionalnego turnieju wiedzy „Ziemia Dobrzycka - moja mała Ojczyzna” przebiegała pod hasłem „Dobrzyca - moje miasto wczoraj i dziś”. W konkursie wzięła udział młodzież z czterech szkół. Kto dołączył do grona laureatów zabawy organizowanej przez bibliotekę we współpracy z Towarzystwem Miłośników Ziemi Dobrzyckiej?

Konkurs „Ziemia Dobrzycka - moja mała Ojczyzna” rozstrzygnięty. Kto zalazł się w gronie laureatów jubileuszowej edycji?

Gminna Biblioteka Publiczna w Dobrzycy we współpracy z Towarzystwem Miłośników Ziemi Dobrzyckiej zorganizowała jubileuszową, już 20. edycję turnieju sprawdzającego wiedzę młodych ludzi o ich małej ojczyźnie. W zabawie wzięli udział uczniowie z czterech szkół podstawowych, czyli z Dobrzycy, Galewa, Koźmińca i Lutyni.

Tegoroczna edycja konkursu „Ziemia Dobrzycka - moja mała Ojczyzna” przebiegała pod hasłem „Dobrzyca - moje miasto wczoraj i dziś”. Uczestnicy tradycyjnie musieli rozwiązać test, składający się z niełatwych pytań, tym razem dotyczących praw miejskich.

Pytaliśmy między innymi o to, z którego roku pochodzi przywilej miejski Dobrzycy, na jakim prawie był oparty, kto go nadał, czyjej decyzji oraz czyjemu kunsztowi swój wygląd zawdzięcza obecny ratusz, kiedy odbyły się pierwsze konsultacje w sprawie przywrócenia praw miejskich Dobrzycy, kiedy zapadła decyzja o ich ponownym przyznaniu - opowiada Ewa Balcer, kierownik dobrzyckiej książnicy.

Pierwsze miejsce zajęła Julia Słojewska (SP w Dobrzycy). Na drugiej pozycji uplasowała się jej szkolna koleżanka Gabriela Zimna, a na trzeciej reprezentująca placówkę w Lutyni Oliwia Kaźmierczak. Laureatki otrzymały vouchery dla dwóch osób na wycieczkę do pałacu w Mosznej oraz Zamku Piastów Śląskich w Brzegu (tzw. Śląski Wawel). Fundatorem tych nagród było Towarzystwo Miłośników Ziemi Dobrzyckiej, natomiast biblioteka dla wszystkich uczestników przygotowała pamiątkowe dyplomy, nagrody rzeczowe oraz publikacje dotyczące Dobrzycy.

Upominki wręczali, a także gratulowali uczestnikom: Kazimierz Balcer i Szymon Balcer z Towarzystwa Miłośników Ziemi Dobrzyckiej, dyrektor Gminnego Centrum Kultury Wojciech Maniak oraz Ewa Balcer.

Gratulujemy laureatom i wszystkim uczestnikom ogromu wiedzy! Wyrazy wdzięczności dla nauczycieli, którzy pomagają młodzieży w przygotowaniach. Dziękujemy Kazimierzowi Balcerowi, honorowemu prezesowi Towarzystwa Miłośników Ziemi Dobrzyckiej za dwie dekady współpracy przy organizacji konkursu. Zamykamy dwudziestolecie i od 2025 roku zmieniamy jego formułę. Nie będziemy zdradzać szczegółów, mamy jednak nadzieję, że nowa odsłona wszystkim się spodoba - mówi Ewa Balcer.

Na koniec jubileuszowej edycji nie mogło oczywiście zabraknąć okolicznościowego tortu.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto