Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kryształy Profilaktyki 2014: Uhonorowano zasłużonych na polu profilaktyki i promocji zdrowia

MNO
UM Ruda Śląska
W Rudzie Śląskiej nagrodzono osoby, instytucje i wydarzenia, które z pasją i zaangażowaniem działają w naszym mieście na polu profilaktyki i promocji zdrowia. Kryształy Profilaktyki trafiły do tych, którzy działają w myśl zasady „Lepiej zapobiegać niż leczyć”.

Kryształy Profilaktyki 2014 w Rudzie Śląskiej

- Profilaktyka potrafi połączyć wszystkie środowiska – mówiła wiceprezydent Anna Krzysteczko do zebranych w Domu Kultury w Bielszowicach. - Pragnę wszystkim państwu serdecznie podziękować, bo wszyscy działacie na rzecz profilaktyki zdrowia i jego promocji od wielu lat z pełnym zaangażowaniem – podkreśliła.
Statuetki powędrowały do rąk osób prywatnych, stowarzyszeń i placówek miejskich, które wyróżniają się zaangażowaniem we wszelkiego rodzaju działania profilaktyczne i niesienie pomocy innym. – W tym roku przydzieliliśmy 9 statuetek, ale na pewno tych, którzy zasługują na wyróżnienie jest dużo więcej – mówi Danuta Balcer z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rudzie Śląskiej, współorganizatora Gali.

W kategorii osobowość, statuetkę otrzymał rudzki ultramaratończyk August Jakubik, który swoją pasją skutecznie zaraża innych. Regularnie biega od 1988 roku, ukończył 64 ultramaratony oraz 137 maratonów. Przebiegł już ponad 120 000 km i liczba ta z każdym dniem wzrasta. Jest organizatorem wielu imprez biegowych, odbywających się głównie na terenie miasta Ruda Śląska. - Zachęcam do aktywnego spędzania wolnego czasu, a najprostszą formą rekreacji jest bieganie, które polecam dla każdego, bez względu na wiek i płeć – zachęca August Jakubik. - Warto zauważyć, że bieganie jest nie tylko jedną z wielu dyscyplin sportowych, ale także sposobem na życie, który w korzystny sposób kształtuje nasz charakter i wzbogaca naszą osobowość – dodaje ultramaratończyk.

Za działania na rzecz integracji społecznej wyróżniono Grażynę Skuczeń z Domu Kultury w Bielszowicach. – Przez ostatnie lata wśród naszych widzów wyłoniła się grupa ludzi, którzy zintegrowali się jak rodzina. Jeździmy razem do teatru, przychodzą do nas na koncerty, przyprowadzają dzieci i wnuki na spektakle bajkowe. Cieszymy się, że zgromadziliśmy wokół siebie taką fajną społeczność.- mówi pani Grażyna.

Nadkomisarz Krzysztof Piechaczek nagrodzony został za działania w ramach profilaktyki uzależnień. Od dziesięciu lat prowadzi wraz z rudzką młodzieżą projekt „Profilaktyka a Sztuka”, a od 5 lat jest organizatorem Śląskiego Przystanku Pat. Hasło „Przystanku Pat” - corocznego, ogólnopolskiego spotkania młodzieży z całego kraju - to „Jesteś potrzebny. Bądź wolny od uzależnień. Staraj się pomagać innym!”. Akcja organizowana jest z myślą o wszystkich, którzy przez sztukę chcą przeciwdziałać zjawiskom patologii społecznej.

Podobnie jak w ubiegłym roku Kapituła nagrodziła też wydarzenia mijającego roku. Jako przykłady działań profilaktycznych w ramach promocji zdrowia, integracji społecznej i profilaktyki uzależnień uznano „Rajd Profilaktyczny”, zorganizowany przez Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 6 im. Mikołaja Kopernika w Rudzie Śląskiej, akcję „Młodzi dla Hospicjum” Stowarzyszenia Św. Filipa Nereusza oraz Festiwal Świetlic Środowiskowych „Świetlandię”.

Akcja „Młodzi dla Hospicjum” organizowana jest od kilku lat. Młodzież również w tym roku będzie kwestowała na rzecz budowy hospicjum stacjonarnego w Rudzie Śląskiej. – Podczas zeszłorocznej akcji, która miała miejsce 1 listopada na rudzkich cmentarzach zebraliśmy prawie 47 tysięcy złotych – mówi Dariusz Kowalski ze Stowarzyszenia św. Filipa Nereusza. – Również w tym roku na większości rudzkich cmentarzy prawie 200 młodych ludzi w żółtych koszulkach będzie zbierało datki na budowę hospicjum w mieście – dodaje.

Festiwal Świetlic Środowiskowych "Świetlandia" organizowany jest w Rudzie Śląskiej od 2003 roku.
W 2005 r. organizatorzy festiwalu zostali nagrodzeni przez Ministra Pracy i Polityki Społecznej za wybitne i nowatorskie rozwiązania w zakresie pomocy społecznej. W Rudzie Śląskiej funkcjonuje 19 placówek opiekuńczo – wychowawczych, w tym 9 świetlic środowiskowych i socjoterapeutycznych. Co roku organizatorem Festiwalu jest inna placówka, a Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej koordynuje te działania.

Szkolny rajd pieszy to także nie nowa inicjatywa „Kopernika”. W tym roku organizowany był po raz dziesiąty. I tym razem drużyny klas pierwszych ZSP nr 6 oraz zaproszone reprezentacje gimnazjów przeszły trasami wytyczonymi po terenie Rudy Śląskiej. Zawodnicy pokonywali je z mapkami w rękach, odszukując punkty kontrolne, gdzie zaliczali testy wiedzy historycznej i z zakresu profilaktyki zdrowotnej oraz wykazywali się umiejętnościami udzielania pierwszej pomocy.

Za całokształt działań profilaktycznych nagrodzona została „Fundacja Unia Bracka”, Stowarzyszenie św. Filipa Nereusza oraz Miejskie Przedszkole nr 14 w Rudzie Śląskiej.

Kryształy profilaktyki zostały rozdane po raz drugi. Impreza odbyła się z inicjatywy Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rudzie Śląskiej i Młodzieżowego Domu Kultury pod patronatem honorowym prezydent miasta Grażyny Dziedzic. - Autorem pomysłu stworzenia takiej nagrody był Jerzy Mazurek, zastępca dyrektora Młodzieżowego Domu Kultury w Rudzie Śląskiej – mówi Danuta Balcer z Powiatowej Stacji Epidemiologiczno-Sanitarnej. – Chcemy w ten sposób podziękować osobom, które udzielają się na polu profilaktyki i promocji zdrowia w naszym mieście. A trzeba podkreślić, że w Rudzie Śląskiej wiele się dzieje w tej dziedzinie, więc kapituła miała w kim wybierać – dodaje.

(UM)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rudaslaska.naszemiasto.pl Nasze Miasto