Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Majówka 2015 w Rudzie Śląskiej: Muzeum PRL zaprasza na militarną majówkę

MN, UM
W tym roku pojawiają się kolejne nowości w muzeum PRL w Rudzie Śląskiej. Majówka upłynie pod znakiem militariów - będzie można obejrzeć czołg T-72 i... pojeść grochówki. To będzie już 6 sezon działalności rudzkiego muzeum. Początek zabawy w piątek 1 maja o godz. 10.

Tegoroczną nowością są kolejne ciekawe wystawy: „Laicyzacja życia społecznego”, „586 dni stanu wojennego” oraz „Utracone nadzieje, historia ludności żydowskiej na terenie województwa katowickiego w latach 1946 – 1970”. – Od lat współpracujemy z Instytutem Pamięci Narodowej, Archiwum Państwowym w Katowicach, Muzeum Zamojskich w Kozłówce czy Muzeum Techniki Militarnej i Użytkowej w Bytomiu – wymienia Monika Żywot, prezes zarządu Fundacji Minionej Epoki. – Dzięki takim kontaktom możemy zwiedzającym przypomnieć o ważnych wydarzeniach okresu PRL-u, a młodym ludziom pokazać, jak się wtedy żyło – mówi.

Zwiedzający Muzeum PRL-u mogą przenieść się w czasie w lata 70-te, kiedy w mieszkaniach Polaków królowała meblościanka na wysoki połysk, a ściany ozdabiano wzorem z wałka. Uśmiech na twarzy zawsze wywołuje pomieszczenie stylizowane na PRL-owski sklep, w którym charakterystyczną cechą były „nagie haki”. – Na szczęście nasz sklep nie świeci aż takimi pustkami, bo można w nim kupić ładne pamiątki – zapewnia Monika Żywot.

Muzeum posiada również szereg samochodów, wśród których perełką jest mikrus MR-300, którego wyprodukowano ponad 1,7 tys. sztuk, moskwicz 400, wóz strażacki wyprodukowany w 1959 roku, a także nowy eksponat – polonez z 1989 roku. – Myślę, że prawdziwym hitem tego sezonu będzie czołg T-72 – mówi Monika Żywot. – Podczas majówki będzie można również skorzystać ze strzelnicy, przejechać się pojazdami militarnymi, no i posilić się grochówką ze specjalnej kuchni polowej – wymienia.

Muzeum PRL-u znajduje się w Rudzie Śląskiej – Bielszowicach. Choć działa od 6 lat, to historia tego miejsca jest znacznie dłuższa, bo sięga XIX wieku. W 1890 roku rodzina von Ballestrem wybudowała tutaj folwark Dwór Nowa Ruda. Po wojnie majątek przeszedł na własność Skarbu Państwa i został zmieniony w PGR (Państwowe Gospodarstwo Rolne). Po zamknięciu PGR-ów w Polsce, folwark pozostawiony sam sobie popadał w coraz większą ruinę. Dzięki prywatnym właścicielom odzyskał dawny blask, a od 4 czerwca 2010 funkcjonuje jako muzeum. Obiekt można zwiedzać od środy do niedzieli w godz. 10.00-18.00.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rudaslaska.naszemiasto.pl Nasze Miasto