Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Miasta idei" w Rudzie Śląskiej

MM
W Śląskim Inkubatorze Przedsiębiorczości w Rudzie Śląskiej odbyła się konferencja z cyklu „Miasta Idei”, zorganizowana przez „Gazetę Wyborczą”. Projekt ten stanowi próbę wypracowania najlepszych pomysłów i dobrych praktyk dla śląskich miast, natomiast sama konferencja stanowi pretekst do spotkania oraz podjęcia dialogu pomiędzy włodarzami miasta, mieszkańcami, a ekspertami.

W wydarzeniu udział wzięli m.in.: Grażyna Dziedzic - prezydent Rudy Śląskiej, August Jakubik – ultra maratończyk, Otylia Jędrzejczak - polska pływaczka, mistrzyni olimpijska, mistrzyni świata, mistrzyni Europy, Alex Kopia - oficer rowerowy województwa śląskiego, Zuzanna Radecka-Pakaszewska - polska lekkoatletka, olimpijka i Marek Szczerbowski - były dyrektor Stadionu Śląskiego, wykładowca AWF w Katowicach.

Uczestnicy konferencji dyskutowali nad tym jak budować wizerunek miasta na sporcie i rekreacji, jak wspierać codzienny wypoczynek mieszkańców i czy miasto takie jak Ruda Śląska ma szansę na wykreowanie imprezy wizerunkowej o zasięgu krajowym i co by to mogło być. Ruda Śląska miastem sportu i rekreacji? Dlaczego nie?!

Stosowne badania przeprowadzono już kilka lat temu. - Gdy w 2013 roku, podczas prac nad nową strategią rozwoju miasta, przeprowadziliśmy badania oceny życia w mieście, to okazało się, że zdecydowana większość z ankietowanych opowiedziała się za tym, by Ruda Śląska była miastem sportu i rekreacji – podkreślała prezydent Grażyna Dziedzic.

Sport oraz rekreacja są ważnymi dziedzinami życia, które wpływają nie tylko na stan zdrowia, kondycję, ale i ogólny dobrostan.

- Sport i rekreacja są tymi dziedzinami, na których nie można oszczędzać – skwitowała prezydent Rudy Śląskiej, a jej zdanie podzielili inny uczestnicy spotkania.

– Sprawniejsze społeczeństwo, to zdrowsze społeczeństwo. Im bardziej dbamy o siebie, tym jesteśmy bardziej efektywni w pracy. Aktywne i wspólne spędzanie wolnego czasu pozwala na wzmacnianie i scalanie rodzin – mówiła Otylia Jędrzejczak, pochodząca z Rudy Śląskiej mistrzyni olimpijska.

Olimpijka poruszyła także kwestie związane ze sportem najmłodszych członków społeczeństwa. Zwróciła uwagę, na fakt, że dzieci z roku na rok są coraz mniej sprawne. Tę negatywną sytuację potwierdziła także Zuzanna Radecka – Pakaszewska, była olimpijka, która obecnie pełni funkcję trenerki lekkoatletyki w rudzkich szkołach, która przyznała, że:
– Gdy wraz z innym nauczycielami wychowania fizycznego analizowaliśmy najnowsze testy sprawnościowe, to okazało się, że większość dzieci miałaby problem z ich zaliczeniem.

Dlatego też istotne jest tworzenie nowych miejsc rekreacji, siłowni pod chmurką, profilaktyka oraz zachęcanie dzieci i młodzieży do aktywnego spędzania wolnego czasu. Zachętę mogą stanowić nowoczesne obiekty sportowe, a takich w Rudzie Śląskiej jest coraz więcej. Kolejną rudzką inwestycją będzie budowa nowego stadionu lekkoatletycznego.
– Na jego powstanie środowisko lekkoatletyczne czeka od dobrych dwudziestu lat. Będzie to spełnienie jednego z moich marzeń – stwierdził ultramaratończyk August Jakubik.

Ale stadion, Burloch Arena, Park Strzelnica w Bielszowicach, parki aktywności w Bykowinie i Goduli, czy siłownie pod chmurką to nie wszystko. Ważna jest także organizacja zajęć dla mieszkańców miasta. W Rudzie od jakiegoś czasu realizowane są bezpłatne treningi z biegania oraz inne zajęcia ruchowe.

W mieście nie brakuje też imprez sportowych o zasięgu krajowym, jak chociażby rudzki Półmaraton Industrialny.
- Rudzki Półmaraton Industrialny znany jest już poza Śląskiem i myślę, że trzeba tę imprezę rozwijać. Sama wystartuję w biegu na szpilkach, który odbędzie w ramach tej imprezy – przyznała Otylia Jędrzejczak.

Podczas konferencji rozmawiano także o infrastrukturze sportowej, ze szczególnym uwzględnieniem infrastruktury rowerowej. Pojawiła się także zapowiedź budowy dróg rowerowych w Rudzie wzdłuż nowych dróg. Prezydent Grażyna Dziedzic zapowiedziała także, że trasa N-S zostanie otwarta z udziałem rolkarzy, rowerzystów i biegaczy.

Po debacie zorganizowano warsztaty, w trakcie których szczegółowo omówiono kierunki rozwoju poszczególnych dzielnic Rudy Śląskiej oraz sposoby „ożywienia” centrum miasta.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rudaslaska.naszemiasto.pl Nasze Miasto