Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy informują: Koniec pierwszego etapu oceny wniosków o dofinansowanie spalarni

Michał Pyclik
Wniosek GZM dot. Rudy Śląskiej został pozytywnie rozpatrzony, co zapewne zawdzięczamy prezes WOŚiGW Gabrieli Lenartowicz oraz całemu lobby spalarniowemu. Jest to jednak pierwszy z najłatwiejszych etapów na drodze do uzyskania z Unii Europejskiej dofinansowania spalarni w Rudzie Śląskiej.

Żeby te pieniądze dostać, wniosek musi jeszcze zostać pozytywnie rozpatrzony przez Ministerstwo Środowiska, Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, unijny program wsparcia dla projektów w regionach europejskich “Jaspers” oraz Komisję Europejską.

A już na dzień dzisiejszy znamy opinię ekspertów „Jaspers”*.

Pierwsza debata za nami... Jak więc widać, nie mają szans projekty, które do 30.06.2010 r., nie złożyły wraz z wnioskiem decyzji środowiskowych - a takiej nie uzyskała jeszcze spalarnia w Rudzie Śląskiej.

Zastanawiający i chyba najciekawszy w całym wniosku jest fakt, że od wpisania Rudy Śląskiej na listę indykatywną w 2008 roku wartość projektu spalarni wzrosła z 1 miliarda do 2 miliardów złotych!

Po wstępnej ocenie wiadomo, że pieniędzy nie starczy dla wszystkich projektów – informuje „Gazeta Wyborcza”. “Resort nie rozstrzygnął jeszcze, jak postąpi ze “zbyt drogimi” projektami spalarniami. Może albo rozdzielić pulę dotacji między cztery-pięć najlepszych projektów, albo przyznać dotację wszystkim ośmiu, ale w wysokości ustalonej cztery lata temu.

To drugie rozwiązanie oznacza jednak, że projekty, które podrożały, niemal na pewno zostaną wstrzymane. Żaden region bez zewnętrznego źródła finansowania, które pokryje połowę kosztów, nie podoła samodzielnemu finansowaniu tak drogich inwestycji.” Wiemy już, że projekt rudzkiej spalarni jest najdroższy, wiemy też, że najwięcej podrożał od wpisania na listę indykatywną, więc szanse mamy niewielkie.

“Urzędnicy MŚ nie oceniają na razie, jak na realizacji unijnych zobowiązań odbije się redukcja zakładanej liczby spalarni. - Same spalarnie też nie rozwiążą problemu. Musi powstać sprawny system selekcji odpadów - uprzedza Sikora”. Panie Prezydencie, ile będziemy na taki system czekać? Czy do momentu nałożenia na nasze miasto kar?

“Alternatywą mógłby być sprawny system odzysku surowców wtórnych i rozwinięcie segregacji odpadów w domach” - mówi Janusz Mikuła, były wiceminister rozwoju regionalnego. Jest to właśnie propozycja mieszkańców Rudy Śląskiej, jakiej nie chcą przyjąć władze naszego miasta oraz Prezes WOŚiGW Gabriela Lenartowicz.

*JASPERS (Joint Assistance to Support Projects in European Regions) jest wspólnym wsparciem dla projektów w europejskich regionach realizowanym przez Komisję Europejską, Europejski Bank Inwestycyjny i Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na rudaslaska.naszemiasto.pl Nasze Miasto