Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy Strumienia nie chcą czarnego orła w herbie. Nowy herb wzbudza wiele kontrowersji.

Witold Kożdoń
Zdaniem specjalistów od heraldyki godło na strumieńskim ratuszu nie może być herbem miasta.
Zdaniem specjalistów od heraldyki godło na strumieńskim ratuszu nie może być herbem miasta.
Nie milkną echa zmiany herbu Strumienia. Część strumienian nie chce w herbie czarnego orła. Inni odpowiadają, że to przecież godło historyczne. O kontrowersjach wokół herbu pisze Witold Kożdoń.

Strumień przymierza się do zmiany swego herbu. Niespodziewanie po zaprezentowaniu nowego herbowego godła w miasteczku zaiskrzyło. Historyczny czarny orzeł, który ma zastąpić dotychczasowego złotego, podzielił mieszkańców.
- Orzeł wygląda ohydnie. Poprzedni wyglądał poważnie i dostojnie, a ten jak typowy ćpun i pijak, w dodatku nazista - napisał na strumieńskim portalu jeden z internautów.
- Nasi przodkowie nie po to walczyli o niepodległość, a Wanda Niemca nie chciała, żeby w strumieńskim herbie czarna wrona zasiadła! Ten herb to porażka. Bije faszyzmem na kilometr - napisał ktoś inny.
Podobnych głosów było więcej, w rezultacie władze miasteczka wstrzymały się z decyzją o wprowadzeniu nowego herbu. - Ponieważ zmiana budzi emocje, chcemy w listopadzie zaprosić do Strumienia dyrektora Muzeum Śląska Cieszyńskiego, by przybliżył mieszkańcom historię naszego herbu - mówi burmistrz Anna Grygierek.
Przypomina też, że miasto wystąpiło do komisji heraldycznej Ministerstwa Sprawa Wewnętrznych i Administracji z prośbą o zatwierdzenie dotychczas obowiązującego her-bu. Nie otrzymał on jednak pozytywnej opinii specjalistów.
Herb - jak napisała w uzasadnieniu komisja - nie jest zgodny z zasadami heraldyki, weksylologii oraz z miejscową tradycją historyczną. Miasto zleciło więc opracowanie poprawnego godła Alfredowi Znamierowskiemu, członkowi Polskiego Towarzystwa Heraldycznego oraz Komisji Heraldycznej przy MSWiA. Tworząc nowy herb specjalista oparł się na jego historycznych wizerunkach.- Po prostu herb z czarnym orłem widnieje na akcie nadania Strumieniowi praw miejskich - tłumaczy Anasta-ja Żur, radna i zarazem szefowa strumieńskiego Koła Macierzy Ziemi Cieszyńskiej.
Jej zdaniem kontrowersje niektórych budzi nawet podniesiona ręka św. Barbary. - A to przecież znak błogosławieństwa, a nie hitlerowskiego pozdrowienia - stwierdza i dodaje, że sama jest za tym, by przywrócić strumieńskiemu herbowi jego historyczny wizerunek. - Ja jestem za prawdą, ale emocje muszą opaść, bo herb ma nas przecież łączyć, a nie dzielić - stwierdza.
Mariusz Makowski z Muzeum Śląska Cieszyńskiego w Cieszynie, przypomina z kolei, że niewiele miast na Śląsku posiada oryginalne dyplomy herbowe. - Szczęśliwie w przypadku Strumienia taki dokument przetrwał do naszych czasów, dlatego znamy nie tylko dokładny opis strumieńskiego herbu, ale także rysunek - mówi Makowski.
Cieszyński historyk dodaje, że dyskusje z historycznym wizerunkiem herbu nie mają sensu. - A twierdzenie, że czarny orzeł jest niemiecki, czy że ręka świętej Barbary podniesiona w geście błogosławieństwa to nazistowskie pozdrowienie, po prostu nie jest mądre - stwierdza.
Makowski tłumaczy również, że ustalanie herbu odbywało się wedle ściśle określonej procedury. Monarcha zatwierdzał herb, ale propozycję jego wizerunku zgłaszali sami zainteresowani. - Dlatego dzisiaj nie warto dyskutować, czy orzeł ma być złoty, zielony, czy czerwony. W herbie Strumienia jest on czarny i nic na to nie poradzimy. A kwestionowanie tego faktu przypomina próbę zmiany kształtu egipskich piramid, bo może lepsze byłyby o innej podstawie - stwierdza Makowski i dodaje, że historii po prostu nie da się zmienić.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na ustron.naszemiasto.pl Nasze Miasto