Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mieszkania komunalne w Rudzie Śląskiej: Nowe zasady

Marlena Polok-Kin
fot. Krzysztof Krzemiński
Na mieszkania komunalne w Rudzie Śląskiej czeka obecnie ponad 4 tys. 200 mieszkańców. Rozwiązania, przyjęte przez rudzkich radnych, mają ułatwić życie potrzebującym.

To może być swojego rodzaju rewolucja. Skrócenie czasu na przyznanie mieszkania komunalnego dla najbardziej potrzebujących - to najważniejsze założenie reformy zasad gospodarowania miejskim zasobem mieszkaniowym, którą przygotowały władze Rudy Śląskiej.

Mieszkania komunalne w Rudzie Śląskiej dla najbiedniejszych

Przejrzystsze i krótsze procedury, doprecyzowanie kryteriów dochodowych i formalnych oraz aktywizacja samych mieszkańców w staraniu się o przydział mieszkania - uchwałę w tej sprawie na ostatniej sesji Rady Miasta podjęli rudzcy radni.

- Zmiana reguł ma przede wszystkim sprawić, by mieszkania trafiały do osób, które same nie są w stanie zaspokoić swoich potrzeb mieszkaniowych, a nie stać ich na zakup, czy wynajem mieszkania na wolnym rynku - podkreśla prezydent Grażyna Dziedzic.

Mieszkania komunalne w Rudzie Śląskiej: Jedna lista

Najbardziej istotna zmiana to wprowadzenie jednej listy osób oczekujących na mieszkanie komunalne. Do tej pory były dwie listy - pierwsza dotyczyła mieszkań do remontu bieżącego, natomiast druga mieszkań do remontu kapitalnego.

Połączenie dwóch list spowoduje, że o kolejności przyznania mieszkania będzie decydowało obiektywne kryterium, jakim jest data złożenia wniosku. Kolejną nowością jest ujęcie w nowych przepisach definicji mieszkańca.

Inną zmianą jest wykluczenie z możliwości zakwalifikowania się na listę oczekujących osób, które mają jakiekolwiek prawo do lokalu mieszkalnego bądź nieruchomości nawet na czas oznaczony. To kolejny ukłon władz miasta w stronę tych, których nie stać na kupno mieszkania, czy nawet jego wynajęcie.

Jak informuje Anna Stemplewska, naczelniczka Wydziału Spraw Lokalowych, według nowych zasad średni miesięczny dochód brutto na jedną osobę w czasie ostatnich 6 miesięcy poprzedzających datę złożenia wniosku oraz przyznanie mieszkania nie powinien przekraczać w przypadku gospodarstwa jednoosobowego 350 proc. najniższej emerytury, a w przypadku gospodarstw wieloosobowych 300 proc. najniższej emerytury.

Kto to jest "mieszkaniec"?

Nowa definicja mieszkańca, na podstawie której można się starać o komunalne "m".

Obecnie w Rudzie Śląskiej na mieszkanie komunalne oczekuje 4216 osób - wynika z informacji biura prasowego Urzędu Miejskiego w Rudzie Śląskiej. W 2013 r. złożono 525 nowych wniosków na przydział mieszkania.

W 2012 r. złożono ich 583, w 2011 690, natomiast w 2010 - 794.

Nowe przepisy wejdą w życie z początkiem pierwszego miesiąca po upływie 2 miesięcy od dnia ogłoszenia uchwały w Dzienniku Urzędowym Województwa Śląskiego. Co ważne przewidziany został okres przejściowy 3 lat dla wniosków do tej pory złożonych przez oczekujących na mieszkanie.

Będą one rozpatrywane wg starych zasad, ale już na podstawie jednej połączonej listy oczekujących.

W takich przypadkach jedynymi nowymi warunkami, którym podlegać będzie ocena wniosków będzie nowa definicja mieszkańca - osoby trwale związane z miastem przynajmniej przez okres 5 lat.

Jak oceniasz nowe zasady? Czy to rozwiąże problem braku mieszkań wśród rudzian?

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rudaslaska.naszemiasto.pl Nasze Miasto