Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mikroapartamenty powstają przy al. Warszawskiej w Lublinie

Leszek Mikrut
Od kilku miesięcy przy al. Warszawskiej 96, częściowo na dawnym parkingu przed skansenem, trwa budowa mikroapartamentowca.

W 5-kondygnacyjnym obiekcie wznoszonym w bezpośrednim sąsiedztwie Muzeum Wsi Lubelskiej powstanie 41 mieszkań. Wszystkie mają być oddane do użytku jako gotowe do wprowadzenia się. Najmniejsze z nich będzie miało 12,56 m ² powierzchni (pokój 9,78 m ² wraz z aneksem kuchennym, łazienka 2,78 m ²), a jego cena będzie niższa niż 100 tys. zł. Największe - osiągną 40 m ², powierzchnia większości natomiast oscylować będzie w granicach 20 m ². Wszystkie one są niewielkimi lokalami o przewidywanej niskiej cenie zakupu, ale pomimo swych niewielkich rozmiarów, zaś dzięki funkcjonalnemu zagospodarowaniu przestrzeni, mają być samowystarczalne.

Mikroapartamenty zaprojektowano głównie dla tych, którzy nie chcą angażować zbyt wielu środków finansowych w mieszkanie, a pragną posiadać własny lokal. W takim rozwiązaniu brani są po uwagę głównie freelancerzy, różni specjaliści zatrudniani przez lokalne firmy, studenci, single, turyści - wszyscy, dla których zakup tego niewielkiego mieszkania może okazać się bardziej atrakcyjny niż wynajmowanie mieszkania przez dłuższy okres i płacenie wysokich opłat czynszowych. A mikroskopijny wręcz metraż znajduje bezpośrednie przełożenie na mniejsze koszty eksploatacyjne. Atrakcyjności lokali dopełnia ich niewątpliwie doskonała lokalizacja. Jest to także rozwiązanie dla osób starszych, które mają duże mieszkania, a których dzieci już dawno wyprowadziły się od nich, pozostały zaś uciążliwe wysokie czynsze. Zastanawiają się nad takimi decyzjami również firmy, które mają na uwadze lokum dla pracowników, aby nie płacić za hotele.

Wprawdzie początkowo inwestor przewidywał oddanie obiektu do użytku najpierw w drugim kwartale 2018 roku, potem prasa donosiła o końcu sierpnia br., to jednak bieżące zaawansowanie robót, za które odpowiada Big City Development, nie wskazuje na to, aby terminy te zostały dotrzymane.

- Aktualne opóźnienia w budowie - informuje Daniel Siwiec, prezes firmy deweloperskiej Big City Broker - są efektem opóźnień w dostawie zamówionych materiałów budowlanych oraz problemów podwykonawcy z zapewnieniem ekipy budowlanej. Prowadzonych jest obecnie bardzo dużo już rozpoczętych inwestycji w Lublinie, a więc istnieje problem z zebraniem "fachowców" do pracy oraz dłużej, niż zakładaliśmy, czeka się dziś na materiały budowlane. Oczywiście, zrobimy wszystko, aby nadrobić wynikłe opóźnienia - dodaje.

Deweloper ma już w tej chwili wiele sprzedanych i zarezerwowanych mikromieszkań. Nadal są dostępne lokale już od 110 tys. zł. brutto za stan deweloperski.

Przed Lublinem podobne bloki malutkich mieszkań zaczęły powstawać kilka lat temu - najpierw w 2013 roku we Wrocławiu (przebudowa hotelu z lat 60. poprzedniego stulecia na 150 kawalerek o niewielkiej powierzchni, potem odrębne już nowe inwestycje), następnie w Warszawie i Poznaniu. Tam także oferta dotyczyła małych w pełni wyposażonych mieszkań. Po pierwszym sukcesie miejscowi deweloperzy rozpoczęli kolejne inwestycje w tym samym duchu. Ale te najmniejsze lokale wrocławskie są i tak większe od najmniejszych lubelskich, gdyż mają 13 m ² powierzchni.

Chociaż malutkie mieszkania kojarzą się raczej z siermiężnymi i niewygodami pomieszczeniami mieszkalnymi epoki socjalizmu, to już jednak mikroapartamenty są wynalazkiem zamożnego świata Zachodu. Sama ich idea nie jest naszym rodzimym wynalazkiem, lecz dotarła do Polski z Zachodu. Pierwsze bowiem tego typu inwestycje zaczęły powstawać na Manhattanie w Nowym Jorku i dzięki swojej funkcjonalności szybko rozprzestrzeniły się na inne amerykańskie metropolie, przemieściły się do Japonii, Chin i Europy. Początkowo przeznaczone były głownie dla ludzi młodych, poszukujących mieszkań o niewielkich metrażach położonych w centach dużych miast. Z czasem jednak takie rozwiązania zyskały również zainteresowanie ze strony inwestorów.

Ciekawostką jest fakt, iż włoscy projektanci udowodnili, że najważniejsze funkcje potrzebne do życia można zmieścić już na 7 m ² – tyle bowiem ma apartament w XVIII-wiecznej kamienicy w centrum Rzymu. Jeśli weźmiemy po uwagę fakt, że prawidłowym trendem jest stałe podnoszenie jakości życia, w którym jedno z kryteriów oceny stanowi wielkość powierzchni mieszkalnej na mieszkańca, to kilka czy nawet kilkanaście metrów kwadratowych jest wskaźnikiem o wiele za niskim. Dziś przyjmuje się, że wielkość ta powinna być na poziomie minimum 30 m ², optymalna - 40 m ²., a pożądana - 50 m ². kw. na osobę.

Można zaryzykować stwierdzenie, że powstanie idei mikroapartamentów świat zawdzięcza przede wszystkim globalnemu kryzysowi ekonomicznemu, który szczególnie mocno odbił się na rynku nieruchomości, ograniczając dostęp do kredytów hipotecznych, a tym samym i liczbę osób będących w stanie nabyć własne mieszkanie. Jednakże jest to także wynik kryzysu wolnej przestrzeni, której brakuje szczególnie w śródmieściach wielkich i dużych miast. I w efekcie, te najatrakcyjniejsze przestrzenie ze względu na dostęp do bogatej infrastruktury, stały się z powodu swych wysokich cen dla wielu nieosiągalne.

Lublin tą nową inwestycją - mikroapartamentowcem przy al. Warszawskiej - dołącza do grupy dużych polskich miast, które stają się coraz bardziej atrakcyjne zarówno dla turystów i studentów, jak i młodych osób rozpoczynających swą zawodową karierę. W tego typu metropoliach poszukiwane są interesujące oferty wynajmu zarówno długo-, jak i krótkoterminowego. A ich lokalizacja musi zapewnić wszystkie atrakcje, które oferuje miasto - restauracje, ofertę kulturalną, rozrywkową i artystyczną. I choć te modne inwestycje wywołują jednocześnie dużo różnych kontrowersji, są atrakcyjnym uzupełnieniem oferty mieszkaniowej - stanowią alternatywę dla większych mieszkań dostępnych na rynku, szczególnie jako mieszkania tymczasowe.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto