Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

MOPS w Rudzie Śląskiej aktywizuje bezrobotnych. Będą uczestniczyć w pracach społecznie użytecznych - remontach i pracach porządkowych

OPRAC.:
Paweł Kurczonek
Paweł Kurczonek
Aktywizacja bezrobotnych w Rudzie Śląskiej - będą uczestniczyć w pracach społecznie użytecznych
Aktywizacja bezrobotnych w Rudzie Śląskiej - będą uczestniczyć w pracach społecznie użytecznych Paweł Kurczonek / Polska Press
45 klientów Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej weźmie udział w pracach społecznie użytecznych w 2023 r. Bezrobotni z Rudy Śląskiej przepracują łącznie 18 tys. godzin w ramach aktywizacji zawodowej. - Podobnie jak w latach ubiegłych, osoby skierowane do tej formy aktywizacji będą wykonywały prace remontowe i porządkowe – podaje Urząd Miasta.

Bezrobotni w Rudzie Śląskiej pomogą przy pracach remontowych i porządkowych

Jak informuje Urząd Miasta, by wziąć udział w aktywizacji i pracach społecznie użytecznych konieczne jest korzystanie z pomocy społecznej i rejestracja w Powiatowym Urzędzie Pracy, jako osoba bezrobotna bez prawa do zasiłku. Krystian Morys, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Rudzie Śląskiej, podkreśla, że taka forma aktywizacji osób bezrobotnych sprawdza się w mieście od kilku lat, z tego powodu w 2023 będzie kontynuowana.

- To duża szansa dla osób korzystających z tej formy aktywizacji. Dla nich często jest to początek nowej drogi zawodowej, niezależnie od wieku czy wykształcenia. Dzięki tym działaniom wielu z uczestników znalazło zatrudnienie na rynku pracy – mówi Krystian Morys.

Jak dodaje dyrektor rudzkiego ośrodka, rozpoczęcie działań zostało zaplanowane na styczeń. Podkreśla, że MOPS podchodzi do zadania elastycznie i dużą otwartością, zwłaszcza w zakresie realizacji nowych potrzeb, np. pomocy seniorom czy też osobom z niepełnosprawnościami.

- Część osób realizujących prace społecznie użyteczne może wykonywać prace związane ze zrzuceniem węgla, a tym samym wspomagać w zapewnieniu ogrzewania w trudnym sezonie zimowym – dodaje Krystian Morys.

Uczestnicy prac społecznie użytecznych otrzymują różnego rodzaju zadania dostosowane do ich predyspozycji i możliwości. Jak informuje rudzki urząd, mogą to być prace budowlano-wykończeniowe obejmujące przykładowo skuwanie tynków, wynoszenie gruzu, tynkowanie i szlifowanie ścian oraz proste prace hydrauliczne, a także pomocnicze przy robotach remontowo–budowlanych. Ponadto bezrobotnym w ramach aktywizacji mogą zostać zlecone prace porządkowe takie, jak zamiatanie, konserwacja płotów, koszenie trawników, grabienie liści czy odśnieżanie, a także prace pomocnicze przy przeprowadzkach, załadunku i wyładunku towarów oraz prace o charakterze pomocniczym niewymagające dodatkowych uprawnień, związane z funkcjonowaniem placówki, w której są wykonywane.

- Zadania w ramach prac społecznie użytecznych wykonywane są w Rudzie Śląskiej na terenie nieruchomości zabudowanych i niezabudowanych, które są własnością miasta i stanowią miejsce zamieszkania mieszkańców lub działań na rzecz społeczności lokalnej. Przeprowadza się je także w mieszkaniach chronionych znajdujących się w zasobach Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej lub innych lokalach i miejscach na terenie miasta – relacjonują rudzcy urzędnicy.

Dodają, że w realizację prac społecznie użytecznych zaangażowanych jest wiele podmiotów, m.in. straż miejska. Mundurowi nadzorują prace porządkowe na terenach otwartych, np. przy likwidacji nielegalnych wysypisk śmieci.

- Podczas tegorocznej edycji programu osoby realizujące prace społecznie użyteczne uporządkowały 83 działki gminne, które nie są ujęte w stałym utrzymaniu czystości i porządku. W ramach tych prac zebrano łącznie 107 tys. litrów odpadów i przedmioty wielkogabarytowe – podaje urząd.

Prace społecznie użyteczne prowadzone są w mieście od 2008 roku. W 2022 w tej formie aktywizacji zawodowej wzięło udział 67 osób. Realizacja zadania została ujęta w Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych Miasta Ruda Śląska, przeznaczono na ten cel 171 tys. zł. Przeszło 102 tys. zł to wkład własny miasta, na pozostałą część złożą się środki z Funduszu Pracy.

Aktywizacja bezrobotnych w Rudzie Śląskiej - będą uczestniczyć w pracach społecznie użytecznych

MOPS w Rudzie Śląskiej aktywizuje bezrobotnych. Będą uczestn...

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rudaslaska.naszemiasto.pl Nasze Miasto