Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

MOPS w Rudzie Śląskiej szuka rodziców zastępczych

Oprac. JO
MOPS w Rudzie Śląskiej szuka kolejnych rodzin zastępczych
MOPS w Rudzie Śląskiej szuka kolejnych rodzin zastępczych Archiwum Polskapresse
Ponad 200 rudzkich rodzin zastępczych opiekuje się 357 dziećmi. MOPS w Rudzie Śląskiej szuka kolejnych rodzin, które podjęłyby się trudnego zadania rodzicielstwa zastępczego. Na rodziców zastępczych w Rudzie Śląskiej czeka bowiem kolejnych 20 dzieci

- Zachęcamy wszystkich mieszkańców miasta, którzy chcieliby pełnić funkcję rodziny zastępczej, do zgłaszania się do Działu Pieczy Zastępczej MOPS przy ul. Bujoczka 12 w Rudzie Śląskiej 1 - zachęca Krystian Morys, dyrektor MOPS w Rudzie Śląskiej.

MOPS w Rudzie Śląskiej szuka rodziców zastępczych. Kto może próbować?

Kandydat na rodzica zastępczego musi spełnić kilka ustawowych warunków. - Musi być pełnoletni, może być w związku małżeńskim, bądź osobą samotną, musi przebywać na terenie Rzeczpospolitej Polskiej, musi posiadać stałe źródło dochodu i mieć jasną sytuację prawną, tzn. nie może być karany - wylicza Izabela Koziarczyk-Paździor, kierownik działu pieczy zastępczej MOPS w Rudzie Śląskiej. - Rodzic zastępczy musi zapewnić odpowiednie warunki bytowe i mieszkaniowe umożliwiające dziecku zaspokajanie indywidualnych potrzeb, ważne żeby był zdrowy.

Po zgłoszeniu chęci bycia rodziną zastępczą w MOPS w Rudzie Śląskiej kandydaci są odwiedzani w miejscu zamieszkania i oceniani przez koordynatora rodzinnej pieczy zastępczej i psychologa. Oceniane są warunki formalno-bytowe, które może zapewnić dziecku kandydat na rodzica zastępczego.

Komisja ocenia także motywację i przeprowadza wywiad w celu poznania przesłanek kandydatów do bycia rodziną zastępczą. Po wizycie domowej kandydaci są zapraszani do działu pieczy zastępczej MOPS w Rudzie Śląskiej, gdzie przechodzą badania psychologiczne.

Rodzicielstwo zastępcze wymaga przygotowania się

Na podstawie opinii psychologa i oceny warunków formalno-bytowych odbywa się wstępna kwalifikacja i skierowanie kandydatów na szkolenie, które trwa 13 tygodni. - Szkolenie jest prowadzone przez psychologów działu pieczy zastępczej MOPS w oparciu o autorski program „Dom”, zatwierdzony przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej - mówi Izabela Koziarczyk-Paździor. - W trakcie szkolenia kandydaci odbywają 10-godzinny staż w placówce opiekuńczo – wychowawczej na terenie miasta lub w zawodowej rodzinie zastępczej - dodaje.

Po osiągnięciu tytułu rodziny zastępczej rozpoczyna się właściwa praca z dzieckiem. - Rodzic zastępczy pracuje z dzieckiem i jego biologicznymi rodzicami na rzecz powrotu dziecka do jego naturalnej rodziny, a jeśli nie ma możliwości powrotu do rodziny naturalnej, to dziecko, po uregulowaniu jego sytuacji prawnej, jest zgłaszane do ośrodka adopcyjnego - wyjaśnia Izabela Koziarczyk-Paździor.

od 12 lat
Wideo

echodnia Ksiądz Łukasz Zygmunt o Triduum Paschalnym

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rudaslaska.naszemiasto.pl Nasze Miasto