Muzeum Miejskie w Rudzie Śląskiej będzie większe

BW
Muzeum Miejskie im. Maksymiliana Chroboka w Rudzie Śląskiej będzie większe. Wkrótce rozpoczną się prace związane z przebudową pomieszczeń po byłym komisariacie policji, które zostaną przystosowane do potrzeb muzealnych. Dzięki nowej inwestycji powstanie wystawa stała "Czas to pieniądz - historia cywilizacji i ekonomii na przykładzie Rudy Śląskiej". Po remoncie rudzkie muzeum będzie miało do dyspozycji ok. 1430 mkw., z czego 900 mkw przestrzeni wystawienniczej. Prace budowlane mają zakończyć się w sierpniu 2018 roku.

- Przebudowa budynku stworzy nowe rozwiązania przestrzenne, które znacznie uatrakcyjnią placówkę i nadadzą jej wyższą rangę – zapowiada Piotr Janik, naczelnik Wydziału Inwestycji Urzędu Miasta w Rudzie Śląskiej.

Zakres prac obejmie m.in.: wykonanie izolacji przeciwwilgociowej posadzki i ścian, wzmocnienie stropu, wykonanie demontażu istniejącej instalacji c.o. i elektrycznej, wyburzenie ścian i postawienie nowych, demontaż warstw dachowych garażu oraz demontaż bramy wjazdowej i ścian zewnętrznych wraz ze skuciem posadzki.

- Będzie wykonana nowa wewnętrzna klatka schodowa, przeprowadzony zostanie remont dachu nad dobudówką – wylicza Piotr Janik. - Budowlańcy wymienią stolarkę okienną i drzwiową, zainstalują nowe ogrzewanie i wentylację, a także instalację elektryczną, powstaną też nowe sanitariaty - dodaje.

W ramach inwestycji przywrócona zostanie także kawiarnia, która funkcjonowała w budynku jeszcze w latach 80-tych ubiegłego wieku. Na zakończenie prac renowacji zostanie poddana elewacja, a podwórko muzeum zyska nową powierzchnię z kostki granitowej i ogrodzenie. Roboty budowlane pochłoną ok. 2,5 mln złotych. Budynek będzie przystosowany do osób niepełnosprawnych. Dobudowany zostanie szyb windy wewnątrz budynku, natomiast na zewnątrz powstanie pochylnia dla osób poruszających się na wózkach.

Poza pracami w budynku po komisariacie planowane są również prace budowlane i konserwatorskie w pomieszczeniach obecnie zajmowanych przez placówkę. Całość projektu modernizacji i przeprowadzenia remontu zabytkowego budynku muzeum będzie kosztować prawie 5 mln złotych.

- Miasto stara się o pozyskanie środków zewnętrznych – mówi Aleksandra Kruszewska, naczelnik Wydziału Rozwoju Miasta. - W czerwcu br. złożyliśmy wniosek o dofinansowanie na kwotę ponad 4,1 mln złotych w konkursie w ramach RPO WSL 2014-2020 – informuje. Termin rozstrzygnięcia konkursu planowany jest na styczeń 2018 roku.

W nowym muzeum powstanie wystawa stała "Czas to pieniądz- historia cywilizacji i ekonomii na przykładzie Rudy Śląskiej”. – Naszym celem jest stworzenie pierwszej w Polsce wystawy muzealnej kładącej nacisk na rozwój wiedzy z zakresu przedsiębiorczości, innowacyjności oraz zasad funkcjonowania gospodarki kapitalistycznej, wystawy tworzącej w muzeum tzw. centrum kompetencji – mówi Krzysztof Gołąb, dyrektor rudzkiego Muzeum. - Dla zrozumienia uniwersalnych reguł gospodarki na przestrzeni dziejów zostanie ukazana cała historia cywilizacji i ekonomii, począwszy od pierwszych skupisk ludzkich okresu mezolitu, aż do czasów współczesnych, co z pewnością będzie stanowić cenne uzupełnienie programu nauczania w szkołach - mówi.

Ekspozycja ma również promować etos pracy w życiu człowieka oraz wartości edukacji wymaganej dla osiągnięcia sukcesu zawodowego. Będzie również prezentować najbardziej aktualne zagadnienia, jak pojęcie patriotyzmu gospodarczego czy zrównoważonego rozwoju.

Wirtualnymi przewodnikami po wystawie będą dwie sztandarowe dla Rudy Śląskie postacie. Karol Godula, który świadczy swoim życiem o tym, że poprzez wykształcenie, pracowitość, inwencję i konsekwencję jednostka potrafi prawie z niczego stworzyć imperium przemysłowe na skalę europejską oraz Joanna Gryzik, która wielokrotnie pomnożyła otrzymany od niego w spadku majątek. Ekspozycja będzie zlokalizowana na dwóch kondygnacjach - na parterze i na piętrze prawego skrzydła oraz w łączniku budynku. Lewe skrzydło zostanie przeznaczone na pomieszczenia biurowe dla pracowników muzeum oraz na wystawy czasowe.

Będzie nowe święto państwowe?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie