Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum PRL w Rudzie Śląskiej - będzie zamknięte, będzie remont. Już wkrótce więcej nowych eksponatów!

OPRAC.:
Szymon Bijak
Szymon Bijak
Muzeum PRL-u w Rudzie Śląskiej otwarte dopiero w 2022. Szykuje się m.in. remont
Muzeum PRL-u w Rudzie Śląskiej otwarte dopiero w 2022. Szykuje się m.in. remont UM Ruda Śląska
RUDA ŚLĄSKA. W tym roku Muzeum PRL-u nie będzie otwarte dla zwiedzających. Ten okres jednak nie zostanie "przespany". Zapowiedziany bowiem został remont placówki. W przyszłym roku na gości mają czekać nowe eksponaty i kolejne atrakcje.

Muzeum PRL-u w Rudzie Śląskiej otwarte dopiero w 2022. Szykuje się m.in. remont

Muzeum PRL-u, które znajduje się w Rudzie Śląskiej-Bielszowicach, w tym roku nie zostanie otwarte dla zwiedzających.

- Podjęliśmy decyzję o zamknięciu naszego muzeum w tym roku, dlatego że jako prywatna placówka nie jesteśmy w stanie sprostać kosztom, które narzucają na nas obostrzenia związane z koronawirusem – podkreśla, cytowana przez Urząd Miasta, Monika Nizioł, prezes Fundacji Minionej Epoki.

Najbliższe miesiące zostaną jednak w inny sposób spożytkowane - zapowiedziany został remont i rozbudowa placówki. Ponadto zakupione zostaną nowe eksponaty, a dotychczasowe poddane będą renowacji. Jeśli nic nie stanie na przeszkodzie, to 1 maja 2022 bramy muzeum mają zostać ponownie otwarte.

- Muzeum mieści się na terenie dawnego folwarku „Dwór Nowa Ruda”, dlatego pomyśleliśmy, że warto by było właśnie iść w tę stronę i sprawić, żeby odzyskał on dawny blask i był taką samą rozpoznawalną marką jak Muzeum PRL-u, które podczas przeszło dziesięciu lat działalności trwale wpisało się w turystyczną mapę Śląska. Chcielibyśmy, żeby na terenie folwarku, oprócz muzeum, znajdowała się także kawiarenka i być może sala przyjęć okolicznościowych. Jednak realizacją tego pomysłu zajmiemy się na przestrzeni najbliższych pięciu lat - dodaje Monika Nizioł.

W zapowiedziach czytamy, że - oprócz dotychczasowych eksponatów - pojawi się także wystawa maszyn i urządzeń rolniczych z lat pięćdziesiątych, sześćdziesiątych oraz siedemdziesiątych. Na tym jednak nie koniec - muzeum wzbogaci się też o cztery pomniki. Będą także nowe atrakcje dla miłośników motoryzacji z tamtych lat.

Rudzkie muzeum swoją działalność rozpoczęło 4 czerwca 2010 roku. W środku znajdują się przede wszystkim ekspozycje, które przedstawiają wygląd mieszkań oraz przedmioty codziennego użytku z lat 1945–1989. Placówka, tak jak już zostało to wspomniane, położona jest na terenie folwarku, który należał w przeszłości do rodziny von Ballestrem.

Po zakończeniu II wojny światowej nieruchomość przeszła na własność Skarbu Państwa, a w budynkach funkcjonował PGR, czyli Państwowe Gospodarstwo Rolne. Później, nieruchomość została przekazana Fundacji. W 2018 roku Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego wpisał Muzeum PRL-u do Państwowego Rejestru Muzeów.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rudaslaska.naszemiasto.pl Nasze Miasto