Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nagrody Mr. Disabled przyznane - uhonorowano mężczyzn z niepełnosprawnościami osiągających sukcesy w różnych dziedzinach

Paweł Kurczonek
Paweł Kurczonek
Wideo
od 16 lat
W Stacji Biblioteka w Rudzie Śląskiej odbyła się gala konkursu Mr. Disabled. 25 maja wyróżnieni zostali mężczyźni, którzy pomimo niepełnosprawności osiągają sukcesy w różnych dziedzinach życia. Nagrodzono także osoby działające na rzecz niepełnosprawnych.

Nagrody Mr. Disabled wręczone - gala w Rudzie Śląskiej

Celem konkursu Mr. Disabled jest uhonorowanie mężczyzn z niepełnosprawnościami, którzy pomimo tej niepełnosprawności osiągają sukcesy w różnych obszarach życia, na płaszczyźnie zawodowej i społecznej, a także w dziedzinach artystycznych i sporcie.

- Osoby z niepełnosprawnościami w naszym mieście zajmują szczególne miejsce. Dzisiejsza gala doskonale wpisuje się w nadchodzący Tydzień Godności Dla Osób Niepełnosprawnych, który ruszy już w poniedziałek. Chcemy pokazać naszym mieszkańcom, jak ważne te osoby są w naszym społeczeństwie – mówiła Anna Krzysteczko, wiceprezydent Rudy Śląskiej.

Statuetki Mr. Disabled zostały wręczone w pięciu kategoriach. W kategorii „Życie społeczne” nagrodę otrzymał Tomasz Szwedo, działacz i społecznik z Imielina. Jest członkiem Lędzińskiego Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych i Ich Rodzin, organizował imprezy offroadowe dla osób z niepełnosprawnościami. Jest pasjonatem badmintona, zawodnikiem i trenerem w MKS Imielin. W 2016 roku został powołany do kadry narodowej parabadmintona, jako zawodnik startował w mistrzostwach Europy. Rok później założył sekcję parabadmintona w imielińskim klubie sportowym.

- Zapraszam wszystkich na turniej w dniach 17-18 czerwca, będzie można zobaczyć, jak wygląda parabadminton – zwięźle powiedział Tomasz Szwedo podczas gali.

Kategorię „Życie zawodowe” wygrał Jacek Noch, standuper chorujący na stwardnienie rozsiane. Komik niestety nie wziął udziału w gali, przechodzi rehabilitację w Kamieniu Pomorskim. Podczas wydarzenia w Rudzie Śląskiej odtworzono przygotowane wcześniej nagranie.

- Jest to dla mnie ogromny zaszczyt. Nagroda w kategorii „życie zawodowe” oznacza, że robię dobrą robotę i będę ją dalej robił – mówił Jacek Noch w krótkim nagraniu.

Nagrodę w kategorii „Życie artystyczne” otrzymał Filip Pawlak, aktor, performer i działacz społeczny współpracujący z organizacjami i instytucjami artystycznymi w Polsce i zagranicą. Z powodu obowiązków zawodowych również nie mógł wziąć udziału w gali.

- Nie spodziewałem się tego, była to nagła, bardzo miła wiadomość, że otrzymam nagrodę za działalność, którą prowadzę na polu sztuki i kultury. Bardzo mi miło, że zostało to docenione – mówił w odtworzonym nagraniu Filip Pawlak.

Dodał, że widzi w Polsce coraz większą zmianę.

- Coraz więcej osób z niepełnosprawnościami oraz organizacji i instytucji jest coraz bardziej zainteresowana włączaniem wszystkich ludzi w swoją działalność, w tworzenie sztuki i jej odbieranie, w to, aby teatry były dostępne, a scena była miejscem, na którym mogą zaprezentować się wszyscy – dodał aktor.

Nagrodę w jego imieniu odebrała Tatiana Cholewa, poruszająca się na wózku tancerka, która podczas gali zaprezentowała jeden ze swoich układów.

Statuetka w kategorii „Sport” trafiła do Adama Czeladzkiego, dwukrotnego Mistrza Polski w cartingu, który w 1995 roku rozpoczął swoją przygodę z lataniem. Sportowiec latał na motolotniach, szybowcach i samolotach. W 2009 roku podczas lądowania doznał urazu kręgosłupa. Nie przeszkodziło mu to w karierze sportowej – już rok później wziął udział w Szybowcowych Mistrzostwach Polski, na których zajął 4. miejsce. Jego wyczyn z 2011 roku jest nieosiągalny dla wielu sprawnych pilotów – Adam Czeladzki samodzielnie przeleciał 1028 km korzystając wyłącznie z sił natury.

- Nie dalej, jak wczoraj myślałem, jak trudno jest odepchnąć się od powietrza. W życiu jest bardzo podobnie, wszyscy mamy w sobie silnik, ale nie mamy się od czego odepchnąć. Czasami czujemy się, jak byśmy byli w powietrzu i machamy naszą duszą, która nie ma się czego zaczepić. Tacy laureaci, jak dzisiejsi są takimi kamieniami, od których możemy się odepchnąć i stać się lepszymi ludźmi – mówił Adam Czeladzki odbierając nagrodę.

Ostatnią kategorią na gali Mr. Disabled było wyróżnienie zespołowe we wszystkich czterech dziedzinach. Przyznawana jest grupie osób niepełnosprawnych lub instytucji wspierającej te osoby. W tym roku statuetka trafiła do Rafała Kwapulińskiego, specjalisty ds. dostępności, doradca Burmistrza Mikołowa, Głównego Specjalisty ds. Osób z Niepełnosprawnościami oraz pełnomocnika Fundacji Aktywnej Rehabilitacji.

- Dziękuję bardzo. Czasami myślę, że pewne rzeczy, które realizujemy są anonimowe i nikt ich nie zauważa. Później nadchodzi moment taki, jak dziś i przekonuję się, że to nie jest prawda. To co robimy jest dostrzegane – mówił Rafał Kwapuliński.

Górnośląskie Złote Serca wręczone w Rudzie Śląskiej

Podczas gali w Stacji Biblioteka w Rudzie Śląskiej wręczone również zostały "Górnośląskie Złote Serca". Są przyznawane osobom, instytucjom i organizacjom działającym na rzecz osób wykluczonych z części życia społecznego.

W tym roku nagrodę otrzymał Tomasz Lehman, przewodniczący Komitetu Terenowego Obrony Praw Dziecka w Zielonej Górze.

- Pan Tomasz prowadził zajęcia w szkołach średnich w zakresie praw dziecka, człowieka i tolerancji. Podejmował również interwencje w przypadkach handlu ludźmi. Stawia na dialog, otwartość i zaufanie – podano w uzasadnieniu.

Drugie Złote Serce otrzymała Miejska Biblioteka Publiczna w Rudzie Śląskiej. Rudzką bibliotekę wyróżniono za wrażliwość i empatię wobec użytkowników biblioteki dotkniętych niepełnosprawnościami oraz osób starszych. Nagrodę odebrał dyrektor placówki, Krystian Gałuszka.

Nagroda Mr. Disabled jest przyznawana od 2017 roku

Nagroda została zainicjowana przez Ewę i Krzysztofa Sprusów. Wyróżnienie w pierwszej edycji wydarzenia zostało przyznane europosłowi Markowi Plurze. Zmarły w styczniu 2023 roku parlamentarzysta od urodzenia chorował na zanik mięśni. Pracował w Ośrodku Pomocy Kryzysowej Stowarzyszenia na rzecz Niepełnosprawnych SPES, jako pracownik socjalny, był również pedagogiem w Ośrodku Rewalidacyjnym „Akcent”.

Marek Plura założył Stowarzyszenie „Dobry Dom”, pełnił również funkcję prezesa Śląskiego Stowarzyszenia Edukacji i Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych „Akcent”, a także przewodniczącego rady programowej Działu Integracyjno-Biblioterapeutycznego Biblioteki Śląskiej. W 2002 z jego inicjatywy powstał Konkurs Lady D. promujący niepełnosprawne kobiety aktywne w różnych dziedzinach życia, Marek Plura działał również w Europejskim Parlamencie Osób Niepełnosprawnych.

Podczas wydarzenia w Rudzie Śląskiej ogłoszono, że Fundacja Mr. Disabled przyjmie imię Marka Plury.

Zobacz także

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rudaslaska.naszemiasto.pl Nasze Miasto