Nagrody Mr. Disabled przyznane - uhonorowano mężczyzn z niepełnosprawnościami osiągających sukcesy w różnych dziedzinach

Paweł Kurczonek
Paweł Kurczonek
W Stacji Biblioteka w Rudzie Śląskiej odbyła się gala konkursu Mr. Disabled. 25 maja wyróżnieni zostali mężczyźni, którzy pomimo niepełnosprawności osiągają sukcesy w różnych dziedzinach życia. Nagrodzono także osoby działające na rzecz niepełnosprawnych.

Nagrody Mr. Disabled wręczone - gala w Rudzie Śląskiej

Celem konkursu Mr. Disabled jest uhonorowanie mężczyzn z niepełnosprawnościami, którzy pomimo tej niepełnosprawności osiągają sukcesy w różnych obszarach życia, na płaszczyźnie zawodowej i społecznej, a także w dziedzinach artystycznych i sporcie.

- Osoby z niepełnosprawnościami w naszym mieście zajmują szczególne miejsce. Dzisiejsza gala doskonale wpisuje się w nadchodzący Tydzień Godności Dla Osób Niepełnosprawnych, który ruszy już w poniedziałek. Chcemy pokazać naszym mieszkańcom, jak ważne te osoby są w naszym społeczeństwie – mówiła Anna Krzysteczko, wiceprezydent Rudy Śląskiej.

Statuetki Mr. Disabled zostały wręczone w pięciu kategoriach. W kategorii „Życie społeczne” nagrodę otrzymał Tomasz Szwedo, działacz i społecznik z Imielina. Jest członkiem Lędzińskiego Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych i Ich Rodzin, organizował imprezy offroadowe dla osób z niepełnosprawnościami. Jest pasjonatem badmintona, zawodnikiem i trenerem w MKS Imielin. W 2016 roku został powołany do kadry narodowej parabadmintona, jako zawodnik startował w mistrzostwach Europy. Rok później założył sekcję parabadmintona w imielińskim klubie sportowym.

- Zapraszam wszystkich na turniej w dniach 17-18 czerwca, będzie można zobaczyć, jak wygląda parabadminton – zwięźle powiedział Tomasz Szwedo podczas gali.

Kategorię „Życie zawodowe” wygrał Jacek Noch, standuper chorujący na stwardnienie rozsiane. Komik niestety nie wziął udziału w gali, przechodzi rehabilitację w Kamieniu Pomorskim. Podczas wydarzenia w Rudzie Śląskiej odtworzono przygotowane wcześniej nagranie.

- Jest to dla mnie ogromny zaszczyt. Nagroda w kategorii „życie zawodowe” oznacza, że robię dobrą robotę i będę ją dalej robił – mówił Jacek Noch w krótkim nagraniu.

Nagrodę w kategorii „Życie artystyczne” otrzymał Filip Pawlak, aktor, performer i działacz społeczny współpracujący z organizacjami i instytucjami artystycznymi w Polsce i zagranicą. Z powodu obowiązków zawodowych również nie mógł wziąć udziału w gali.

- Nie spodziewałem się tego, była to nagła, bardzo miła wiadomość, że otrzymam nagrodę za działalność, którą prowadzę na polu sztuki i kultury. Bardzo mi miło, że zostało to docenione – mówił w odtworzonym nagraniu Filip Pawlak.

Dodał, że widzi w Polsce coraz większą zmianę.

- Coraz więcej osób z niepełnosprawnościami oraz organizacji i instytucji jest coraz bardziej zainteresowana włączaniem wszystkich ludzi w swoją działalność, w tworzenie sztuki i jej odbieranie, w to, aby teatry były dostępne, a scena była miejscem, na którym mogą zaprezentować się wszyscy – dodał aktor.

Nagrodę w jego imieniu odebrała Tatiana Cholewa, poruszająca się na wózku tancerka, która podczas gali zaprezentowała jeden ze swoich układów.

Statuetka w kategorii „Sport” trafiła do Adama Czeladzkiego, dwukrotnego Mistrza Polski w cartingu, który w 1995 roku rozpoczął swoją przygodę z lataniem. Sportowiec latał na motolotniach, szybowcach i samolotach. W 2009 roku podczas lądowania doznał urazu kręgosłupa. Nie przeszkodziło mu to w karierze sportowej – już rok później wziął udział w Szybowcowych Mistrzostwach Polski, na których zajął 4. miejsce. Jego wyczyn z 2011 roku jest nieosiągalny dla wielu sprawnych pilotów – Adam Czeladzki samodzielnie przeleciał 1028 km korzystając wyłącznie z sił natury.

- Nie dalej, jak wczoraj myślałem, jak trudno jest odepchnąć się od powietrza. W życiu jest bardzo podobnie, wszyscy mamy w sobie silnik, ale nie mamy się od czego odepchnąć. Czasami czujemy się, jak byśmy byli w powietrzu i machamy naszą duszą, która nie ma się czego zaczepić. Tacy laureaci, jak dzisiejsi są takimi kamieniami, od których możemy się odepchnąć i stać się lepszymi ludźmi – mówił Adam Czeladzki odbierając nagrodę.

Ostatnią kategorią na gali Mr. Disabled było wyróżnienie zespołowe we wszystkich czterech dziedzinach. Przyznawana jest grupie osób niepełnosprawnych lub instytucji wspierającej te osoby. W tym roku statuetka trafiła do Rafała Kwapulińskiego, specjalisty ds. dostępności, doradca Burmistrza Mikołowa, Głównego Specjalisty ds. Osób z Niepełnosprawnościami oraz pełnomocnika Fundacji Aktywnej Rehabilitacji.

- Dziękuję bardzo. Czasami myślę, że pewne rzeczy, które realizujemy są anonimowe i nikt ich nie zauważa. Później nadchodzi moment taki, jak dziś i przekonuję się, że to nie jest prawda. To co robimy jest dostrzegane – mówił Rafał Kwapuliński.

Górnośląskie Złote Serca wręczone w Rudzie Śląskiej

Podczas gali w Stacji Biblioteka w Rudzie Śląskiej wręczone również zostały "Górnośląskie Złote Serca". Są przyznawane osobom, instytucjom i organizacjom działającym na rzecz osób wykluczonych z części życia społecznego.

W tym roku nagrodę otrzymał Tomasz Lehman, przewodniczący Komitetu Terenowego Obrony Praw Dziecka w Zielonej Górze.

- Pan Tomasz prowadził zajęcia w szkołach średnich w zakresie praw dziecka, człowieka i tolerancji. Podejmował również interwencje w przypadkach handlu ludźmi. Stawia na dialog, otwartość i zaufanie – podano w uzasadnieniu.

Drugie Złote Serce otrzymała Miejska Biblioteka Publiczna w Rudzie Śląskiej. Rudzką bibliotekę wyróżniono za wrażliwość i empatię wobec użytkowników biblioteki dotkniętych niepełnosprawnościami oraz osób starszych. Nagrodę odebrał dyrektor placówki, Krystian Gałuszka.

Nagroda Mr. Disabled jest przyznawana od 2017 roku

Nagroda została zainicjowana przez Ewę i Krzysztofa Sprusów. Wyróżnienie w pierwszej edycji wydarzenia zostało przyznane europosłowi Markowi Plurze. Zmarły w styczniu 2023 roku parlamentarzysta od urodzenia chorował na zanik mięśni. Pracował w Ośrodku Pomocy Kryzysowej Stowarzyszenia na rzecz Niepełnosprawnych SPES, jako pracownik socjalny, był również pedagogiem w Ośrodku Rewalidacyjnym „Akcent”.

Marek Plura założył Stowarzyszenie „Dobry Dom”, pełnił również funkcję prezesa Śląskiego Stowarzyszenia Edukacji i Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych „Akcent”, a także przewodniczącego rady programowej Działu Integracyjno-Biblioterapeutycznego Biblioteki Śląskiej. W 2002 z jego inicjatywy powstał Konkurs Lady D. promujący niepełnosprawne kobiety aktywne w różnych dziedzinach życia, Marek Plura działał również w Europejskim Parlamencie Osób Niepełnosprawnych.

Podczas wydarzenia w Rudzie Śląskiej ogłoszono, że Fundacja Mr. Disabled przyjmie imię Marka Plury.

Zobacz także

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na rudaslaska.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie