MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Naukowcy Politechniki Śląskiej zaprezentowali swoje wynalazki. Ich pomysły zdobyły szereg nagród na Targach Wynalazców Intarg ZDJECIA

Paweł Kurczonek
Paweł Kurczonek
Centrum Inkubacji i Transferu Technologii w Gliwicach gościło 25 maja naukowców Politechniki Śląskiej. Udział w spotkaniu wzięli twórcy wynalazków, które zostały nagrodzone podczas tegorocznej edycji Międzynarodowych Targów Wynalazków Intarg. Wynalazcy Politechniki Śląskiej zdobyli na Targach liczne nagrody. Przyznano im 2 złote i 2 srebrne medale oraz kilka wyróżnień specjalnych, w tym platynową nagrodę Targów.

Międzynarodowe Targi Wynalazków Intarg 2022 – naukowcy Politechniki Śląskiej z nagrodami

Zadaniem nagrodzonych wynalazków Politechniki Śląskiej jest przede wszystkim ułatwienie nam codziennego życia i ochrona planety. Nagrody i wyróżnienia na tegorocznej edycji Międzynarodowych Targów Wynalazków Intarg zdobyły następujące projekty:

  • Motocykl z technologią przemiany napędów spalinowych na elektryczne (rozwiązanie w dwu wersjach – do zastosowania na rynku pierwotnym oraz do wdrożenia na rynku wtórnym) – Srebrny Medal
  • Dron do dystrybucji szczepionki dla lisów z systemem wykrywania skupisk zwierząt – Złoty Medal
  • Urządzenie do usuwania zanieczyszczeń różnego pochodzenia i trwałości z odpadów plastikowych przeznaczonych do recyklingu – Nagroda Platynowa Targów
  • Bezprzewodowy system wspomagający dynamiczną sygnalizację kierunków ewakuacji ludzi oraz monitorujący środowisko w kopalniach i budynkach – Srebrny Medal
  • Narzędzia do wytłaczania tworzyw sztucznych z innowacyjnymi powłokami o zwiększonej trwałości i wydajności produkcyjnej – Złoty Medal

Politechnika Ślaska sklasyfikowana w rankingu THE Impact Rankings.

Spotkanie, które odbyło się 25 maja w gliwickim Centrum Inkubacji i Transferu Technologii zainaugurował prof. dr hab. inż. Marek Pawełczyk, prorektor ds. nauki i rozwoju.

-Na tle jednostek, które się prezentowały na Targach wypadliśmy bardzo dobrze. Te wynalazki, które wybraliśmy odniosły istotne sukcesy. Możemy pochwalić się nagrodą platynową, dwoma medalami złotymi i dwoma srebrnymi. Wynalazki, które wygrały złote medale zdobyły również szereg innych nagród. Staramy się na Politechnice Śląskiej wspierać innowacyjność, cieszymy się, że są z nami dzisiaj twórcy tych wynalazków. To właśnie ich praca, nieraz wieloletnia, owocuje takimi sukcesami – mówi prorektor ds. nauki i rozwoju Marek Pawełczyk.

W dalszej części wystąpienia, prof. Pawełczyk podkreślił również, że Politechnika Śląska została wyróżniona w prestiżowym rankingu The Times Higher Education Impact Rankings. Gliwicka uczelnia po raz pierwszy została sklasyfikowana wśród 16 polskich uczelni w zestawieniu, które uwzględnia zaangażowanie szkół wyższych pod kątem realizacji 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ.

Jako nowoczesna uczelnia staramy się być jak najbardziej przydatnymi dla społeczeństwa i dla gospodarki – zakończył swoją wypowiedź prof. Marek Pawełczyk

Bezpośrednio do nagrodzonych wynalazców zwróciła się dr inż. Magdalena Letun-Łątka, dyrektor Centrum Inkubacji i Transferu Technologii.

-W naszej uczelni mamy wiele modeli rozwoju naukowego, jednym z nich jest połączenie nauki z biznesem. Bardzo to cenimy i zawsze będziemy wspierać wszystkich przedsiębiorczych naukowców, którzy będą chcieli nadal z nami współpracować. Dziękuję Państwu, że jesteście ambasadorami innowacji naszej uczelni. Nasze dobro intelektualne jest największym dobrem, jakie posiadamy.

Nagrodzeni naukowcy przedstawili swoje wynalazki – system ewakuacyjny i elektryczny motocykl

Jako pierwszy wystąpił dr inż. Jarosław Flak, który wraz z zespołem naukowców zdobył na Targach Srebrny Medal za system wspomagający dynamiczną sygnalizację kierunków ewakuacji. Opracowane rozwiązanie ma ułatwić szybką i sprawną ewakuację w kopalniach i budynkach, również w warunkach minimalnej bądź zerowej widoczności. Oparte jest na sygnalizacji dźwiękowej.

-Przetestowaliśmy nasz system w kopalni, dostał bardzo dobre recenzje. Myślimy, że zastosowanie go w ewakuacji w budynkach naziemnych również będzie bardzo interesującym zastosowaniem. Nasz system jest innowacyjny, sygnalizuje dźwiękowo kierunek ewakuacji, a człowiek, który się ewakuuje intuicyjnie podąża za dźwiękiem. System umożliwia ucieczkę w całkowitej ciemności lub zadymieniu – mówi dr inż. Jarosław Flak

Wynalazca podkreślił również, że bezprzewodowy system może być bez przeszkód rozbudowywany o kolejne urządzenia, wyróżnia się również łatwością instalacji.

Dr inż. Paweł Fabiś przybliżył swój projekt motocykla elektrycznego. Celem prac naukowca było opracowanie możliwości zmiany rodzaju napędu w już istniejących pojazdach.

-Ideą rozwiązania było opracowanie technologii, która pozwoli na zmianę rodzaju zasilania w każdym pojeździe spalinowym. Znalazłem rozwiązania przede wszystkim dla pojazdów jednośladowych, ale kto wie, czy w przyszłości nie zajmę się również poważniejszymi rozwiązaniami.

Naukowiec zaznaczył również, że skonstruowany przez niego motocykl został dopuszczony przez Wydział Komunikacji do ruchu drogowego, a program przygotowany dla prototypu przewiduje także ocenę walorów eksploatacyjnych i ekonomicznych motocykla.

Politechnika Śląska opracowała dron do szczepień lisów

Dr hab. inż. Roman Czyba opowiedział o bezzałogowej platformie latającej, czyli dronie, którego zadaniem jest dystrybucja szczepionki przeciwko wściekliźnie dla lisów. Zadaniem drona jest rozrzucanie szczepionki na wybranym terenie, zwierzęta przyjmą preparat drogą pokarmową.

-Nasze rozwiązanie powstało w ścisłej współpracy z Wojewódzkim Inspektoratem Weterynarii w Katowicach. Dwa razy do roku wykonywane są szczepienia lisów i do zrzutu szczepionek wykorzystywane są awionetki. Wadą takiego rozwiązania są koszty i brak prezycji. Nasz dron wyposażony jest w moduł zrzutu szczepionek, który zapewnia automatyczną dystrybucję szczepionki na wybranym terenie, jak i automatyczny zapis danych miejsca zrzutu – mówił dr hab. inż. Roman Czyba

W dronie zastosowane zostały wymienne magazynki na szczepionki. Dzięki temu rozwiązaniu istnieje możliwość przechowywania preparatów w odpowiedniej temperaturze i zainstalowanie ich bezpośrednio przed startem urządzenia. Jest to o tyle ważne, że przydatność szczepionki do użycia wynosi zaledwie dwadzieścia minut. Urządzenie zostało przetestowane w warunkach rzeczywistych i zostało zastrzeżone zgłoszeniem patentowym.

Nowatorskie technologie recyklingu – nagrodzony projekt oczyszczania odpadów

Jako ostatni wystąpił dr inż. Piotr Sakiewicz, który przybliżył nowatorską technologię czyszczenia plastikowych materiałów odpadowych przeznaczonych do ponownego wykorzystania.

-Problem polega na tym, że one są zabrudzone różnymi odpadami. Resztkami jedzenia, różnymi zanieczyszczeniami powstałymi podczas transportu, są wymieszane z innymi śmieciami. Aby dać tym odpadom drugie życie konieczna jest ich dekontaminacja. Oczyszczony materiał pozwoli na uzyskanie surowca o własnościach zbliżonych do parametrów materiału pierwotnego.

Proces oczyszczania odpadów plastikowych udało się już skomercjalizować. Podpisane już zostały dwie umowy z firmami, które wdrażają obecnie nowoczesne rozwiązania. Co istotne, system opracowany przez naukowców Politechniki Śląskiej może być stosowany w już istniejących oczyszczalniach.

Naukowcy Politechniki Śląskiej zaprezentowali swoje wynalazk...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kosmici mniej groźni niż Trump? AI zna odpowiedź

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gliwice.naszemiasto.pl Nasze Miasto