Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Niepozorny familok? Nie! Ten dom z Rudy ma szansę na najważniejszą nagrodę w Europie

Dorota Niećko
Dorota Niećko
Nowy Werdon stoi w Rudzie Śląskiej, w dzielnicy Werdon.


ZOBACZCIE ZDJĘCIA
[przycisk_galeria]
Nowy Werdon stoi w Rudzie Śląskiej, w dzielnicy Werdon. ZOBACZCIE ZDJĘCIA [przycisk_galeria] Fot Arkadiusz Gola / Polskapresse
Architekci ze Śląska z szansą na najważniejszą europejską nagrodę za architekturę. Tym razem za... nowoczesny familok. Chodzi o konkurs architektoniczny Mies van der Rohe Award 2022 i pracownię Małeccy Biuro Projektowe. Oficjalne ogłoszenie nominacji - w lutym 2021, finał konkursu - w maju 2022. Zobaczcie, jak wygląda Nowy Werdon w Rudzie Śląskiej, nominowany do nagrody projekt.

Być na liście nominowanych - to już wielki sukces. A sama nagroda to już marzenie architektów. Nagroda Mies van der Rohe Award to bowiem najważniejsza nagroda architektoniczna w Europie. Przyznawana jest co dwa lata. Nominacje do edycji 2022 (przesuniętej z roku 2021), poznamy 2 lutego 2021. Ale już wiadomo, że przynajmniej jedna realizacja ze Śląska jest na liście!

- Bardzo miło nam poinformować, że nasza realizacja Nowy Werdon w Rudzie Śląskiej, dostała nominację do najważniejszej nagrody architektonicznej w Europie - EU Prize for Contemporary Architecture - Mies van der Rohe Award - napisali architekci z pracowni Małeccy Biuro Projektowe na Facebooku 26 stycznia.

Oto Nowy Werdon nominowany do nagrody

Nominacje zgłaszają eksperci z Europy, krajowe stowarzyszenia architektów zrzeszone w ramach Rady Architektów Europy oraz komitet doradczy nagrody. Nagroda ma wartość 60 tys. euro. Poszukiwania najlepszego budynku Europy trwają kilka miesięcy i mają cztery etapy. Oto harmonogram na rok 2021 - 2022:

  • styczeń 2021 – ogłoszenie realizacji nominowanych do EU Mies Award 2022 w pierwszej fazie
  • wrzesień 2022 – ogłoszenie realizacji nominowanych do EU Mies Award 2022 w drugiej fazie
  • styczeń 2022 – ogłoszenie tzw. krótkiej listy EU Mies Award 2022
  • luty 2022 – ogłoszenie 5 finalistów EU Mies Award 2022
  • kwiecień 2022 – ogłoszenie zwycięzców EU Mies Award 2022
  • maj 2022 – UE Mies Award Day z ceremonią wręczenia nagród i wernisażem objazdowej wystawy EU Mies Award 2022

Czy mamy szansę na nagrodę?
Architekci ze Śląska zawsze docierali przynajmniej do finału, a wśród nominowanych projektów "naszych" było kilka, kilkanaście. Z drugiej strony polski budynek już tytuł zdobył - w 2015 nagrodę zgarnęła filharmonia w Szczecinie (pierwszy raz w historii zdarzyło się, by nagroda trafiła do Polski), zatem można uznać, że na kilka lat limit "wyczerpaliśmy". Projektów nominowanych jest przecież kilkaset z całego świata.

Ale Nowy Werdon to budynek wyjątkowy. Familok, ale taki z XXI wieku. "Nowy Werdon” w Rudzie Śląskiej zdobył już Grand Prix 26. edycji konkursu Najlepsza architektura województwa śląskiego i nagrodę w kategorii Obiekt. Czas na kolejne nagrody dla Joanny i Wojciecha Małeckich.

– Dzielnica jest dziś spauperyzowana. W każdym razie na pierwszy rzut oka nie wydaje się najlepszym miejscem do życia – mówi Wojciech Małecki. – Ale sądzę – i to jest marzenie chyba każdego projektanta – że architektura może pomóc człowiekowi i pomóc miejscu. Mam nadzieję, że ten budynek, z jednej strony tak odmienny, a z drugiej strony tak silne nawiązujący do historii miejsca, będzie pomagał całej dzielnicy - opowiadali nam architekci.

Nowy Werdon stoi w Rudzie Śląskiej, w dzielnicy Werdon.


ZOBACZCIE ZDJĘCIA
[przycisk_galeria]

Niepozorny familok? Nie! Ten dom z Rudy ma szansę na najważn...

EU Mies van der Rohe Award: historia EU Mies Award
Mies van der Rohe Award powołano oficjalnie 28 kwietnia 1987 roku. Postanowiono, że będzie ona przyznawana co dwa lata tym obiektom, które wyrażają nowy sposób myślenia o architekturze, są innowacyjne pod względem idei, formy lub też konstrukcji czy technologii. W 2001 roku wprowadzono dodatkowe wyróżnienie – dla najlepiej zapowiadających się młodych architektów. Od tego momentu Mies van der Rohe Award stała się też oficjalną nagrodą Unii Europejskiej w dziedzinie architektury.

Nagroda przyznawana jest przez Komisję Europejską i fundację Miesa van der Rohe (który, rzecz jasna, był architektem). W poprzednich edycjach nagrodzono m.in. terminal lotniska w Stansted, Waterloo Station w Wielkiej Brytanii, bibliotekę narodową we Francji. W roku 2015 po raz pierwszy wygrał obiekt z Polski: filharmonia w Szczecinie. W roku 2017 wygrał DeFlat Kleiburg w Amsterdamie – projekt autorstwa biur architektonicznych NL architects i XVW achitectuur. DeFlat to innowacyjny projekt renowacji jednego z największych apartamentowców w Holandii – Kleiburg. To betonowy blok z 500 mieszkaniami. W 2019 - blok w Bordeaux po kapitalnej przeróbce.
Oto nominacje z Polski i ze Śląska w 2019

Nominacje w każdej z dwóch kategorii zgłaszają powołani przez fundację niezależni eksperci z wszystkich państw Europy, organizacje zawodowe skupione w Radzie Architektów Europy (ACE) i kilka stowarzyszeń spoza UE oraz komitet doradczy. Wyboru laureatów dokonuje jury, w skład którego wchodzą zapraszani przez radę fundacji europejscy specjaliści. Pierwszym sędzią reprezentującym Polskę w tej grupie była w 2013 roku Ewa P. Porębska, redaktor naczelna miesięcznika „A-m”.

Podczas pierwszego posiedzenia spośród kilkuset nadesłanych propozycji do konkursu zostaje zakwalifikowanych zwykle kilkadziesiąt (to tzw. lista skrócona), a dopiero spośród nich wybiera się kilku finalistów. Następnie jurorzy odbywają architektoniczną wycieczkę, oglądając obiekty na żywo. Tu podejmują ostateczną decyzję o przyznaniu Grand Prix.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rudaslaska.naszemiasto.pl Nasze Miasto